Múlt csütörtökön félbeszakadt a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényjavaslat név szerinti szavazása, miután az LMP-s Ertsey Katalin és Szél Bernadett megafonnal szirénázott az ülésteremben, míg Schiffer András frakcióvezető egy „Magyarország eladva és eladósítva”, párttársa, Lengyel Szilvia pedig egy „Nem leszünk orosz atomgyarmat” feliratú transzparenst tartott fel eközben.
Az akkor elnöklő Jakab István (Fidesz) kedden benyújtott indítványában azt kezdeményezi, hogy a Ház mind a négy képviselő havi tiszteletdíját csökkentse egyharmadával: Schiffer Andrásét 259 ezer, Ertsey Katalinét 220 ezer, Szél Bernadettét 174 ezer, Lengyel Szilviáét pedig 151 ezer forinttal.
Jakab István indoklása szerint az LMP-s képviselők súlyosan megsértették az Országgyűlés rendjét és tekintélyét. Kitért arra, hogy Schiffer Andrást eredménytelenül szólította fel a rendzavarás megszüntetésére, ezért a négy politikust az Országgyűlés kizárta az ülésnap hátralévő részéről. Az alelnök a maximális tiszteletdíj-csökkentés melletti érvként hozta fel, hogy a tiltakozás miatt a plenáris ülést meg kellett szakítani.
Hétfőn fáklyás felvonulással tiltakozott a paksi atomerőmű új blokkjainak építése ellen az Együtt–PM. A menet a Köztársasági Elnöki Hivataltól, a Sándor-palotától indult és a Kossuth téren, a Parlament épületénél ért véget. A tüntetésen ott van Bajnai Gordon is, de nem válaszolt azokra az újságírói kérdésekre, amelyek arra vonatkoztak, hogy korábban ő is a bővítés mellett volt.
Áder János köztársasági elnök a nap folyamán aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt – erről szóló közleményét hétfőn juttatta el az MTI-hez. Az államfő közölte: a törvény alkotmányos szempontból nem kifogásolható, visszaküldéséhez egyetlen feltétel sem adott.
Múlt héten vasárnap szintén az Együtt–PM három aktivistája pedig úgy akciózott, hogy felmászott a Sándor-palotára és a paksi bővítésről népszavazást követelő molinókat feszítettek ki. Az egyik bajnaista aktivista az a Rózsa Milán volt, aki korábban a Fidesz-székház megtámadásában is részt vett. Szabó Rebeka, az Együtt–PM politikusa az erkélyfoglalás közben azt nyilatkozta: a lobogókat addig nem adják vissza, amíg az államfő nem ír ki népszavazást a paksi bővítésről.
Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta, terrorcselekmény elkövetésének gyanúját veti fel az, amit az aktivisták tettek. A Gyurcsány-koalíció kampánycélokra használja az energiabiztonság ügyét – így reagált a Fidesz a „bohóckodásra”.
Múlt héten szintén a paksi bővítést ellenezve bénította meg néhány aktivista a budapesti közlekedést azzal, hogy önkényesen lezárták a Lánchidat. Az Origo beszámolója írta, hogy „Fuck Paks2 – Tüntetés! – Semmit rólunk nélkülünk!” jelszavakkal Facebook-oldalt is indítottak az ott jelen lévők.