Paksi bővítés: azok bírálják, akik kezdeményezték

Martonyi János szerint Magyarország már korábban a nukleáris energia mellett döntött.

MD
2014. 01. 28. 21:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külügyminiszter a Gazdasági Rádió keddi műsorában úgy nyilatkozott, hogy a kérdés az volt, ki építse meg a két további blokkot Pakson, és a józan ész azt diktálja, hogy az, aki a másik négyet is építette. Úgy vélte, ha eldöntötték, hogy építenek reaktorokat Pakson, akkor „más nem nagyon építheti meg azokat”, mint az oroszok, feltéve, ha képesek teljes biztonságot és olyan finanszírozási feltételeket nyújtani, amelyek hosszú távon, a következő harminc-negyven évre az országnak elviselhetők. Ezt a két szempontot kellett mérlegelni a döntés meghozatalakor – tette hozzá.

A tárcavezető hangsúlyozta: az ország kiszolgáltatottságát nem növeli ez a döntés. Ezzel a lépéssel nő az energiaellátás biztonsága, ami nagyon lényeges, hiszen az energia a következő évtizedekben az egyik legfontosabb kérdés lesz.

A finanszírozásról Martonyi János elmondta: a hitelkamatról még nincs megállapodás, de akárhogyan is alakul, kedvezőbb lesz, mint az a kamatszint, mint amelyen jelenleg a piacon finanszírozáshoz jut az ország.

A külügyminiszter arra is kitért, hogy világszerte vita folyik a nukleáris energia alkalmazásáról, erről érdemes is beszélni, „ez egy igazán legitim vita”. Két nagy európai ország a nukleáris energia mellett döntött: Franciaország és Nagy-Britannia egyértelművé tette, hogy tovább működteti az atomreaktorait és újakat is épít – emlékeztetett. Hozzáfűzte: Németország és Ausztria szerint ugyanakkor ezekre nincs szükség.

Hiába bukott le Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon, hogy korábban ők is a paksi atomerőmű orosz bővítését támogatták, továbbra is támadják ugyanezért a kormányt – írta a Magyar Nemzet. Még videofelvétel is tanúskodik róla, hogy 2010-ben nemzeti stratégiai ügynek nevezte a paksi bővítést Bajnai Gordon.

 

Az LMP demonstrációt is tartott a paksi bővítés ellen, holott az egésznek a célja az olcsó áram és a biztonságos energiaellátás. Németh Lászlóné pedig korábban a következő időszak egyik legfontosabb feladatának nevezte a magyar cégek felkészítését a paksi atomerőmű bővítésében való részvételre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.