Támadva védekeznek

Hiába buktak le Mesterházyék, hogy korábban ők is a paksi atomerőmű orosz bővítését támogatták, továbbra is támadják ugyanezért a kormányt.

2014. 01. 24. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összehangoltan támadják a paksi bővítésről szóló megállapodást a közös listát állító baloldali, ellenzéki pártok, noha a WikiLeaks-dokumentumokból kiderült, korábban Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon is az atomerőmű orosz bővítése mellett volt. Ferencz Gábor a Magyar Nemzet megkeresésére azt mondta, nem lát ellentmondást pártjuk korábbi intézkedései és a között, hogy most bírálják a beruházást. Az MSZP sajtófőnöke azt magyarázta, kormányzásuk alatt csak a bővítés előkészületeiről volt szó, végleges döntést nem hoztak.

Gréczy Zsolt a Demokratikus Koalíció korábbi álláspontját idézte a Magyar Nemzetnek. A párt szóvivője emlékeztetett: szerintük a kormány a mostani beruházással és az ahhoz szükséges hitel felvételével csődbe viszi az országot. Nem volt hajlandó azonban érdemben reagálni arra, hogy korábban Gyurcsányék is az oroszokkal tervezték megépíttetni az új blokkokat, mindössze annyit mondott: akkor nem született döntés az ügyletről.

Bajnai Gordonék a Magyar Nemzetnek azt állították: a volt miniszterelnök mindig azon az állásponton volt, hogy a bővítésről csak érdemi társadalmi vita, a nyilvánosság bevonása után lehet dönteni. „A bővítés egyébként, mint biztonságos alternatíva, Fukusima után nem merülhet fel ugyanúgy, mint korábban” – magyarázták az Együtt–PM-nél. Bajnaiék szerint a kormány ma az EU helyett az orosz érdekszférába igyekszik integrálódni. Megerősítették, megtartják a bővítés ellen február 2-ra tervezett tiltakozó demonstrációt, továbbá népszavazást akarnak kikényszeríteni az ügyben.

Videofelvétel tanúskodik róla (lásd feljebb), hogy 2010-ben még nemzeti stratégiai ügynek nevezte a paksi beruházást Bajnai Gordon.

 

Miközben a Werber-csapat közös arculatban gondolkodik, Bajnai Gordoni egyéni akcióval próbálja felhívni magára a figyelmet. Az Együtt-PM Szövetség vezetője az Országgyűlés kezdete előtt demonstrációval szeretné felhívni magára a figyelmet.

Bajnai Gordon egyébként a Progresszív Gazdaságpolitikai Alapítvány paksi bővítés kapcsán tartott tegnapi konferenciáján drogdílerhez hasonlította Oroszországot. Kifejtette, az atomerőműről kötött szerződés szerinte arról szól, hogy rövid távon az orosz gáz árának csökkentése révén az Orbán-kormány fenntarthassa a rezsicsökkentést. Ez pedig Bajnai szerint olyan, mint amikor a drogdíler az első néhány adagot ingyen adja az iskola előtt a gyerekeknek, hogy később emelhesse az árat.

Mint ismert, a WikiLeaks-dokumentumokból kiderült: Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc 2009-ben még meg voltak arról győződve, hogy csak az oroszok tudják korszerűen és biztonságosan elvégezni a beruházást. A kiszivárgott iratokból az is kiderült, hogy a szocialisták az Orbán-kormány által felvett hitelnél jóval drágább hitelt vettek volna fel a Világbanktól és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól. Ráadásul Gyurcsány Ferencék a hitelért cserébe kisebbségi tulajdonrészt is adtak volna a pénzügyi befektetőnek.

A 2010-es kampányban Bajnai kormányfő és Mesterházy Attila, az MSZP elnöke közösen látogatták meg az erőművet. Bajnai Gordon akkor arról beszélt: nagyon világos energiastratégiájuk van, aminek része, hogy megőrizzék Paks kiemelkedő szerepét az ország energiaellátásának fenntartásában. Azt is kijelentette: meg kell duplázni a paksi erőmű teljesítményét. Fodor Gábor a Magyar Nemzetnek azt mondta, ma is tartja magát a 2007-ben, miniszterként tett kijelentéséhez, hogy az helyes, ha a kérdésről Magyarországon népszavazással döntenek majd. A Magyar Liberális Párt elnöke szerint ugyanakkor helytelen dolog Magyarországot ezer szállal Oroszországhoz kötni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.