Megszavazták a paksi bővítést

Megszavazták a paksi atomerőmű bővítését, amely biztosítja hazánk nagyobb energiafüggetlenségét.

KA
2014. 02. 06. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóváhagyta a paksi erőmű bővítéséről Oroszországgal kötött megállapodást a parlament csütörtökön név szerinti szavazáson. Korábban az LMP képviselői megakadályozták a voksolást. Az egyezmény kihirdetését a kormánypártok és a Jobbik-frakció támogatta, a jelenlévő MSZP-s, LMP-s képviselők nemmel szavaztak. Szintén nemmel voksoltak a Párbeszéd Magyarországért független képviselői, a független Ángyán József, Endrésik Zsolt és Szili Katalin, valamint a jobbikosok közül egyedüliként Gaudi-Nagy Tamás. A Demokratikus Koalícióhoz tartozó képviselők nem vettek részt a szavazásban.

Az elérhető piaci feltételeknél kedvezőbb a paksi erőmű-beruházás finanszírozásáról létrejött szerződés. A huszonegy év alatt visszafizetendő tízmilliárd euróra mozgó kamatozásról állapodott meg szerdán Moszkvában a két fél – jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön az M1 Ma reggel című műsorában.

A paksi atomerőmű bővítésének hatásáról Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője korábban – a kormányfőt idézve – elmondta: ma ez az erőmű adja a magyar áramtermelés körülbelül 40-45 százalékát, és a legolcsóbb villamos energiát állítja elő az országban. Így – amikor a régi és az új blokkok egyszerre működnek – a bővítésnek köszönhetően a villamos energia előállítási ára 10-13 százalékkal mérséklődhet majd, és ez lehet a további rezsicsökkentés záloga, ugyanis ez ugyanekkora mértékű áramárcsökkentést tenne lehetővé – tette hozzá.

A parlamenthez benyújtott törvényjavaslat indoklása szerint az oroszokkal kötött egyezmény biztosítja, hogy a paksi atomerőmű magyar állami tulajdonban marad. Az erőmű kapacitásának fenntartása jelentősen növeli a GDP-t, hiszen a foglalkoztatáspolitikai célokkal összhangban az egyezmény lehetővé teszi, hogy 40 százalékos hazai beszállítás, részvétel mellett valósuljon meg a kapacitásfenntartás. A beruházás több mint egy évtizedig kiemelt foglalkoztatási és üzleti lehetőséget biztosít majd a hazai vállalkozásoknak.

A Nézőpont Intézet legfrissebb felmérése szerint az orosz–magyar gazdasági együttműködés erősítését és a paksi bővítést is támogatja a többség. A felmérés szerint 89 százalék hallott arról, hogy Magyarország és Oroszország megállapodott a paksi bővítésről. A megkérdezettek 52 százaléka tartja szükségesnek a bővítését, 25 százalékuk ellenzi azt, 23 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni. Mint írták: jelentősen nagyobb a megállapodást előnyösnek tartók tábora (42 százalék), mint az azt elutasítóké (23 százalék).

Olcsóbb lesz az áram a paksi atomerőmű bővítése után. Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt mondta, a tervezett újítással Magyarország növelni fogja energiafüggetlenségét is. Az államtitkár megjegyezte, Brüsszel nem emelt kifogást a paksi atomerőmű megújításáról szóló orosz–magyar szerződés ellen, ugyanakkor a szükséges együttműködés érdekében munkacsoportot alakítanak az unió energiaügyi főigazgatóságával.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.