Elvi szinten nem zárható ki, hogy a mostani paksi atomerőművi blokkok üzemideje a tervezett húsz évnél tovább is meghosszabbítható – mondta a Magyar Nemzetnek Rónaky József, az Országos Atomenergia-hivatal (OAH) korábbi főigazgatója. Jelezte azonban, gyakorlati szempontból ehhez számos feltételnek kellene teljesülnie.
A legfontosabb kérdés, hogy a meglévő négy blokk reaktortartálya milyen állapotban van. Rónaky rámutatott, ez az elem a működés során bizonyos fokig mindenképpen károsodik, ám ha ennek mértéke súlyos, akkor az nagy problémát jelent, mivel a tartály nem cserélhető. A reaktortartály épsége mellett azonban sok más feltétel is van, például az, hogy a cserélhető alkatrészek mennyire hibásodnak meg. Mint Rónaky József fogalmazott, ha ez a folyamat tömeges, akkor az újabb üzemidő-hosszabbítás már valószínűleg nem gazdaságos. – Ez a kérdés azonban körülbelül tíz év múlva lesz aktuális, akkor lesz értelme felvetni a további működtetés lehetőségét – húzta alá az OAH korábbi vezetője.
A mostani, egyenként 500 megawatt kapacitású paksi blokkok 30 éves üzemideje eredetileg 2012 és 2017 között járna le, ám tavaly döntöttek arról, hogy a legöregebb egységet még további 20 évig működtetik. A következő blokk üzemidejének hosszabbításról idén kell határozni, majd 2016-ban és 2017-ben a 3-as és 4-es reaktor kerül sorra. (A 20 éves üzemidő-hosszabbításról egyébként még 2000-ben készült hatástanulmány.) Így a meglévő atomerőmű blokkjai 2032 és 2037 között állhatnak majd le. Ez pedig azt jelentené – ha a két új paksi egység valóban elkészül 2026-ban és 2027-ben –, hogy a régi és az új nukleáris erőmű mintegy tíz évig működne egymás mellett.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) idei legfontosabb feladatai között van a paksi erőmű kettes blokkjának üzemidő-hosszabbítására vonatkozó engedélykérelem elbírálása, valamint a lehetséges bővítésre való felkészülés, amelyben már történtek lépések – mondta Fichtinger Gyula, a hivatal főigazgatója a hatóság csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján.
A kettes blokk üzemidő-hosszabbítási kérelmét az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. az elmúlt év végén benyújtotta, az OAH az elemzések felülvizsgálatával, helyszíni ellenőrzéssel hoz határozatot arról, hogy a blokk „milyen további üzemidőre alkalmas” – mondta a főigazgató.
További részletek a Magyar Nemzet pénteki lapszámában.