Nem hagyható figyelmen kívül, hogy a szociáldemokratáknak néhány körzetben kifejezetten jól működő szervezetei és jelöltjei vannak, és a végelszámolásnál egy százalék is igen sok lehet. Ezt mondta Gyurcsány Ferenc az InfoRádió Aréna című műsorában. Megkérdeztük a szocdemek elnökét, Schmuck Andort, hogy mit gondol a baloldali összeborulás hangadójának kijelentéséről.
A szocdemek értékalapon szerettek volna együttműködni a baloldali pártokkal – kezdte Schmuck. Azzal folytatta, hogy ebből azonban semmi nem lett, mert a szépkorúak 15 pontját ugyan elküldték a mára szövetségessé vált pártoknak, azonban csak az MSZP volt hajlandó érdemben foglalkozni vele, igaz – teszi hozzá a pártelnök –, ők is csak hatot fogadtak volna el a javaslatok közül. Beszédesnek gondolja azonban, hogy míg velük nem sikerült megállapodniuk, addig ez összejött azzal a Bokros Lajossal, aki nemrég még 10 ezer forint társadalombiztosítási hozzájárulást kért volna a nyugdíjasoktól.
Bokros egyébként a rezsicsökkentést is károsnak tartja, korábban pedig a rendszerváltás utáni Magyarország egyik legnagyobb megszorítócsomagját alkotta meg. Ennek következtében leépítéseket hajtottak végre a felsőoktatásban, befagyasztották a béreket az állami szférában, tandíjat vezettek be, megszűnt több fogászati intézkedés ingyenessége, felemelték a nyugdíjkorhatárt, csökkentették a gyógyszerek állami támogatását, kevesebben kaptak családi pótlékot.
Schmuck elmondta azt is, hogy szeptemberben az ő javaslatuk az Összefogás egyik pártját sem érdekelte. Ebből arra a következtetésre jutott, hogy vélhetően észrevették az önállóan induló és közpénzek nélkül kampányoló szocdemek „mozgolódását”, aláírásgyűjtő aktivistáit. Schmuck szerint ez is bizonyítja a hitelességüket, amelynek köszönhetően mára alternatív hangból alternatívává váltak. A DK-elnök mondatait pedig szirénhangnak nevezte, hozzáfűzve, hogy nem tudja, melyik Gyurcsánynak higgyen: annak, aki a szocialisták zavaros ügyeiről beszél, vagy aki ott van a MSZP listájának harmadik helyén. Emlékezetes, Gyurcsány korábban úgy fogalmazott az MSZP-vel kapcsolatban: „Én voltam ennek a pártnak az elnöke. Sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk.”
Az összeborulásról Schmuck januárban is azt mondta, hogy az elkövetkező időszakban megint körbe fogják röhögni az emberek a baloldalt, és ebben nem szabad részt venni. Hozzátette azt is: ha értékalapú megállapodás van, ha van közös ellenzéki minimum, akkor készen állnak a párbeszédre.