Az ötödik Békemenetet tartják szombaton

Március 29-én, szombaton már az ötödik Békemenetet tartják Budapesten. A korábbi meneteken százezrek vettek részt, a szervezők most is sokakat várnak.

2014. 03. 29. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hogy miért van most szükség újabb Békemenetre, azt az egyik szervező, Fricz Tamás írta meg blogjában. „Két okból: az egyik, hogy lezárjunk egy korszakot, a posztkommunizmus korszakát, s ezzel befejezzük a rendszerváltást. A másik, hogy ezzel egy időben megkezdjük a nemzeti szuverenitásra épülő demokrácia korszakát, amelynek erős civil társadalomra és állampolgári öntudatra kell alapozódnia, s amelynek el kell hoznia a magyar-magyar megbékélést is” – írja a politológus.

A Civil Összefogás Fórum képviselői, vezetői minden idők legnagyobb Békemenetére készülnek, és a szombat délután egy órakor a Kossuth térről induló menet a Fidesz–KDNP nagygyűlés helyszínére, a Hősök terére vonul.

 

A 2014-es országgyűlési választási kampány legnagyobb választási gyűlését tartja szombaton a budapesti Hősök terén a Fidesz–KDNP pártszövetség – közölte korábban a nagyobbik kormányzópárt társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója. Nyitrai Zsolt azt mondta, „mosolygós, vidám, fiatalos, tavaszi összejövetelre” számítanak. Délután három órakor kezdődik a választási szövetség nagygyűlése, amelyen beszédet mond Joseph Daul, az Európai Néppárt nemrég megválasztott elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke és Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.

A 2013. október 23-ai megemlékezések több helyszínen zajlottak: a menet a Bem térről a Hősök terére vonult, ahol Orbán Viktor szólalt fel. A kormányfő beszédében hangsúlyozta, Magyarország közeledik a valódi felszabadulás felé, ám a mindennapi élet szabadságának megvédéséhez a kormányoldal támogatóinak munkájára is szükség lesz. A miniszterelnök az állami ünnepségen az idén tavasszal esedékes parlamenti választásra utalva azt is mondta: „lassan és biztosan be kell indítanunk a gépezetünket, hadrendbe kell állítani csapatainkat”, mint 2010-ben.

Emberemlékezet óta nem demonstrált még ekkora tömeg a kormány és politikája mellett – fogalmazott a Belügyminisztérium közleményében a Békemenet Magyarországért elnevezésű demonstrációról. A békés eseményen több százezren vettek részt, rendőri intézkedésre nem volt szükség.

2012. január 21-én a Hősök tere délután négy órára teljesen megtelt, a tömeg innen indult a Himnuszt énekelve az Andrássy úton a Kossuth tér felé. A több százezer ember végig nyugodtan vonult a Parlamenthez, zászlókat, mécseseket, fáklyákat vittek magukkal.

A rendezvényen politikusok is részt vettek, többek között Lezsák Sándor, Wittner Mária. Az eseményt ellentüntetés nem zavarta meg. A menetet hatalmas tömeg várta a Kossuth téren. Ott Bencsik András és Bayer Zsolt újságírók mondtak beszédet az egybegyűltekhez. Az esemény zárásaként a résztvevők elénekelték a Szózatot, majd a szervezők kérésének megfelelően békésen elhagyták a Parlament előtti teret.

2012-ben még két Békemenetet tartottak: március 15-én a menet lengyelekkel a soraiban vonult a Kossuth térre, ahol meghallgatták Orbán Viktor ünnepi beszédét.

Október 23-án a rendőrség becslése szerint a fővárosi állami ünnepségen 400 ezren vettek részt. Azon, hogy ekkora tömeg jelent meg, a Fidesz is meglepődött. Rogán Antal frakcióvezető egy háttérbeszélgetésen elmondta: kétszer annyian voltak a résztvevők, mint amennyire számítottak.

Politikai értelemben a megmérettetés napja volt 2012. október 23-a – mondta a Hír TV Rájátszás című műsorában Fricz Tamás politológus. Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője szerint az Orbán-kormány melletti kiállás továbbra is jelentős, amit jól bizonyít, hogy a Békemenet ugyanakkora tömeget tudott mozgósítani, mint a korábbiak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.