A projekt keretében a szociális gazdaság egy új típusú szereplővel bővül: a foglalkoztatási szövetkezet a tartósan munkanélküli, többségében roma származású munkavállalóknak nyújt új esélyt a munkaerőpiacra történő visszatérésre – olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Mint írták, a projekt keretében megalakítandó foglalkoztatási szövetkezet tagjai a hátrányos helyzetű, többségében roma származású passzív munkanélküliek és a közfoglalkoztatási programokban részt vevők lesznek, akik „képesek és szeretnének is dolgozni, de a saját foglalkoztatásukat reménytelennek tartják, ezért legtöbbször nem keresnek munkát”.
A szakmai program a szociális gazdaságban rejlő lehetőségek kiaknázásával kívánja csökkenteni a munkanélküliséget azzal, hogy több ezer állampolgár részére nyit meg új foglalkoztatási formát a következő években – olvasható a közleményben. Mint írták, a projekt szakterületi célja, hogy a foglalkoztatási problémák kezeléséhez szükséges eszköztárat bővítve az Új Széchenyi Tervben foglalt céloknak megfelelően olyan rendszert építsen fel és indítson útjára, amely hosszú távú és fenntartható eszközt jelent a hátrányos helyzetűeket sújtó munkanélküliség kezelésében.
A közlemény szerint Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő, az ORÖ elnöke a projekt budapesti nyitórendezvényén mondott beszédében kiemelte, hogy „a történelem során először nyílik arra alkalom, hogy a magyarországi cigányság gazdasági és szociális felzárkózása együttesen megvalósuljon”. A foglalkoztatási szövetkezet európai modellé fog válni, mert a cigányság a legjelentősebb társadalmi és gazdasági potenciál, hiszen tanulni és dolgozni akar – mondta.
Farkas Flórián hangsúlyozta, hogy a cigányságnak a megkezdett úton tovább kell haladnia, és annak érdekében, hogy a programok folytatódjanak, az április 6-án tartandó országgyűlési képviselő-választáson a Fidesz–KDNP programját kell támogatnia – olvasható a közleményben.