Egymillióval előzi a Fidesz az összeborulást

A választási kampány hajrájában nőtt a Fidesz–KDNP népszerűsége a teljes választókorú lakosság körében.

BuL
2014. 03. 26. 13:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti ünnep utáni napokban reprezentatív mintán készített közvélemény-kutatást a Nézőpont a Heti Válasz megbízásából. A friss eredmények szerint az összes megkérdezett között 40 százalékos a kormánypártok iránti szimpátia, az ellenzéki összeborulás 19 százalékon áll, a Jobbik pedig 12-n. Az április 6-ai választáson való részvételi hajlandóság március derekán 64 százalékos volt. A kutatásból kiderül: a kormánypárti szavazótábor létszámplafonja 2,5 millió fő, az ellenzéki ötösfogat mellé 1,5 millió ember állhat, a Jobbik mellé valamivel kevesebb mint 1 millió.

 

A Fidesz–KDNP szempontjából a választás végeredménye elsősorban azon múlik, hogyan tudja mozgósítani hatalmas táborát. A kutatási eredmények alapján jelenleg aktívnak mutatkozik a kormányzó párt tábora, s ennek a viszonylag magas szintnek a megőrzése fontos feladat számukra. A Fidesz szimpatizánsainak 76 százaléka részt venne a választásokon. Az aktív szavazóik erős elkötelezettségét jelzi, hogy 88 százalékuk már évek óta eldöntötte, hogy a kormánypártokra fog voksolni a következő választáson.

A pártverseny második helyén álló baloldalnak egyre kevesebb ideje van, hogy meggyőzze potenciális szavazóit arról, hogy reális kormányzati alternatívát tud nyújtani a Fidesszel szemben. Nem segítik a további szavazatok megszerzését a különböző korrupciós botrányok az MSZP körül. A Simon-ügyről az emberek 44 százaléka beszélt az elmúlt hetekben, Zuschlag János megjelent könyvéről 24 százalék. Mindkét esetben a negatív vélemények voltak túlnyomó többségben. A választópolgárok 26 százaléka a korrupció kapcsán elsősorban az MSZP-re asszociál, ezzel szemben a Fideszt 16 százaléknyian jelölték ugyanebben a kérdésben.

A Jobbik számára április 6-a nagy kérdése, hogy meg tudja-e közelíteni a 2010-es eredményeit. A kisebb pártok közül egyedül az LMP-nek van esélye átlépni a parlamenti küszöböt, bár jelenleg egyik bázison sem éri el az 5 százalékot a párt támogatottsága. Az LMP-re voksolást 8 százalék tartja elképzelhetőnek most áprilisban, de ebből 4 százalék az MSZP-féle szövetségre is szavazna. A parlamenti bejutáshoz ezért a zöldpártnak az összeborulással is kacérkodó szavazókat kell meggyőznie, miért ne az egyesült baloldalra szavazzanak.

Egyre többen választanak pártot, erősödik a magyar lakosság választási kedve. Az elmúlt egy hónapban a Fidesz–KDNP-nek, a Jobbiknak és az LMP-nek nőtt a támogatottsága, a „kormányváltó baloldalé” változatlan maradt – közölte az Ipsos március 13-án.

Immár 91 hónapja vezet a közvélemény-kutatások alapján a Fidesz–KDNP szövetség, de túlzás lenne azt állítani, hogy eldőlt a verseny, mivel még mindig nagyon sokan vannak azok, akik elmennének szavazni, de egyelőre nem választottak pártot maguknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.