– Hogyan érintik a boszniai magyar kontingensünk tevékenységét a jelenlegi zavargások? Be kell-e avatkozni a katonáinknak? Van-e erre esély a későbbiekben?
– A misszió mandátuma nem teszi lehetővé sem most, sem később a beavatkozást. Ami a kérdések első részét érinti, a magyarok tevékenységét a tüntetések nyilván befolyásolják, a katonáknak a feladatok végrehajtása mellett a biztonság a legfontosabb. Egy napi tevékenység elemzése esetén vizsgálni kell az események lehetséges hatásait a kontingensre. Az elemzések alapján lehet bevezetni a szigorítást a szükséges mértékben.
– Mennyiben módosítja a katonák mindennapjait a konfliktus? Elhagyhatják-e a bázist? Milyen tevékenységet folytathatnak a táboron belül?
– A jelenlegi helyzet a mostani vezetés kompetenciája. Ők maximálisan ismerik a körülményeket. Részemről csak találgatás lenne a kérdés megválaszolása.
– Megértem, hogy erről nem beszélhet. Azt megtudhatjuk, hogy mi a pontos feladata most a magyaroknak a térségben?
– Ez egy európai uniós művelet, de kezdete, 2004 óta használhatja a NATO infrastrukturális, híradó-informatikai rendszereit. A misszió feladata sokszor változott, legutóbb 2013. január elsejével. Addig a fő feladata a résztvevő 24 nemzet katonáit irányító parancsnokságnak a bosnyák haderő kiképzése volt. Tavaly ez átalakult, mentorálási, monitoringtevékenységgé. Ez azt jelenti, hogy a nemzetközi haderő az önálló bosnyák hadsereg tevékenységét a háttérből támogatja, segíti. Ebben vesz részt a magyarok Győrből kihelyezett százada is.
– Amikor itthon felkészítik ezeket a katonákat, akkor viszont olyan tevékenységet is látunk, hogy védőfelszerelésben hárítják el tüntetőknek beöltözött csoportok támadását. Ez nem a mentorálás gyakorlása.
– Tagadhatatlan, hogy van ilyen része is a Bosznia-Hercegovinába telepítendő katonák felkészítésének. A bosnyák haderőt is ki kell ugyanis képezni ilyen jellegű tevékenységre, az agresszív utcai tüntetések elleni védelemre. Annak ellenére, hogy a délszláv ország jelenlegi alkotmánya nem teszi lehetővé, hogy a bosnyák katonákat alkalmazzák tömegoszlatásra a saját területén.
– Mi az ön feladata ebben a misszióban?
– Törzsfőnökként a kint lévő katonai alegységeket kell felügyelnem. Ezenkívül kapcsolatot kell tartanom a bosnyák haderő vezetésével. A NATO-parancsnoksággal együtt pedig fel kell mérnem, mik a képességfejlesztési igények, és koordinálni azt a folyamatot, amely alapján ezeket az igényeket kielégíthetjük.
A Szűcs András dandártábornokkal készült teljes interjút a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.