Magyar katonai kiképzés Boszniában

Szűcs András dandártábornok a délszláv zavargásokról, Szaddám Huszein palotájáról és az iraki tűzfészekről.

2014. 03. 25. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Hogyan érintik a boszniai magyar kontingensünk tevékenységét a jelenlegi zavargások? Be kell-e avatkozni a katonáinknak? Van-e erre esély a későbbiekben?
– A misszió mandátuma nem teszi lehetővé sem most, sem később a beavatkozást. Ami a kérdések első részét érinti, a magyarok tevékenységét a tüntetések nyilván befolyásolják, a katonáknak a feladatok végrehajtása mellett a biztonság a legfontosabb. Egy napi tevékenység elemzése esetén vizsgálni kell az események lehetséges hatásait a kontingensre. Az elemzések alapján lehet bevezetni a szigorítást a szükséges mértékben.

– Mennyiben módosítja a katonák mindennapjait a konfliktus? Elhagyhatják-e a bázist? Milyen tevékenységet folytathatnak a táboron belül?
– A jelenlegi helyzet a mostani vezetés kompetenciája. Ők maximálisan ismerik a körülményeket. Részemről csak találgatás lenne a kérdés megválaszolása.

– Megértem, hogy erről nem beszélhet. Azt megtudhatjuk, hogy mi a pontos feladata most a magyaroknak a térségben?
– Ez egy európai uniós művelet, de kezdete, 2004 óta használhatja a NATO infrastrukturális, híradó-informatikai rendszereit. A misszió feladata sokszor változott, legutóbb 2013. január elsejével. Addig a fő feladata a résztvevő 24 nemzet katonáit irányító parancsnokságnak a bosnyák haderő kiképzése volt. Tavaly ez átalakult, mentorálási, monitoringtevékenységgé. Ez azt jelenti, hogy a nemzetközi haderő az önálló bosnyák hadsereg tevékenységét a háttérből támogatja, segíti. Ebben vesz részt a magyarok Győrből kihelyezett százada is.

– Amikor itthon felkészítik ezeket a katonákat, akkor viszont olyan tevékenységet is látunk, hogy védőfelszerelésben hárítják el tüntetőknek beöltözött csoportok támadását. Ez nem a mentorálás gyakorlása.
– Tagadhatatlan, hogy van ilyen része is a Bosznia-Hercegovinába telepítendő katonák felkészítésének. A bosnyák haderőt is ki kell ugyanis képezni ilyen jellegű tevékenységre, az agresszív utcai tüntetések elleni védelemre. Annak ellenére, hogy a délszláv ország jelenlegi alkotmánya nem teszi lehetővé, hogy a bosnyák katonákat alkalmazzák tömegoszlatásra a saját területén.

– Mi az ön feladata ebben a misszióban?
– Törzsfőnökként a kint lévő katonai alegységeket kell felügyelnem. Ezenkívül kapcsolatot kell tartanom a bosnyák haderő vezetésével. A NATO-parancsnoksággal együtt pedig fel kell mérnem, mik a képességfejlesztési igények, és koordinálni azt a folyamatot, amely alapján ezeket az igényeket kielégíthetjük.

A Szűcs András dandártábornokkal készült teljes interjút a Magyar Nemzet keddi számában olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.