Mesterházy: Hú, de jó

Az MSZP elnöke CÖF-özött, közmédiázott, Bajnai csókolózott. Az ünnepről nem nagyon esett szó a Korszakváltók pót-március 15-éjén az Operánál.

MNO
2014. 03. 30. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tüntetést tart a baloldali összeborulás Budapesten, az operaház előtt. A demonstrációt eredetileg március 15-ére hirdették meg, de az időjárás keresztülhúzta számításaikat. Akkor Mesterházy Attila, az MSZP elnöke egy rögtönzött beszédben közölte, a nagygyűlést a Békemenet után egy nappal, március 30-án tartják meg, ahol el fogják mondani, hogy Orbán Viktor ellopta a magyar emberektől a demokráciát és tönkretette a magyar gazdaságot.

 

A vasárnapi nagygyűlésen sorrendben beszédet mond Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke, Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt elnöke, Szabó Tímea, az Együtt–PM Szövetség társelnöke, Bajnai Gordon, az Együtt–PM Szövetség vezetője és Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölt, a MSZP elnöke.

 

A helyszínnek szimbolikus jelentősége is van: 2012. január 2-án itt tartotta nagy vihart kavart tüntetését az ellenzék.

 

Köszönjük a figyelmüket, hamarosan összefoglalóval jelentkezünk.

16.31 – Máté Péter Ez itt az én hazám című slágerének „kormányváltó” feldolgozására fél öt környékén véget ért a rendezvény, közben a kiosztott lapokból (piros, fehér, zöld) az összesereglett pár tízezres tömeg megformálta a nemzeti zászlót.

Az MNO helyszíni tudósítója közölte, Barabás Richárd, a rendezvény szpíkere a dal közben szinte ordítva „Kormányváltást!” skandált, az emberek lassan szétszélednek.

16.25 – Mesterházy Attila beszédét követően tömött sorokban indultak haza az emberek. „A proletár fegyvere az utcakő”, „Szavazz Mátyás királyra” – munkatársunk ilyen bekiabálásokat hallott a hazaballagóktól.

16.23 „Hú, de jó!”, így kezdte beszédét Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölt, szétnézve a sokaságon. Úgy látja, a Fidesz az összefogás megbontására törekszik mindennap, ezért már most megköszönte az összeborulás minden résztvevőjének, hogy itt vannak az emberek között. Hosszasan szidta a közmédiát és a CÖF-öt, a „civilbe öltözött fideszeseket”, akik „közpénzből szidalmazzák” a baloldalt.

Felszólította Orbán Viktort, hogy az ATV és a Népszabadság közreműködésével vitázzon vele április 5-én. Az utódpárt elnöke szerint a kormány ideológiailag horthysta, gazdaságpolitikailag feudális, hatalomgyakorlásban pedig bolsevik. A választások előtt egy héttel azt is hangsúlyozta, Orbán Viktor egypártrendszert akar – ismert, soha ennyi párt nem állíthatott még országos listát országgyűlési választáson.

Mesterházy elővette a közmunkások ügyét is, szerinte az ő munkájuk „nem való” a foglalkoztatotti statisztikába. A következő négy évre 250 ezer új munkahelyet ígért, valamint 100 ezer forintos minimálbért. Azoknak, akik az idén szeptembertől egyetemisták, főiskolások, azoknak megígérte, hatalomra kerülésük esetén ingyen tanulhatnak.

Orbán szerinte ma „Putyin pincsije, aki ül, fekszik, és még a farkát is csóválja”, ennek következtében Magyarország lehet a legszegényebb barakk Európában. „Ez a kormány a gazdagok kormánya” – ellenpontozott ezek után Mesterházy Attila, aki szétszedné a rezsicsökkentés rendszerét, a „gazdagoktól” elvenné, a szegényeknek pedig több támogatást adna.

Ugyanígy járna el a nyugdíjemeléssel is, a 100 ezer alatti nyugdíjúaknak 24 ezres gyógyszerpénzt adna, ez a 65 éven felüliekre lenne érvényes – azt nem bontotta ki, hogy erre honnan lenne pénz. Beszéde végén megismételte Bajnai Gordon szavait, ráerősítve egy „bolse-Viktor”-ral, majd a „történelem szemétdombja” következett, amivel korábban Gyurcsány hozakodott elő.

16.15 – A helyszínen lévő tudósítóink úgy érzékelik, hogy sokan nem várták meg Mesterházy Attila beszédének végét, és elkezdtek hazaszállingózni. A tömeg vége az Ady Endre-szobornál van, onnantól szellős. Az 50 ezres tömeg túlzásnak tűnik, és nem ér az Oktogonig.

16.09 – Így néz ki a helyszín:

15.57 – Magyarország „válságkezelő miniszterelnöke”, Bajnai Gordon folytatta a sort, miután felszólítottak mindenkit, hogy hamarosan az ország legnagyobb zászlóját fogják megformálni a kiosztott kis lapokkal. Bajnai Gordon abbeli felháborodásának adott hangot, hogy Orbán Viktor hamarosan Bajára látogat, az ő szülőföldjére. „Még nincs megnyerve semmi, és még nincs veszve semmi” – nyomatékosította Bajnai Gordon, aki kérte az ott lévőket, legyenek szemek és fülek azok helyett, akik eddig „nem hallottak”, „nem láttak”.

Aztán igyekezett a pártpreferenciával nem rendelkezőkhöz szólni: „Magyarországon még szabad a választás, de már nem tisztességes”. Ő is kamupolitikusokról, bizniszpártokról beszélt. „Ilyen pártokból van egy tucat” – célzott egyértelműen újfent az országos listát állított kis pártokra. Úgy látja, 17 listája van a kormány maradásának, és csak egy a kormányváltásnak, mégpedig az övék.

Beszédében üzent egy kicsit Gyurcsánynak is: ne legyenek finnyásak azok, akiknek az összefogás személyi összetétele nem tetszik, azoknál kell reklamálni, akik kikényszerítették a helyzetet. Kérte a telekre, földre igyekvőket, a Margitszigeten csókolózókat is, hogy szánjanak időt a szavazásra jövő vasárnap. Végül úgy fogalmazott, a szavazófülkében Orbán Viktornak kell félnie, mert „a függöny mögött nem működik a kétharmad”.

15.45 – Szabó Tímea, az Együtt–PM társelnöke megkérdezte a tömegtől, hogy magyarok-e. Ő is Petőfit és Kossuthot hozta az összegyűltek példaképeiként. Szabó elmondta, el fogják venni Orbán Viktortól „kedvenc játékszerét, a kormányrudat”. Rájöttek arra, hogy a legfontosabb „megdönteni Orbán Viktort”, „megállítani ámokfutását”, ha marad, marad a gyermekéhezés is – húzta alá. Bajnai Gordont idézve elmondta, ha Orbán Viktor győz, Magyarország veszít. („Orbán, takarodj!”, jött újra a rigmus.)

A számukra keserves közvélemény-kutatásokra mutatva azt mondta, Petőfiék, Rákócziék és az ötvenhatos fiatalok sem féltek, róluk is biztos hasonló adatok jelentek volna meg. „Mondjátok el a gyerekeiteknek, hogy újra lesz vacsora” – mondta felszólalásában többek között a korábban LMP-s politikus. „Igazságot fogunk szolgáltatni a tisztességes Magyarországnak.” Arra kérte az egybegyűlteket, hogy jelentkezzenek náluk aktivistáknak, hisz az ő szövetségesük nem Putyin és nem Chuck Norris.

15.34 – Fodor Gábor Gyurcsány után érkezett a színpadra. „A szabadság nem lehet ellenzékben” – emelte fel a hangját. Igyekezett párhuzamot vonni a márciusi ifjak és az ő követeléseik között. Szerinte a jelenlegi hatalom közérdekű információkat titkol el – ismert, ezt éppen 2010 előtt Veres János tette pénzügyminiszterként a költségvetés valós adataival. Kárhoztatta a kormány keleti nyitás politikáját, ami szerinte sérti az „uniót Európával”, s Fodor Gábor úgy érzi, Orbán Viktor kormánya gyűlöli a versenyt.

A korábban szólókhoz hasonlóan ő is szidalmazta az országos listát állított kis pártokat, akik szerinte gyanús módon gyűjtötték össze az induláshoz szükséges ajánlásmennyiséget. A balliberális összeborulást Kossuth, Petőfi és Széchenyi örököseinek tartja a Liberálisok elnöke. Választás szerinte rég volt ennyire egyértelmű, Kelet és Nyugat közt kell választani április 6-án.

15.31 – A műsorközlő szerint több mint ötvenezren vannak.

15.27 – A résztvevők „Orbán, takarodj!” skandálásban törtek ki Fodor Gábor beszéde alatt.

15.20 Gyurcsány Ferenc volt a Kónya utáni első szónok az Operánál felállított pódiumon. Szerinte él a magyar szabadság és él a magyar demokrácia, ami viszont nem eladó a miniszterelnöknek, illetve pártjának. „Oda fogjuk küldeni Orbánt, ahova való, a politika és a történelem szemétdombjára” – mondta enyhe andalgás közepette a kifutón.

Orbánt ezek után politikai szélhámosnak nevezte, szerinte a kormányfő „majd leteszi a fegyvert”. Orbán Viktor szerinte a sértődötteket és a felkapaszkodottakat képviseli, akit le kell győzni április 6-án. Gyurcsány nemet akar mondani az önzésre és a kivagyiságra, a „szabad Magyarország felé” indulva. „Igen-igen, megcsináljuk!” – próbálta megénekeltetni „rajongóit” a bukott miniszterelnök.

15.15 – A rendezők közlése szerint a kezdésre mintegy 35 ezren gyűltek össze. A környező utcákat a rendőrség lezárta.

15.09 – A Népszava egy nyolcoldalas különszámot osztogat.

15.06 – Kónya Csizma térnek nevezte a Clark Ádám teret a Szolidaritás botrányos Orbán-bábudöntésére emlékeztetve. Óva intett a Fideszre és a Jobbikra szavazástól, illetve szerinte mutyipártokat sem szabad választani. Aki a demokráciára és a köztársaságra szavaz, az az ellenzéki baloldalra szavaz április 6-án – hangoztatta.

15.00 – Kónya Péter, az esemény főszervezője megnyitotta a rendezvényt. A Fidesz és a Jobbik délelőtti közleményében reménykedett benne, hogy a rendezvényen felszólaló Mesterházy Attila választ ad arra, honnan van a Simon Gábor számláin talált több százmillió forintnyi deviza.

14.46 – A tömeg az Operától alig a Jókai térig ér, a rendezvényen az LMP is megjelent óriásmolinókkal, Csiba Katalin által képviselve.

14.38 – Az MNO helyszíni tudósítója a Hunyadi térnél nagyjából 15 rendőrségi kisbuszt látott.

14.30Elkezdődött a csúsztatott március 15-e az Operánál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.