Simon Gábor az elnöki palotába volt bejelentve

A bombatalálatot is kapott épület ma üresen áll Bisseau-Guinea fővárosának egyik parkjában.

GB
2014. 03. 13. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Blikk úgy tudja, Simon Gabriel Derdák névre kiállított bissau-guineai útlevelébe lakcímként az ottani elnöki palota került. A Rua de Bolama 8.-ra rákeresve a Google műholdas térképe a korábbi elnöki palotát adja ki találatként. A ma üresen álló, korábban bombatalálatot kapó elnöki palota és a kiszolgálóépületek egy hatalmas parkban terülnek el Bissauban.

Bissau-Guinea a világ egyik legszegényebb állama, a Transparency International 2013-ban vizsgált 177 országa közül az egyik legkorruptabb. Ilyen helyeken könnyű hamis, de akár igazi papírokhoz is jutni a bürokrácia megvesztegethetősége miatt. Sőt az sem kizárt, hogy egy kis pluszjuttatásért a legmagasabb helyeken intézik el az állampolgárságot. Persze azt egyelőre nem tudni, Simonnak volt-e igazi állampolgársága – írja a Blikk.

A fideszes Kucsák László azt kezdeményezi, folytasson le belső vizsgálatot a fővárosi XVIII. kerületi önkormányzat annak kiderítésére, hogy Simon Gábor volt MSZP-elnökhelyettes eltitkolt vagyona származhat-e kerületi pénzekből.

A Fidesz országgyűlési képviselője – egyben XVIII. kerületi jelöltje az áprilisi parlamenti választáson – csütörtöki sajtótájékoztatója után az MTI-nek elmondta: nemcsak országos, hanem helyi szinten is választ várnak a szocialistáktól a Simon-ügyben, mert bár már nem Simon Gábor a baloldal jelöltje a XVIII. kerületben, helyben ugyanazok az MSZP-s szereplők, Szaniszló Sándor korábbi alpolgármester és Kőrös Péter, a szocialisták kerületi frakcióvezetője, „mozgatják a szálakat”, akik Simon „útját is egyengették”. Noha a baloldali összefogás jelöltje új, továbbra is Szaniszló Sándor és Kőrös Péter a meghatározó ember, az ellenzék helyi kampányának irányítója – tette hozzá.

Mivel azonban több mint egy hónapja hiába várják a válaszokat, a politikus kezdeményezte a fideszes vezetésű helyhatóságnál, hogy kezdjen belső vizsgálatot, tekintettel például a 2010 előtti kerületi kötvénykibocsátásra. Abban az időben ugyanis, amikor Simon Gábor számlát nyitott Ausztriában, a XVIII. kerület kötvényt bocsátott ki hárommilliárd forint értékben – idézte fel Kucsák László, jelezve, hogy ezzel kapcsolatban nyomozás is folyt, amelyet ugyan lezártak, a közelmúltban azonban újranyitották.

Szavai szerint a helyben élőket joggal foglalkoztatja a kérdés, hogy lehetett-e az eltitkolt több száz millió forint a kerületiek pénze. Azt is megjegyezte, hogy a kerület 2010 előtti szocialista vezetése alatt több mint tízmilliárd forintos adósságállomány halmozódott fel, amit nyilván „nem a szél hordott össze”. A Fidesz politikusa ezek alapján azt vizsgáltatná az önkormányzatnál, hogy Simon Gábor eltitkolt vagyona összefüggésben van-e esetleg kerületi pénzekkel is. A vizsgálat eredményét átadják majd a nyomozóhatóságnak.

Elképzelhetetlennek tartja Lendvai Ildikó, hogy Simon Gábor bankszámlákon rejtegetett millióinak köze lenne az MSZP-hez. A szocialisták volt pártelnöke a Hír TV-nek azt mondta: ilyen banális hibát csak egy amatőr párt követhetne el. „Lehetetlennek tartom megmondom őszintén. Olyan hülye párt a világon nincsen, amelyik rejtett pénzt az elnök helyettese nevén és címén tartana valahol. A Simon-ügy megrázott mindnyájunkat, engem különösen, mert évek óta ismerem, és egyre követhetetlenebb kriminológiai fordulatai vannak, elég borzasztó érzés, hogy ilyen ember volt a kollégánk, már ha a gyanúk igazak” – mondta Lendvai Ildikó.

Szégyelli magát Simon Gábor miatt Dobrev Klára. Gyurcsány Ferenc felesége ezt egy lakossági fórumon mondta, ahol az egykori MDF-szóvivő, jelenleg a Demokratikus Koalíció színeiben induló Kerék-Bárczy Szabolcs vendége volt. A rendezvényre a Hír Televíziót továbbra sem engedték be. Komoly károkat okoz a Simon-ügy a kormányváltásnak – mondta Bajnai Gordon az Indexnek.

„Simon Gábor ügyében a magányos elkövető teóriáját néhány MSZP-s politikuson kívül senki nem hiszi el, sőt lehet, még ők sem. Ha igazak a sajtóhírek, akkor a szocialisták között a kettős állampolgárságnak már idejekorán voltak hívei, hisz Simon Gábor bissau-guineai útlevéllel nyitott bankszámlát és helyezett el pénzt” – vélte Gulyás Gergely a Duna Televízió Közbeszéd című szerdai műsorában. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint az MSZP-nek is van mit tisztáznia az ügyben, mert Simon politika előtti élete „igazából a gyerekkora volt, amikor zsebpénzből ilyen nagyságú összegekre nem tehetett szert” – fogalmazott. „Képtelenség, hogy a politika előtti életéből származik a 240 millió forint” – hangsúlyozta.

Gulyás Gergely tisztázta azt is, hogy a hivatalos nyomozati vizsgálat célja a büntetőjogi felelősség kiderítése, ezzel szemben a mentelmi bizottság tevékenysége az összeférhetetlenség fennállását próbálja megállapítani. Ebben a kérdésben egy országgyűlési határozat született, amely azt kéri a bizottságtól, hogy vizsgálja meg, mikortól áll fenn az összeférhetetlenség. Úgy tűnik, hogy Simon 2009-től folyamatosan valótlan tartalmú vagyonnyilatkozatokat tett – emelte ki a fideszes politikus.

Szocialista kalandok Afrikában

Fürst György alpolgármester a Közép-Afrikai Köztársaság diplomataútlevelével igyekezett megúszni a felelősségre vonást a VI. kerületi ingatlanpanama ügyében – írja a csütörtökön megjelent Heti Válasz. A VI. kerület hűtlen kezeléssel gyanúsított alpolgármestere így igyekezett elmenekülni. Fürstöt hamarosan bíróság elé állítják a lap szerint.

Székházból széfház lett a szocialista pártközpont – jelentette ki a Hír TV Magyarország élőben című műsorában a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára. Rétvári Bence szerint Mesterházy Attilának és Gyurcsány Ferencnek is mondania kellene végre valamit a Simon Gábor által rejtegetett százmilliók eredetéről, ehelyett a szocialisták akadályozzák, hogy kiderüljön az igazság.

– Ebben az ügyben hétről hétre egyre több ember érintett, különböző afrikai kis országok is belekeverednek, nem csak bécsi bankszámlák. Hétről hétre egyre többet látunk, és egyre kevésbé valószínű, hogy – valaki, akinek a teljes tevékenysége a szocialista pártban zajlik – más ne tudná a szocialisták közül, hogy ő milyen tevékenységet folytat. A szocialistáknak abba kell hagyni a tagadást, hallgatást, fedezést, falazást, amit nemcsak a három vezető politikus csinál, hanem hogy nem mennek el a mentelmi bizottság üléseire következetesen, ezzel azt is meg próbálják akadályozni, hogy a bizottság nem csak a büntető ügyben hanem a vagyonnyilatkozati ügyben is előre tudjon haladni – mondta Rétvári Bence.

Szanyi Tibor szerint semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy Simon Gábor 240 millió forintot tartott volna bécsi bankszámláján, vagy hogy útlevelet hamisított volna. Az MSZP elnökségi tagja a Hír TV Magyarország élőben című műsorában kifejtette, hogy a sajtó mással is foglalkozhatna. – Semmilyen bizonyíték nincs az önök kezében, önök gyanúsítgatásokról szereztek tudomást és azt szajkózzák, de ezzel együtt az MSZP érdekelt abban, hogy az igazság kiderüljön. Minél hamarabb és a teljes igazság, csak az igazság és nem pedig az egyéb vádaskodások – szögezte le Szanyi Tibor.

A magyar állam költségvetését gyarapíthatja a Simon Gábor egykori MSZP-s politikus számláján lefoglalt több száz millió forint, ha nem sikerül tisztázni annak eredetét az eljárás során. A lefoglalt pénzt egyelőre bűnjelként kezelik a hatóságok és egy külön bankszámlán tárolják – mondta el az InfoRádiónak dr. Szabó Judit, a Budapest Környéki Törvényszék Büntetőkollégiumának helyettes vezetője.

Van egy rendelet, amely a bűnjelek sorsáról rendelkezik: az eljárás legelejétől előírja, mit és hogyan lehet és kell lefoglalni, hol kell mindezeket tárolni – ismertette dr. Szabó Judit. A Budapest Környéki Törvényszék Büntetőkollégiumának helyettes vezetője hozzátette: a szabályozás tartalmazza azt is, hogy a bíró milyen rendelkezéseket hozhat az ítélet során, majd ennek alapján milyen konkrét intézkedéseket kell tennie a bűnjelkezelőnek.

Az eljárás jogerős befejezését követő lefoglalás és a bűnjel sorsa függ attól, hogy milyen tárgyról van szó. Pénz esetében eltérő az eljárás magyar és külföldi fizetőeszköznél – magyarázta dr. Szabó Judit.

Vesztegetés esetén a lefoglalt bűnjel az átadott pénz – mondta a Budapest Környéki Törvényszék Büntetőkollégiumának helyettes vezetője. Ha az eljárás végén a vádlottat börtönbüntetésre ítélik, akkor a pénzt elkobozzák. Ez azt jelenti, hogy az állam tulajdonába kerül – tette hozzá dr. Szabó Judit.

A bűnjel sorsa az eljárás körülményeitől függ – mondta dr. Szabó Judit. Azt a pénzt, ami törvénysértően került valakihez, nem lehet visszaadni. Előfordul, hogy a büntetőjogi eljárás során valaki polgári jogi, azaz kártérítési igényt jelent be, ilyenkor a készpénz visszatartható. Akkor is, ha valaki más tart rá igényt – tette hozzá a Budapest Környéki Törvényszék Büntetőkollégiumának helyettes vezetője.

Február 4-én a Magyar Nemzet írt elsőként arról, hogy Mesterházy egykori helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, csaknem 250 millió forintnyi devizát parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján, amelyet nem tüntetett fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem.

Mint arról a Hír Televízió beszámolt, ezen felül 75 millió forint értékű valutát helyeztetett el egy fővárosi bankfiókban Simon. A nyomozó hatóság közlése szerint Simon egy régebbi ismerősét kérte meg arra, hogy a más nevére szóló, de a politikus saját személyi adatait tartalmazó hamis útlevél felhasználásával nyisson neki számlát. Az útlevelet Simon Gábor fényképével állították ki egy bizonyos Gábriel D. bissau-guineai állampolgár részére. Az MNO úgy tudja: a Gábriel D. a Gábriel Derdák rövidítése, Simon Gábor a hamis útlevélben édesanyja, Derdák Erzsébet vezetéknevét használta. Az Index korábban azt írta: a hamis okmány Welsz Tamás páncélszekrényéből került elő a házkutatás során.

Az MSZP volt elnökhelyettesét adócsalással, magánokirat-hamisítással, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással gyanúsítják; a bíróság úgy véli, alapos a gyanú, hogy a vádlott megszökhet, meghiúsíthatja a bizonyítási eljárást és fennáll a bűnismétlés veszélye. Ezért 30 napra előzetes letartóztatásba helyezték.

„Simon Gábort a Központi Nyomozó Főügyészség összesen hat bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt hallgatta ki gyanúsítottként. Indítványunk szerint az előzetes letartóztatás különös okai nem egy-egy bűncselekmény tekintetében, hanem összességében állnak fenn” – nyilatkozta a Híradónak szerdán Nagy Andrea, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.