Hétfőn újból ülésezik az Országgyűlés mentelmi bizottsága – a képviselők már megnézhették Simon Gábor hozzátartozóinak vagyonnyilatkozatait, hátha azokból kiderül, honnan van a 240 millió. Rubovszky György, a bizottság elnöke már a legfőbb ügyész levelét is olvasta.
Egyelőre nem tudni, jogszerűen vissza lehet-e venni Simon volt szocialista politikustól azt a 36 milliót, amit vissza kellett volna fizetnie, ha megfosztják mandátumától. Simon viszont az utolsó percben – a parlamenti döntés előtti nap – maga mondott le képviselőségéről. Így a szabályok szerint nem kell visszafizetnie 5 évre visszamenőleg juttatásait.
A mentelmi bizottság nem maga akart dönteni az ügyben – a jogász végzettségű tagok miatt hosszúra nyúlt a vita –, megkérték a Pécsi Egyetem polgári jogi tanszékét, mondjon véleményt. Miután a megkeresést csak szerdán postázták, így a válaszra a képviselők még várhatnak.
A Magyar Nemzet február 4-én írt először arról, hogy Mesterházy Attila szocialista pártelnök helyettese, Simon évek óta hatalmas, több százmillió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján. Az MSZP-s honatya a csaknem 250 millió forintos összeget nem tüntette fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. Azóta a politikus kilépett a szocialista pártból, lemondott mandátumáról, az ügyészség pedig már meg is ejtette gyanúsítotti kihallgatását.
A mentelmi bizottság vizsgálatának célja annak kiderítése, hogy a volt MSZP-s politikus százmilliói származhatnak-e legális jövedelemből. Simon az ügy kirobbanása óta a mentelmi bizottság összes ülésére meghívót kapott, eddig azonban egyszer sem jelent meg. Mint Rubovszky György a napokban elmondta: mivel a tartózkodási helye ismeretlen, még mindig volt pártján keresztül tartják a kapcsolatot vele.
A botrány hatással van az ellenzéki összeborulásra is. Vélhetően ennek hatására a januári 24 százalékról 18 százalékra csökkent a baloldali pártokkal szimpatizálók aránya a teljes népességen belül. Mesterházy a Simon millióinak eredetét firtató, a szocialisták számára kínos kérdéseket megelőzendő eltűnt a nyilvánosság elől, ami miatt a szövetségesek mellett már a Jókai utcai MSZP-székházban is forrnak az indulatok.
Lánczi András, a Századvég Alapítvány elnöke az egykori szocialista Simon Gábor ügyét átalakító ügyként jellemezte. Minden korrupciós ügynek nagyobb a hatása, sokkal pusztítóbb, mint amilyennek látszik. Úgy véli: a legáltalánosabb hatása az, hogy minden ilyen ügy csökkenti az általános társadalmi bizalmat.
Vigh László, a Fidesz–KDNP zalaegerszegi képviselőjelöltje még február 28-án a Városi Hangverseny- és Kiállítóterem bejáratánál, Mesterházy lakossági fórumát megelőzően azt mondta: abban bízik, hogy „24 nap bujkálás után talán éppen itt lesz Mesterházy nagy pillanata, amikor felhagy a tereléssel, férfiasan kiáll a magyarok elé, és elmondja őszintén, mit tud Simon eltitkolt százmillióiról”.
„Mit mondott neki valójában Simon, amikor négyszemközt beszéltek?” – tette fel a kérdést a fideszes politikus. Az MSZP elnöke nem menekülhet a kérdések és a felelősség elől, mert Simon Mesterházy „közvetlen helyettese, bizalmasa, sőt jobbkeze volt idáig”. „Ha tovább falaz neki, az azt jelenti, hogy eszébe sem jut megújítani a szocialista pártot” – fejtette ki Vigh.