Új alapokra kellett helyezni az ágazatot

Nem a tétlenkedésről szólt az elmúlt négy év az egészségügyben – mondta Varga Mihály.

TK
2014. 03. 27. 21:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter, aki Budapest 4-es számú választókerületének Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselőjelöltje, felidézte az elmúlt négy évben az egészségügy területén tett intézkedéseket.

Elmondta, a 2010-es kormányváltás után – a népszavazás eredményekét – megszüntették a kórházi napidíjat és a vizitdíjat, valamint megakadályozták a több biztosítós rendszer kialakítását. Emlékeztetett, hogy 2002 és 2006 között az Egészségbiztosítási Alap hiánya meghaladta az 1200 milliárd forintot, ami két év teljes kórházi finanszírozásának felel meg. Ezzel szemben az elmúlt években tett lépésekkel a kormány nemcsak újjáélesztette az egészségügyet, de egy nemzeti egészségügyi szolgálat alapjait is megteremtette – fogalmazott a miniszter.

Varga Mihály elmondta, hogy a kormányváltás óta 18 százalékkal emelték a gyógyító-megelőző ellátásokra fordítható költségvetési forrást, a 2010-es 791 milliárd forint helyett 2014-re 932 milliárd forint áll rendelkezésre.

Az alapellátás finanszírozását is több lépcsőben emelték – ismertette –, erre az évre 10 milliárd forint többletforráshoz jutnak a háziorvosok, a házi gyermekorvosok és az alapellátásban dolgozó fogorvosok, iskolaorvosok, valamint a fiatal háziorvosokat a praxisváltó programmal segítik. A miniszter szólt a kórház-konszolidációs lépésekről is, mint mondta, 147 milliárd forintot fordítottak az egészségügyi intézmények adósságának rendezésére.

A rezidenseknek ösztöndíjprogramot indítottak, a várólistás műtétek elvégzésére pluszforrást juttattak és átalakították a gyógyszertámogatás rendszerét, valamint emelték az orvosok, szakápolók jövedelmét is – sorolta a miniszter. Varga Mihály emlékeztetett arra, hogy leállították a patikaliberalizációt és bevezették a népegészségügyi termékadót, amelynek köszönhetően az áruforgalmi statiszták szerint a negyedére csökkent a termékadóval sújtott termékek forgalma, illetve uniós forrásból 300 milliárd forintot meghaladó kórházfejlesztések történtek országszerte.

A nemzetgazdasági miniszter úgy vélte, a kormány az elmúlt négy évben új alapokra helyezte az egészségügyet, amelyben fontos szerep jut a egészségmegőrzésnek is. „Egy jobban szervezhető, biztonságosabb és hatékonyabb rendszer jött létre” – mondta Varga Mihály.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a korábbi kormányok „körzővel megrajzolt” ellátási szisztémája helyett az elmúlt négy évben a valódi és ésszerű betegutak figyelembevételével fejlesztették az ellátást. Úgy fogalmazott, a zűrzavar helyett a műhelymunka, a stratégiai gondolkodás kapott helyet.

A térségben helye van a Szent Margit Kórháznak, és meg kell adni minden lehetőséget arra, hogy a feladatát az intézmény rendesen elvégezze – utalt a most átadott CT-labor kialakítására az államtitkár.

Kardos Lilla, a CT-berendezést telepítő Diagnoscan cég vezérigazgatója az átadáson elmondta, a vállalat állta a kórházban kialakított laborral kapcsolatos beruházásokat, a CT mellett helyet kapott egy betegvizsgáló és több kiszolgálóhelyiség is. Hozzátette, naponta 25-30 beteg vizsgálatára nyílik lehetőség. A berendezés a kardiológiai vizsgálatok kivételével valamennyi CT-diagnosztikai vizsgálat elvégzésére alkalmas.

A Szent Margit Kórháznak 265 aktív és 200 krónikus, rehabilitációs ágya van, 31 szakambulanciával és szakrendeléssel működő intézmény, évente négyszázezren keresik fel a kórházat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.