160 külföldi megfigyelő regisztrált

A megfigyelők célja a szabadság és a demokrácia támogatása.

HZS
2014. 04. 04. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legtöbb megfigyelő az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettől (EBESZ) érkezik: a nemzetközi szervezettől 79-en jelentkeztek az NVI-nél. Emellett a Silba (Support Initiative for Liberty and Democracy) dán szervezet 23 munkatársa is jelentkezett megfigyelőként. A szervezet a honlapján a szabadság és a demokrácia támogatását jelöli meg célként, elsősorban a szovjet utódállamokban, az új európai uniós tagállamokban, valamint az EU-val szomszédos kelet-európai és nyugat-balkáni országokban. A szervezet munkatársai gyakran vesznek részt megfigyelőként ezekben az országokban a választásokon.

Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségétől 17-en regisztráltak. A brit és az orosz nagykövetségnek négy-négy, a görögnek három, a románnak, a kínainak, az indiainak, a szlovénnak, a hollandnak, a kazahnak, a nigériainak és az irakinak két, míg a portugál és a venezuelai nagykövetségnek egy-egy munkatársa regisztrált a választásra. Emellett az albán központi választási bizottság öt, a dél-koreai választási bizottság négy, a grúz központi választási bizottság két, valamint a román választási iroda egy munkatársa is jelentkezett megfigyelőként.

Kaleta Gábor az MTI megkeresésére pénteken közölte: a budapesti külképviseleteknek nem kell jelezniük a Külügyminisztériumnak, ha fel akarnak keresni egy szavazóhelyiséget vagy a Nemzeti Választási Irodát, vagy bármilyen, a választáshoz kapcsolódó tevékenységet terveznek. A diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961. évi bécsi egyezmény rendelkezéseit felidézve Kaleta Gábor felhívta a figyelmet arra: a diplomáciai képviselet feladatkörébe tartozik, hogy minden megengedett módon tájékozódik a fogadó állam viszonyairól és fejleményekről, és a választásokon a fokozott érdeklődés és tájékozódás „magától értetődőnek tekinthető”.

A sajtófőosztály vezetője hangsúlyozta: a diplomáciai képviselőknek tiszteletben kell tartaniuk a fogadó állam törvényeit, és tartózkodniuk kell attól, hogy beavatkozzanak a fogadó állam belügyeibe. Kitért arra is, hogy a szavazóhelyiségekben csak azok a külképviseleti küldöttek tartózkodhatnak, akik megfigyelőként regisztráltak a Nemzeti Választási Irodánál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.