Választás előtti kutatások: senki ne gondolja, hogy eldőlt

Bár az összes közvélemény-kutató kormánypárti győzelmet jelez előre, de a választás napján bármi megtörténhet.

Kovács András
2014. 04. 04. 12:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2014. április 6. előtt készült utolsó közvélemény-kutatások egyértelműen a Fidesz–KDNP győzelmét jelzik előre, de a versenyt lefutottnak tekinteni dőreség lenne. Március 13-án közölte az Ipsos, hogy egyre többen választanak pártot, erősödik a magyar lakosság választási kedve; az elmúlt egy hónapban a Fidesz–KDNP-nek, a Jobbiknak és az LMP-nek nőtt a támogatottsága, míg a „kormányváltó baloldalé” változatlan maradt. A Nézőpont Intézet március 26-án arról számolt be, hogy választási kampány hajrájában nőtt a Fidesz–KDNP népszerűsége a teljes választókorú lakosság körében.

 

Március 26-án a Fidesz–KDNP biztos előnyét mutatta ki a Tárki, a három héttel a választás előtt végzett felmérés szerint a választók 43 százaléka szeretné, ha maradna a kormány, 36 százalék kíván kormányváltást. Stabilan őrizték vezető pozíciójukat március végén is a kormánypártok, alig egy héttel az országgyűlési választások előtt a Századvég felmérésének tanulsága szerint. Kiderült az is, a baloldali összeborulók támogatottsága tovább csökkent, a Jobbik ezzel szemben erősödött.

 

A választási kampány hajrájában nem a Fidesz újabb győzelme, hanem annak mértéke a kérdés a Medián szerint. A közvélemény-kutató legfrissebb, március 21. és 25. között felvett reprezentatív felmérése szerint a kormánypárt a teljes népesség 36 százalékának, ezen belül a választani tudó biztos szavazók 47 százalékának a támogatását tudhatja maga mögött. A várható választási eredményhez legközelebb eső mérés alapján a Fidesz–KDNP 47, a baloldali közös lista pedig 28 százalékos listás eredményre számíthat – derül ki a Nézőpont Intézet a választás előtti utolsó felméréséből, amelyet április 3-án közölt.

Az öt közvélemény-kutató intézet összesített márciusi eredményei szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP 48,6, a baloldali pártok szövetsége 24,5, a Jobbik 17,3, az LMP 4,2, míg az egyéb szervezetek 2,3 százalékon álltak. Első ránézésre úgy tűnik, az április 6-i választás eldőlt, de mivel továbbra is meglehetősen magas a bizonytalan szavazók aránya, valamint a választ megtagadók száma, így semmit sem lehet biztosan kijelenteni. Ami a legvalószínűbb, hogy egyik oldal sem szerez kétharmados többséget a választáson, de azonkívül bármi megtörténhet. Egyébként a mostani kormánypártok már 92 hónapja vezetik a felméréseket.


A mostani eredmények teljes értékeléséhez mindenképpen meg kell nézni, hogy a korábbi ciklusok hasonló időszakában mit mutattak a párttámogatottsági adatok. 1994 márciusában a Medián adatai szerint a biztos szavazók körében az MSZP 21, az SZDSZ 11, a Fidesz 9, az MDF, a KDNP és az FKgP 7-7 százalékon állt. Abban a hónapban a Szonda Ipsos is magabiztos szocialista vezetésről, valamint az SZDSZ és a Fidesz visszaeséséről adott hírt. Kijelenthető, hogy húsz évvel ezelőtt, két hónappal a második szabad választás előtt csupán az volt a kérdés, hogy az MSZP egyedül, vagy pedig koalíciós kényszer mellett nyeri-e meg a voksolást.

1998 márciusában a Tárki felmérése szerint a biztos szavazók körében az MSZP 36, a Fidesz 29, az FKgP 16, míg az SZDSZ 9 százalékon állt. Ennek alapján a májusi parlamenti voksoláson roppant szoros eredményre lehetett számítani, amiben az intézetnek igaza is lett. Ha elsőre ránézünk a számokra, akkor biztosnak tűnt a szocialisták vezetése, de a Fidesz és az FKgP támogatottsága lényegesen nagyobb volt, mint a balliberális erőknek, és mint ismert, a második fordulóban sikerült megfordítaniuk a választást.

A tizenkét évvel ezelőtti választás a közvélemény-kutatók nagy bukásaként vonult be a történelembe, de ha megnézzük a márciusi adatokat, akkor már sokkal árnyaltabb kép rajzolódik ki előttünk. A Tárki adatai szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–MDF 47,5, az MSZP 37,5, míg az SZDSZ 5 százalékon állt. Az akkori kormányváltók tehát csupán öt százalékkal voltak lemaradva a Fidesztől, ami egyáltalán nem tekinthető komoly különbségnek. A Szonda Ipsos méréséből az derült ki, hogy az MSZP 43, míg a Fidesz–MDF 41 százalékon állt 2002 márciusában, ami egyáltalán nem mutatott stabil kormánypárti győzelmet.

A Medián utolsó felmérése, ami az akkori választás előtt készült, azt mutatta, hogy a Fidesz–MDF 42, az MSZP 40, míg az SZDSZ 7 százalékon áll, tehát a kormányváltást akarók eszerint a felmérés szerint is ötszázalékos előnyben voltak. Az intézet mandátumbecslést is készített, amely magabiztos MSZP–SZDSZ-többséget mutatott. A fentebb közölt felmérések is világosan mutatják, hogy 2002 márciusában az intézetek, a Tárkit leszámítva, a szoros eredmény ellenére megjósolták az első Orbán-kormány vereségét, szemben azzal a legendával, hogy a Fidesz az élről vesztett tizenkét évvel ezelőtt.

Nyolc évvel ezelőtt a Szonda Ipsos a biztos szavazók körében az MSZP-nek 46, a Fidesz–KDNP-nek 43 százalékot mért. A Tárkinál az MSZP 49, míg a Fidesz–KDNP 41 százalékon állt, a Medián pedig a biztos szavazó pártválasztók körében 44-44 százalékos MSZP–Fidesz-támogatottságot mért, de mivel az SZDSZ 5 százalékon állt, így a szociálliberális kormány maradását akarók voltak többségben. Az intézetek tehát a 2006-os választás előtt készült utolsó felmérésekben egyértelműen mutatták, hogy Gyurcsány marad a miniszterelnök.

Négy évvel ezelőtt minden egyes intézet magabiztos Fidesz-fölényt jelzett előre, de ennek ellenére a későbbi kétharmados győztes listás szavazatarányát közel 10 százalékkal mérték felül, a Fidesz–KDNP támogatottságát leginkább a Nézőpont Intézet találta el, mivel csak 4 százalékot tévedtek. Érdekesség, hogy az LMP bejutását egyedül szintén csak a Nézőpont jósolta meg, míg a többiek nem mértek bejutást a zöldpártnak.

Az elmúlt öt országgyűlési választás előtt tehát a felmérések meglehetősen pontosan mutatták meg a végeredményt. Egyedül 2002-ben voltak minimális eltérések, de a Medián és az Ipsos biztosan megjósolta, hogy a szocialisták fognak nyerni. Mindezek ellenére nem lehet azt mondani, hogy az intézetek most is eltalálják az eredményt, mivel a korábbi évtizedekkel szemben lényegesen több a bizonytalansági tényező. Az új választási rendszer, az új szabályok, és többek között a 18 pártlista alapvetően rajzolhatja át a mostani kutatásokban látott összképet.

A balliberális ellenzék egyesülését követően, 2014 januárjában is magabiztosan vezette a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, ami azt jelenti, hogy a jobbközép szövetség már 90 hónapja a legnépszerűbb politikai erő Magyarországon. Mindezek ellenére óriási hiba lenne a kormánypártok részéről, ha lefutottnak hinnék a voksolást, mivel például 1998-ban is jelentősnek tűnő hátrányt dolgozott le az ellenzék az MSZP–SZDSZ-szel szemben.

 

Immár 91 hónapja vezet a közvélemény-kutatások alapján a Fidesz–KDNP szövetség, de két hónappal a parlamenti választások előtt túlzás lenne azt állítani, hogy eldőlt a verseny, mivel még mindig nagyon sokan vannak azok, akik elmennének szavazni, viszont nem választottak még pártot maguknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.