Összeállt a balliberális tábor, mégis le van maradva

Pártok erőviszonyai ma, és a korábbi ciklusok hasonló időszakában. Óriási tévhitet oszlat el az MNO.

Kovács András
2014. 02. 04. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2014 januárjában hosszú idő után létrejött a sokak által biztosra vett MSZP–Együtt–PM–DK közös lista és egyénijelölt-állítás. A korábbi hónapokban az MNO által közölt havi közvélemény-kutatásokról szóló elemzésekben mindig feltüntettük, hogy a három erő hogyan szerepelne, ha a mögöttük lévő támogatottságokat összeadnánk, de mostantól kezdve a különféle intézetek is közlik majd ezeket az adatokat legkésőbb áprilisig.

A mögöttünk hagyott hónapban a Századvég Intézet is kétszer közölt támogatottsági adatokat, amelyeket az összesítésben is figyelembe veszünk majd. Először arról írtak, hogy a biztos szavazó pártválasztók között a kormánypárt támogatottsága 52, a balliberális tömbé 30, a Jobbiké 14, míg az LMP-é 3 százalékon állt. Január végén azt közölték, hogy a biztos szavazó pártválasztók között a kormánypártok támogatottsága 51 százalék, a balliberális összeborulásé pedig 28 százalék. A Jobbikra a biztos szavazó pártválasztók 14 százaléka voksolt volna, az LMP-re 6 százalék.

A Nézőpont Intézet mérése szerint a Fidesz–KDNP a biztos szavazók körében 48, a Gyurcsány-lista 35, a Jobbik 12, az LMP pedig 3 százalékon állt. Az Ipsos kutatásából az derült ki, hogy a kormánypártok 48, a balliberális ellenzék 37, a Jobbik 11, az LMP pedig 3 százalékon állt a biztos szavazók körében. A Tárki azt közölte, hogy a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP 50, a baloldali összeborulás 33, a Jobbik 14, míg az LMP 2 százalékon állt.

Összességében a biztos szavazók körében a Fidesz–KDNP 49,8, a balliberális tábor 32,6, a Jobbik 13, míg az LMP 3,4 százalékon állt. Első ránézésre nagyon impozánsnak tűnik a kormánypárti előny, de még mindig nagyon magas a bizonytalanok aránya, akik komolyan átrajzolhatják a politikai erőviszonyokat. Ahhoz, hogy szélesebb spektrumban értelmezzük a mostani eredményeket, érdemes megnézni, hogy a korábbi ciklusok hasonló időszakában hogyan is álltak a pártok közötti erőviszonyok.

 

1994 januárjában bő négy hónappal a második szabad parlamenti választás előtt a felmérések már egyértelműen mutatták, hogy a szocialista párt a voksolás egyik legnagyobb esélyese, és egyben jó esélye volt arra, hogy megszerezze az abszolút többséget. A Szonda Ipsos adataiból az derült ki, hogy a teljes népesség körében az MSZP 18, a Fidesz 12, az SZDSZ 9, az MDF 8, az FKGP 5, a KDNP 4 százalékon állt. A Magyar Gallup Intézet szerint az MSZP 32, az MDF, a Fidesz és az SZDSZ 15-15 százalékos támogatottságot tudhatott magáénak a biztos szavazók körében.


16 évvel ezelőtt szintén bő négy hónappal a parlamenti voksolás előtt a Gallup Intézet adatai szerint a biztos szavazók körében az MSZP 36, a Fidesz–MPP 26, az FKGP 18, az MDF és az SZDSZ pedig 7-7 százalékon állt. A Szonda Ipsos a teljes népesség körében az MSZP–SZDSZ kettősnek 27, míg Fidesz–MDF–FKGP hármasnak 28 százalékot mért. Bár a szocialisták vezettek, mégis az ellenzéki szavazók voltak többségben, és a pártok közötti távolság lényegesen kisebb volt, mint ami ma a baloldali összeborulás és a Jobbik között van.

 

2002 januárjában a Szonda Ipsos a biztos szavazók körében az MSZP-nek 44, a Fidesz–MDF-nek 38, az SZDSZ-nek 6, míg a MIÉP-nek 5 százalékos támogatottságot mért, ami viszonylag magabiztos balliberális győzelmet vetített előre áprilisban. A Medián a biztos szavazók körében 45 százalékos MSZP-, 40 százalékos Fidesz–MDF-, és 5 százalékos SZDSZ-támogatottságot mért. Mindét adat egyértelműen cáfolja azt a napjainkra teljesen elfogadottnak számító toposzt, hogy a 2002-es választások előtt a Fidesz vezetett volna, sőt a januári adatok fényében pont az akkori kormánypárt tudott javítani korábbi kedvezőtlen helyzetén.


2006 januárjában a Szonda Ipsos adatai szerint a biztos szavazók körében a Fidesz–KDNP 45, az MSZP 43, míg az SZDSZ 4 százalékon állt. Egy akkori választáson a jobbközép ellenzék győzött volna, de mint ismert, végül áprilisban maradt a Gyurcsány–Kuncze-koalíció. Hasonló eredményt láthattunk a Mediánnál is, ahol a Fidesz–KDNP 47, az MSZP 44 százalékon állt. Nyolc évvel ezelőtt tehát az ellenzék vezetett minimális előnnyel, de végül mégis az MSZP–SZDSZ-koalíció örülhetett.

 

Négy évvel ezelőtt már gyakorlatilag teljesen lefutott volt a verseny, amit az összes közvélemény-kutató előre is jelzett, mégis érdemes egy azóta sem vizsgált jelenségre fölhívni a figyelmet. A Tárkinál a Fidesz–KDNP kontra MSZP verseny akkor 62:22-re állt, míg az Ipsosnál 63:21-re. Ezzel szemben az áprilisi választáson a Fidesz csupán 52 százalékot szerzett, ami bő tíz százalékkal kevesebb volt, mint amit a felmérések mutattak. Persze ezt lehet azzal magyarázni, hogy a választás már lefutott, így az akkori ellenzéki párt hívei inkább voksoltak más erőkre, de a mostani eredmények fényében ezt egyben figyelmeztetésnek is kell vennie a Fidesz–KDNP-nek.

Az elmúlt öt parlamenti választás előtti erőviszonyok alapján kijelenthető, hogy kormánypárt még nem állt olyan jól, mint most. Bár 1998-ban a szocialisták viszonylag magabiztos fölénnyel vezettek, de a kétfordulós választási rendszer miatt a balliberális kormánnyal szembeni szavazók a második körben egy erő mögé tudtak besorolni. A januári eredmények alapján egyedül 2006-ban tudott vert helyzetből fordítani az éppen aktuális kormány. Az április 6-i választások mindezek ellenére egyáltalán nem tekinthetők lefutottnak, főként a bizonytalanok nagy száma miatt, és az új választási rendszerből fakadó eddig nem ismert tényezők miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.