Így búcsúznak a pártok 2013-tól

2013 stabil Fidesz–KDNP vezetéssel zárult, de ha a kormánypárt elkényelmesedik, akkor nagy pofont is kaphat 2014-ben.

Kovács András
2013. 12. 31. 8:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár 89 hónapja a Fidesz–KDNP a legnépszerűbb politikai alakulat Magyarországon, mivel többek között 2013-ban sem tudta utolérni egyetlen ellenzéki alakulat sem. A közelgő 2014-es választások előtt azonban a jelentős előny ellenére sem dőlhetnek hátra a kormánypártban, mivel egyelőre még mindig nem teljesen világos, hogy az ellenzéki oldalon milyen balliberális formációval kell majd fölvennie a versenyt.

Az Ipsos 2013. decemberi adatai szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP 47, az MSZP 27, a Jobbik 12, az Együtt–PM Szövetség 6, a Demokratikus Koalíció 3, az LMP pedig 2 százalékon állt. A Medián szerint a Fidesz–KDNP 52, az MSZP 18, a Jobbik 14, az Együtt–PM 8, a DK 6, míg az LMP egy százalékon állt. A Nézőpont Intézet 40 százalékos Fidesz–KDNP, 12 százalékos MSZP, 11 százalékos Jobbik, 7 százalékos Együtt–PM, és 4-4 százalékos DK és LMP támogatottságot mért decemberben.

A Századvég Intézet kutatásából az derült ki, hogy a kormánypártok a biztos szavazó pártválasztók körében jelenleg 52 százalékon állnak. Az MSZP-re a biztos szavazók 23, a Jobbikra 13 százaléka szavazna. Mind az Együtt 2014–PM, mind a DK támogatottsága 4-4 százalékos ebben a körben. Az LMP-re 2, a Liberálisokra és más pártokra 1-1 százalék voksolna a felmérés szerint a biztos párválasztók közül. A Tárki szerint a biztos szavazó pártválasztók között egy százalékot erősödött a Fidesz novemberről decemberre; 51-ről 52 százalékra, míg az MSZP leadott egy százalékot, 18-ról 17 százalékra csökkent a támogatottságuk. A Jobbik 15, a DK 8, az Együtt–PM 5, míg az LMP 2 százalékon állt.

Az öt közvélemény-kutató intézet adatait összegezve a Fidesz–KDNP a biztos szavazók körében 48,6, az MSZP 19,4, a Jobbik 13, az Együtt-PM 6, a DK 5, míg az LMP 2,2 százalékon állt. Ha esetleg létrejönne egy közös balliberális választási lista, és minden egyes hívük követné is a pártjuk döntését, akkor is a mostani kormánypártok állnának az első helyen, ami így a választások közeledtével meglehetősen kellemes helyzet a Fidesz számára, de nagy hiba lenne a részükről az elkényelmesedés.


A mostani eredmények teljes körű értékeléséhez érdemes megnézni, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan álltak a pártok erőviszonyai a választások közeledtével. 1993 decemberében a Medián adatai szerint a biztos pártválasztók körében az MSZP 25, a Fidesz 12, az SZDSZ 10, az MDF 7, a KDNP és az FKGP egyaránt 6-6 százalékkal állt. Az adatok alapján egyértelműen látszott már, hogy a jobbközép koalíció súlyos vereséget szenved majd 1994-ben.

 

1997 utolsó hónapjában a Szonda Ipsos adatai szerint a biztos szavazók körében az MSZP 37, a Fidesz 22, az FKGP 20, az SZDSZ 8, az MDF 4, míg a KDNP 3 százalékon állt. Bár az akkori balliberális kormánykoalíció meglehetősen nagy fölénnyel vezetett, azonban az ellenzéki erők támogatottsága összesítve magasabb volt, ráadásul az akkor még kétfordulós választási rendszer miatt a kölcsönös visszalépés lehetősége lényegesen egyszerűbb volt, mint az egyfordulós szisztémában.

12 évvel ezelőtt a Tárki adatai szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz 48, az MSZP 37, az SZDSZ és MIÉP 5-5 százalékon állt. Az akkori kormánypárt meglehetősen kedvezően állt, de ennek ellenére 2002-ben mégis veszített, mivel a bizonytalan szavazók magas aktvitása miatt, ha csak minimális mértékben, de a szocialisták képesek voltak fordítani.

2005 decemberében a Fidesz és az MSZP egyaránt 44-44 százalékon állt a biztos szavazó pártválasztók körében, míg az SZDSZ a küszöb környékén lebegett a 4 százalékos eredményével. Ez az eredmény is roppant erős kampányt jelzett előre 2006-ra, amikor is végül az MSZP képes volt az SZDSZ-el közösen megnyerni a választást.

Négy évvel ezelőtt már gyakorlatilag minden eldőlt, mivel a Fidesz 63, az MSZP 19, míg a Jobbik 12 százalékon állt a Tárki adatai szerint. A kérdés csupán az volt, hogy a jobbközép ellenzék képes lesz-e a kétharmados többség megszerzésére, ami végül is sikerült 2010 tavaszán.

Az elmúlt évtizedek adatait mérlegre téve egyértelműen látszik, hogy a legkedvezőbb helyzetben a Fidesz–KDNP van a mostani támogatottsági adataival. Emellett persze arról sem szabad elfelejtkezni, hogy mind 1997-ben, mind 2001-ben meglehetősen jól álltak az akkori kormánypártok, mégis a következő választásokon vereséget szenvedtek. Persze a politikai verseny feltételei is megváltoztak az akkori időszakhoz képest, ami egyrészt egy újabb bizonytalansági tényező a végeredmény kialakulásának a szempontjából.

Immár 88 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, de mindezek ellenére még meglehetősen korai lenne kijelenteni, hogy a 2014-es választások eldőltek volna, mivel a nem válaszolók és a bizonytalanok továbbra is rendkívül magas arányt képviselnek. A novemberi adatok alapján egy közös MSZP–Együtt–PM–DK listája is simán kikapna a kormánypártoktól.

 

Októberben is megőrizte jelentős előnyét a Fidesz–KDNP, így már 87 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat. Ami a mostani kormánypártok számára figyelmeztető jel, hogy sokan elégedetlenek a kabinet teljesítményével, és sok a bizonytalan szavazó, de emellett az is tény, hogy a rendszerváltás óta kormánypárt egyszer sem állt ilyen jól.

 

Immár 86 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP pártszövetség, azonban hiba lenne, ha a kormánypártok elkönyvelnék 2014-es győzelmüket. A Fidesz egyébként 20 évvel ezelőtt is magabiztosan vezetett, mégis éppen hogy bekerült az 1994-ben megalakuló parlamentbe.

 

Az augusztusi közvélemény-kutatások alapján is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP, ami azt jelenti, hogy a kormánypártok már 85 hónapja állnak a népszerűségi listák élén. Az MSZP és az Együtt–PM közösen sem közelíti meg a kabinet pártjainak a támogatottságát. A rendszerváltás óta egyszer sem volt példa arra, hogy a következő választások előtt ennyivel a kormány vezessen.

 

Hét éve vezeti folyamatosan a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, ráadásul júliusban még növelte is az előnyét legfőbb riválisával szemben. Tény az is, hogy a rendszerváltás óta egyetlen kormánypárt sem állt ilyen kedvező pozícióban, de nagy dőreség lenne a Fidesz részéről, ha elhinné, hogy már megnyerte a választásokat.

 

Júniusban immár 83 hónapja vezette a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, miközben az ellenzéki erők továbbra sem tudnak felmutatni komoly erősödést. A korábbi kormányzati ciklusok hasonló időszakában még egyszer sem állt ilyen jól a felmérésekben az éppen aktuális kormányzó erő.

 

Májusban is megőrizték előnyüket a kormánypártok, míg az ellenzéki erők továbbra sem képesek áttörésre. Mindezek ellenére, ha létrejönne egy teljes, a Jobbikot is magába foglaló választási koalíció, és ezt a szavazók is elfogadnák, akkor ez az alakulat simán megnyerne egy mostani választást. A Fidesz–KDNP-kormányhoz képest egyetlen korábbi ciklus hasonló időszakában sem állt még ilyen jól kormánypárt hazánk történetében.

 

Áprilisban is a Fidesz–KDNP maradt az ország legnépszerűbb politikai alakulata, így a kormánypártok már 2006 júliusa óta állnak a közvélemény-kutatások élén, ami 81 hónapos rekordnak felel meg. Az ellenzéki erők csak abban az esetben tudnák legyőzni a kormánypártokat, ha abban a Jobbik is helyet kapna.

 

Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.

A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk,
hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.

Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.