Képes lesz-e megtartani előnyét a Fidesz–KDNP?

Kevesebb mint egy évvel a 2014-es parlamenti választások előtt még mindig jelentős fölénnyel vezet a Fidesz–KDNP-kormánypárt.

Kovács András
2013. 07. 10. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A júniusi közvélemény-kutatások is egyértelműen kormánypárti fölényt mutattak, így a Fidesz–KDNP már 2006 júliusa óta vezeti a pártok népszerűségi listáját, ami 83 hónapos, a hazai rendszerváltás óta egyedülálló rekordnak számít. A Tárki szerint a biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz–KDNP 50, az MSZP 23, a Jobbik 14, az Együtt 2014 7, az LMP 3, míg a Demokratikus Koalíció 1 százalékon állt. A Századvég a biztos szavazók között 49 százalékos kormánypárti, 24 százalékos MSZP-, 13 százalékos Jobbik-, 8 százalékos Együtt 2014-, 3 százalékos LMP- és 1 százalékos DK-támogatottságot mért.

Az Ipsos adataiból az derült ki, hogy a biztos pártválasztók közül minden második (49 százalék) a Fidesz híve, minden negyedik (27 százalék) a szocialista párté. A Jobbik 12, az Együtt–PM szövetség 8, az LMP és a DK 2-2 százalékon áll az aktív szavazók között. A Nézőpont Intézet és a Medián a júniusi hónapra vonatkozó pártszimpátia-adatokról nem közölt újabb felmérést. Júniusban  így összességében a Fidesz–KDNP 49,3, az MSZP 24,6, a Jobbik 13, az E14 7,6, az LMP 2,6, míg a DK 1,3 százalékon állt a biztos szavazók körében.

A támogatottsági adatok egyértelműen azt mutatják, hogy a kormánypártokat még egy teljes ellenzéki összefogás sem tudná megelőzni, de eléggé elképzelhetetlen, hogy a Jobbiktól a DK-ig létrejönne-e egy ilyen szövetség. Az adatok abból a szempontból lehetnek félrevezetőek, hogy a bizonytalanok aránya továbbra is roppant magas, és mivel az ő szimpátiájukról nem rendelkezünk széles kutatással, így tippelni is rendkívül nehéz.

A mostani eredmények értékeléséhez érdemes megnézni, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan álltak a pártok erőviszonyai. 1993 júniusában az élen a Fidesz volt 36,5 százalékos támogatottsággal, az MSZP 16,5, az SZDSZ 11,8, az MDF 9,8, az FKGP 7,1, míg a KDNP 6,7 százalékot tudhatott maga mögött a biztos választók körében. Ennek alapján egyértelmű lett volna a kormányváltás 20 évvel ezelőtt. 1997 júniusában az MSZP és az SZDSZ együttesen a teljes népesség 22, míg a Fidesz–FKGP–MDF–KDNP 34 százalékának a támogatottságát bírta, így a kormányváltás akkor sem maradt volna el.

2001 júniusában a biztos szavazók körében az MSZP 43, a Fidesz 39, a MIÉP 5, az SZDSZ pedig 3 százalékon állt. Egy előre hozott választás akkor minden bizonnyal roppant kiélezett küzdelmet hozott volna, de a szocialisták minimális előnyüket nagy valószínűséggel parlamenti többségre tudták volna váltani. Nyolc évvel ezelőtt a Fidesz 52, az MSZP 37, míg az SZDSZ 4 százalékon állt a biztos szavazók körében, így az akkori I. Gyurcsány-kormány mindenképpen bukott volna az előre hozott választáson.

2009 júniusa a rendszerváltás utáni magyar politikatörténet egyik komoly fordulatát hozta el, mivel az akkor tartott európai parlamenti választásokon a Fidesz–KDNP közel 40 százalékkal előzte meg a szocialistákat, akik épphogy csak le tudták győzni a Jobbikot. A közvélemény-kutatások is természetesen az ellenzéki erők elképesztő fölényét mutatták, így akkor már szinte biztosra lehetett venni, hogy a kormányzó MSZP–SZDSZ-tandem kétharmados vereséget szenved majd.

Az elmúlt évtizedek tükrében egyértelműen látszik, hogy kormánypárt nem volt még olyan kedvező helyzetben, mint a mostani. Ha a biztos szavazók közti arányok nem is fedik le a pontos valóságot, akkor is nagyon komoly előnnyel rendelkezik a Fidesz–KDNP még akkor is, ha az MSZP és Bajnai híveit összeadjuk. Persze mindez nem jelenti azt, hogy a 2014-es választás már eldőlt volna, minden bizonnyal még izgalmas hónapok előtt állunk, amely akár az erőviszonyok totális átrendeződését is hozhatja.

 

Áprilisban is a Fidesz–KDNP maradt az ország legnépszerűbb politikai alakulata, így a kormánypártok már 2006 júliusa óta állnak a közvélemény-kutatások élén, ami 81 hónapos rekordnak felel meg. Az ellenzéki erők csak abban az esetben tudnák legyőzni a kormánypártokat, ha abban a Jobbik is helyet kapna.

 

Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján, a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.

A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk,
hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.

Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP-szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.