Újabb rekord: 87 hónapja mindenkit ver a Fidesz

Megőrizte előnyét a Fidesz–KDNP, így már 87 hónapja vezet.

Kovács András
2013. 11. 03. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bő fél évvel a következő választások előtt egyre nagyobb figyelem terelődik a közvélemény-kutató intézetek által közölt felmérésekre. Októberben összességében továbbra is azt láthattuk, hogy a Fidesz–KDNP jelentősen vezet riválisai előtt, míg az ellenzéki térfélen egyfajta status quo figyelhető meg. A mostani kormánypártok így már 2006 júliusa, vagyis 87 hónapja vezetik a felméréseket.

A Nézőpont Intézet októberi felmérése szerint az aktív szavazók körében a Fidesz–KDNP 44, az MSZP 25, a Jobbik 14, az Együtt–PM 7, az LMP 6, míg a DK 3 százalékon állt. Az Ipsos kutatásából az derült ki, hogy a biztos szavazók körében a Fidesz 49, az MSZP 28, a Jobbik 11, az Együtt–PM 5, a DK 4, míg az LMP 1 százalékon állt. A Tárki a biztos szavazó pártválasztók körében 51 százalékos Fidesz–KDNP, 24 százalékos MSZP, 10 százalékos Jobbik, 7 százalékos Együtt–PM, 5 százalékos DK, és 2 százalékos LMP támogatottságot mért.

A Medián októberi kutatása azt mutatta, hogy a biztos szavazók körében a Fidesz-KDNP 52, az MSZP 21, a Jobbik 13, az Együtt-PM 7, a DK 4, míg az LMP 2 százalékon állt. A Századvég szerint a biztos szavazók körében Fidesz–KDNP 50-ről 51 százalékra növelte támogatóinak arányát augusztus óta, emellett erősödött a Jobbik is, jelenleg 14 százalékon áll. Ezzel szemben ebben a közegben stagnál az MSZP támogatottsága (23 százalék), és 2 százalékpontos csökkenés látható az Együtt–PM táborában (6 százalék). A Demokratikus Koalícióra a biztos szavazó pártválasztók 3, az LMP-re 2 százaléka adná a voksát.

Ha az öt közvélemény-kutató adatait összeadjuk a biztos pártválasztókra vonatkoztatva, akkor azt látjuk, hogy a kormánypártok 49,4, az MSZP 24,2, a Jobbik 12,4, az Együtt–PM 6,4, a Gyurcsány-párt 3,8, míg az LMP 2,6 százalékon állt. Abban az esetben, bár ezt a mostani fejlemények nem mutatják, ha a balliberális ellenzék az LMP-t leszámítva összeállna, akkor is a Fidesz–KDNP 49,4- 34,4 arányban verné a baloldalt.

A mostani eredmények teljes körű értékeléséhez érdemes megnézni, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan álltak a pártok erőviszonyai a választások közeledtével. 1993 októberében a biztos szavazók között a Fidesz 31,4, az MSZP 22,5, az SZDSZ 10,1, az MDF 9, az FKGP 7,3, míg a KDNP 7,2 százalékon állt. A felmérés világosan mutatta, hogy az akkori kormányra sima vereség vár majd a választásokon, a kérdés csupán ekkor az volt, a Fidesz, vagy pedig az MSZP lesz-e a váltópárt.

1997 októberében az MSZP–SZDSZ-kormányt a teljes népesség 25, míg az ellenzéki Fidesz–FKGP–MDF–KDNP négyest 32 százaléka támogatta, tehát az 1998-as voksolásnak meglehetősen nagy hátrányból futott neki az akkori balliberális konglomerátum. 2001 októbere meglehetősen éles versenyről tanúskodott, mivel az MSZP a biztos szavazók körében 44, a Fidesz–MDF-lista 43, az SZDSZ 4, míg a MIÉP 3 százalékon állt. Az Orbán-kormány bár minimális hátrányban volt, de a verseny nem tűnt lefutottnak, bár végül veszítettek.

Nyolc évvel ezelőtt is az akkori ellenzék vezetett: a Fidesz–KDNP 47, az MSZP 44, százalékon állt. Mint tudjuk, a kormánypárt 2006-ban fordítani tudott vesztes helyzetén, de ezért később nagyon komoly árat kellett fizetniük. 2009 októberében igazából már csak a kétharmados Fidesz-győzelem volt kérdéses, mivel az akkori ellenzéki párt 65-17 arányban vezetett a szocialistákkal szemben.

Az elmúlt két évtizedben kormánypárt még egyszer sem állt olyan jól, mint a második Orbán-kormány, ennek ellenére egy percre sem dőlhet hátra a jobbközép alakulat. Még mindig nagyon magas a bizonytalanok száma, és abban az esetben, ha a balliberális ellenzéknek sikerülne gyorsan lezárnia a vitáikat, akkor könnyen látótávolságba kerülhetne a Fidesz–KDNP. Emellett a kormány munkájával való elégedettség is meglehetősen alacsony, de amíg az ellenzék megítélése nem javul hatalmasat, addig a mostani erőviszonyok fennmaradása prognosztizálható.

 

Az augusztusi közvélemény-kutatások alapján is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP, ami azt jelenti, hogy a kormánypártok már 85 hónapja állnak a népszerűségi listák élén. Az MSZP és az Együtt–PM közösen sem közelíti meg a kabinet pártjainak a támogatottságát. A rendszerváltás óta egyszer sem volt példa arra, hogy a következő választások előtt ennyivel a kormány vezessen.

 

Hét éve vezeti folyamatosan a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, ráadásul júliusban még növelte is az előnyét legfőbb riválisával szemben. Tény az is, hogy a rendszerváltás óta egyetlen kormánypárt sem állt ilyen kedvező pozícióban, de nagy dőreség lenne a Fidesz részéről, ha elhinné, hogy már megnyerte a választásokat.

 

Júniusban immár 83 hónapja vezette a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, miközben az ellenzéki erők továbbra sem tudnak felmutatni komoly erősödést. A korábbi kormányzati ciklusok hasonló időszakában még egyszer sem állt ilyen jól a felmérésekben az éppen aktuális kormányzó erő.

 

Májusban is megőrizték előnyüket a kormánypártok, míg az ellenzéki erők továbbra sem képesek áttörésre. Mindezek ellenére ha létrejönne egy teljes, a Jobbikot is magába foglaló választási koalíció, és ezt a szavazók is elfogadnák, akkor ez az alakulat simán megnyerne egy mostani választást. A Fidesz–KDNP-kormányhoz képest egyetlen korábbi ciklus hasonló időszakában sem állt még ilyen jól kormánypárt hazánk történetében.

 

Áprilisban is a Fidesz–KDNP maradt az ország legnépszerűbb politikai alakulata, így a kormánypártok már 2006 júliusa óta állnak a közvélemény-kutatások élén, ami 81 hónapos rekordnak felel meg. Az ellenzéki erők csak abban az esetben tudnák legyőzni a kormánypártokat, ha abban a Jobbik is helyet kapna.

 

Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.

A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk,
hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.

Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.