A Nézőpont Intézet 2013. augusztus 6–10. között készített kutatása szerint most vasárnap a felnőtt magyar lakosság 32 százaléka teszi ki a kormánypártok táborát, 11 százaléka az MSZP, 8 százaléka Bajnai Gordon formációját, 1 százaléka pedig Gyurcsány Ferenc bázisát. A választásra jogosultak 60 százaléka venne részt egy most vasárnap esedékes választáson, körükben pedig 38 százalékos támogatottságot élvezne a Fidesz–KDNP, 12 százalékosat az MSZP, 10 százalékosat a Jobbik, 8 százalékosat az Együtt 2014, 5 százalékosat pedig az LMP.
Az Ipsos adatai szerint a biztos pártválasztók között a Fidesznek 49, az MSZP-nek 26 százaléka van. Az aktív szavazói kör 12 százaléka jobbikos, 6 százaléka az Együtt–PM támogatója, az LMP 3, a DK pedig 2 százalékot kapna. Az Ipsos adatai szerint míg a múlt hónapban a választópolgárok 38 százaléka ígérte biztosra részvételét, augusztusra ez 44 százalékra nőtt. A Századvég kutatásából az derült ki, hogy a biztos szavazók között a Fidesz–KDNP 50, az MSZP 23, a Jobbik 12, az Együtt 2014 8, az LMP 3, a DK 1 százalékon állt.
Az augusztusi eredmények alapján tehát három közvélemény-kutató intézet eredményeit tudjuk mérlegre tenni. A biztos szavazók között összességében a Fidesz–KDNP 45,7, az MSZP 20,3, a Jobbik 10,6, az Együtt–PM 7,3, az LMP 3,6, míg a Gyurcsány-párt 1,3 százalékon állt. Bő háromnegyed évvel a választások előtt tehát nagyon magabiztos kormánypárti előnyt láthatunk, ráadásul ha összeadjuk az MSZP és Bajnaiék támogatottságát, akkor is több mint 10 százalékos a kormánypártok előnye. A mostani eredmények értékeléséhez természetesen érdemes megnézni, hogy a korábbi kormányok hasonló időszakában hogyan álltak a pártok erőviszonyai.
1993 augusztusában a Fidesz 33,5, az MSZP 21,1, az SZDSZ 9,9, az MDF 9,6, a KDNP 8,4, az FKgP 7,1 százalékon állt. Mindezek alapján egy akkori előre hozott választáson a kormánypártok nagyon súlyos vereséget szenvedtek volna. 1997 augusztusában az MSZP–SZDSZ 22, a Fidesz–KDNP–MDF–FKgP 33 százalékon állt a teljes népesség körében, így a Horn-kormány mindenképpen veszített volna egy akkori voksoláson.
12 évvel ezelőtt a biztos szavazók körében az MSZP 47, a Fidesz 39 százalékon állt, így az akkori Orbán-kormány viszonylag jelentős hátránnyal fordult rá a kampányhajrára. 2005 augusztusában a Fidesz–KDNP 51, míg az MSZP 39 százalékon állt a biztos szavazók között. Négy évvel ezelőtt gyakorlatilag már lefutottnak volt tekinthető a 2010-es választás, mivel a biztos szavazók körében 63 százalék volt a Fidesz, 18 százalék az MSZP és 12 százalék a Jobbik támogatottsága.
Jól látszik, hogy a rendszerváltás óta egyetlen kormánypárt sem vezetett a választások előtti év augusztusában, és csupán egyszer volt képes fordítani a rossz tendenciákon az adott kabinet. A Gyurcsány-kormány képes volt ledolgozni a jelentős hátrányát, míg a többi esetben egyszer sem került erre sor. Ennek alapján a Fidesz egyáltalán nem veheti biztosra a győzelmét, mivel van rá példa, hogy az erőviszonyok viszonylag rövid idő alatt radikálisan átalakulnak. A mostani kormánypárt azt sem felejtheti el, hogy 20 évvel ezelőtt még vezetett a felmérések szerint, majd 1994-ben éppen csak hogy bejutott az Országgyűlésbe.
Hét éve vezeti folyamatosan a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, ráadásul júliusban még növelte is az előnyét legfőbb riválisával szemben. Tény az is, hogy a rendszerváltás óta egyetlen kormánypárt sem állt ilyen kedvező pozícióban, de nagy dőreség lenne a Fidesz részéről, ha elhinné, hogy már megnyerte a választásokat.
Júniusban immár 83 hónapja vezette a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP, miközben az ellenzéki erők továbbra sem tudnak felmutatni komoly erősödést. A korábbi kormányzati ciklusok hasonló időszakában még egyszer sem állt ilyen jól a felmérésekben az éppen aktuális kormányzó erő.
Májusban is megőrizték előnyüket a kormánypártok, míg az ellenzéki erők továbbra sem képesek áttörésre. Mindezek ellenére ha létrejönne egy teljes, a Jobbikot is magába foglaló választási koalíció, és ezt a szavazók is elfogadnák, akkor ez az alakulat simán megnyerne egy mostani választást. A Fidesz–KDNP-kormányhoz képest egyetlen korábbi ciklus hasonló időszakában sem állt még ilyen jól kormánypárt hazánk történetében.
Áprilisban is a Fidesz–KDNP maradt az ország legnépszerűbb politikai alakulata, így a kormánypártok már 2006 júliusa óta állnak a közvélemény-kutatások élén, ami 81 hónapos rekordnak felel meg. Az ellenzéki erők csak abban az esetben tudnák legyőzni a kormánypártokat, ha abban a Jobbik is helyet kapna.
Már 80 hónapja vezeti a közvélemény-kutatásokat a Fidesz–KDNP a riválisaival szemben, a márciusi összesített adatok alapján a kormánypárt jelenleg megszerezné a parlamenti mandátumok több mint kétharmadát, így a szocik nagyobb verést kapnának, mint 2010-ben. Egyébként a korábbi kormányok hasonló időszakában a kormánypártok egyszer sem álltak ilyen jól, és mindannyiszor súlyos vereséget szenvedtek volna.
A februári közvélemény-kutatásokat összefoglaló cikkünkben arról írtunk, hogy növelte előnyét a Fidesz–KDNP a pártok versenyében a riválisokkal szemben, így a kormányerők már 2006 júliusa óta vezetnek, ami 79 hónapos egyedülálló rekordnak számít a rendszerváltozás óta. A biztos szavazókat tekintve az ellenzék fölényben van, de teljes összefogás egyelőre nem várható a parlamenti patkónak azon az oldalán.
Továbbra is magabiztosan vezet a Fidesz–KDNP-szövetség az összes, januárban publikált közlemény-kutatás szerint, az MSZP nem erősödik jelentős mértékben, míg a Jobbik és az LMP folyamatosan veszít támogatóiból. Gyurcsányék egyelőre nagyon távol vannak a parlamenttől, s Bajnaiéknak sincsen okuk az örömre.