Októberben is simán vezetett a Fidesz

A baloldali kispártok enyhe erősödését hozta az október 23. előtti időszak – állapította meg a Tárki.

BL
2013. 10. 30. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1000 fő megkérdezésén alapuló kutatás adatai alapján leginkább a Jobbik gyengülése és az Együtt–PM Szövetség kismértékű erősödése jellemzi az októbert, de a Demokratikus Koalíció szimpatizánsainak aránya is kissé nőtt, így összességében a baloldali kis pártoknak kedvezett az ünnepre készülődés időszaka. (Az adatfelvétel október 16-23. között zajlott.)

Ugyanakkor a Jobbikon kívüli összes ellenzéki parlamenti párt együttes támogatottsága még így is alacsonyabb, mint a kormánypártoké, még ha a különbség a szeptemberi 20 százalékpontról 12-re csökkent is – állapítja meg a Tárki a honlapján olvasható összefoglalóban. Ezzel párhuzamosan csökkent a bizonytalanok aránya is, azaz szeptemberhez képest valamivel magasabb azok aránya, akik tudnak választani a jelenlegi pártkínálatból.

A Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes népesség körében októberben az előző hónaphoz képest változatlan maradt, mindkét hónapban 27 százalékon állt, és lényegében ugyanez a változatlanság jellemzi az MSZP népszerűségét is, amely szeptemberben 10, októberben pedig 11 százalék volt. A Tárki kutatása szerint azonban a pártválasztók körében a Fidesz–KDNP népszerűsége némileg csökkent, a szeptemberi 52 után októberben 49 százalék voksolna a kormánypártokra, míg az MSZP támogatottsága – immár harmadik hónapja – változatlanul 20 százalék. A bizonytalanok és a pártpreferenciájukat el nem árulók együttes aránya is csökkent: a szeptemberi 49-hez képest októberben 45 százalék az arányuk.

A biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesz 51, az MSZP 24, a Jobbik 10, az Együtt–PM Szövetség 7, a DK pedig 5 százalékon állt.

A többi parlamenti párt támogatottsága hullámzott az elmúlt hónapban. A Jobbik táborának aránya a teljes népesség körében lényegében változatlan, hiszen szeptemberben 8, októberben pedig 7 százalék volt, a pártválasztók között azonban 16-ról 13 százalékra csökkent szimpatizánsaik részesedése. Az LMP támogatottsága a teljes népességen belül egy hónapja 1, októberben pedig 2 százalék volt, a pártválasztók között pedig továbbra is 3 százalék.

Az Együtt–PM Szövetség népszerűsége a teljes népességen belül a szeptemberi 3 után októberben 5 százalékon áll, míg a pártválasztók körében 6-ról 9 százalékra emelkedett. A Demokratikus Koalíció támogatottsága a teljes népességen belül a 2 százalékos szeptember után októberben 3 százalék, a pártválasztók között pedig 4 után 5 százalékot tesz ki ebben a hónapban – olvasható az összefoglalóban.

Arra majd a következő havi kutatás ad választ, hogy a bajai hamisítási botrány és az október 23-ai közös baloldali tüntetés körüli hullámok hogyan befolyásolták a pártok népszerűségét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.