Országjárásba kezdenek a kormánypártok

Több mint 100 helyszínen lesz kampánygyűlés, május 18-ig nincs megállás.

NT
2014. 04. 29. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dömötör Csaba azt mondta, országjárásuk várhatóan május 18-ig, vagyis az EP-választás előtti vasárnapig tart majd. „Az országjáráson azt szeretnénk elmondani, hogy olyan képviselőkre van szükség Brüsszelben, akik képesek kiállni a magyar érdekekért, és fellépnek mind a baloldali, mind a jobboldali szélsőségesek ellen” – fogalmazott a jelölt.

Hidvéghi Balázs hangsúlyozta: a nemzeti érdekekért határozottan kiálló, kiegyensúlyozott politikát kell képviselni az Európai Unióban. „Nem akarjuk azt, hogy az EU beleszóljon abba, hogyan főzzük a pálinkát, és nem akarjuk azt sem, hogy meghatározzák, mennyi akácfát ültethetünk Magyarországon” – mondta, kiemelve továbbá a rezsicsökkentés és a magyar föld megvédésének fontosságát. Emlékeztetett, a Fidesz-KDNP nemzeti, vagyis a határon túli magyarság képviselőit is felsorakoztató listát állított az EP-választásra, kifejezve, hogy Magyarország felelősséget vállal az egész magyar nemzetért.

Azzal kapcsolatban, hogy Ujhelyi István országgyűlési alelnök, MSZP-s EP-képviselőjelölt – mint azt sajtótájékoztatóján elmondta – Brüsszelbe magával visz a sajtószabadság korlátozása ellen tiltakozó, üres címlappal megjelent napilapokat is, Dömötör azt kérte: a baloldal fejezze be a „nemzetközi hisztériakeltést”.

A Hír Televíziónak nyilatkozó szakértők szerint Magyarországon, több más európai országhoz hasonlóan, belpolitikai témák uralják az európai parlamenti választás kampányát. A szakértők emellett alacsonyabb részvételre számítanak, ami a kisebb pártoknak kedvez. – Az a tény, hogy a magyar állampolgárok nemcsak pártokra, hanem konkrét jelöltekre is szavaznak, ilyen formán beleszólásuk lesz, hogy ki lesz az EP következő elnöke. De tegyük föl a kérdést: elég lesz-e ennyi? Úgy gondolom, hogy nem, és fontos intézményi változásokra lehet számítani a közeljövőben a lisszaboni szerződés kereteit már látjuk és látjuk a korlatit is – emelte ki a televíziónak Gyévai Zoltán, a BruxInfo főszerkesztője.

Az idei EP-választás egyébként ötmilliárd forintba kerül majd hazánkban a Világgazdaság számításai szerint, a választási irodára hivatkozva azt írták: ez az összeg kevesebb a vártnál, mivel korábban 6-6,5 milliárd forinttal kalkuláltak. Az EP-választáson az urnák, szavazófülkék, illetve ezek szállítása 142 millió forintba kerülhet majd. A Nemzeti Választási Bizottság közlése szerint eddig csaknem 92 millió forint bírságot szabtak ki azért, mert a pártok nem vitték vissza időben az ajánlóíveket. A szervezeteknek ívenként 50 forintos büntetést kell fizetniük.

Négy hét múlva, a május 25-i európai parlamenti (EP-) választáson a voksolásra jogosult több mint 8 millió választópolgár valamivel több, mint tízezer hazai szavazókörben, illetve 98 külképviseleten személyesen szavazhat. A magyarországi lakóhellyel rendelkező, de a szavazás napján nem Magyarországon tartózkodó magyar állampolgárok 74 ország 98 magyar külképviseletén adhatják le majd voksukat a magyarországi szavazás napján; az időeltolódás miatt az amerikai kontinensen a magyarországi szavazást megelőző napon, május 24-én, szombaton lesz a voksolás. Négy héttel a szavazás előtt több mint 1600-an jelezték, hogy valamelyik külképviseleten voksolnának. Öt évvel ezelőtt a külképviseleti névjegyzékben 3841-en szerepeltek, ebből 3373-an el is mentek szavazni.

Az EP-választás sajátossága, hogy a Magyarországon lakóhellyel rendelkező uniós polgárok is szavazhatnak a magyar EP-listákra, ha kérik. A Nemzeti Választási Iroda 107 ezer európai uniós állampolgárt tájékoztatott arról, hogy választójogukat Magyarországon is gyakorolhatják az EP-választáson, közülük már 4122-en jelezték, hogy a magyar listákra voksolnának. Öt évvel ezelőtt 5542-en szerepeltek a névjegyzékben a szavazás napján.

A szavazólapon a következő sorrendben szerepelnek a listák: Magyar Szocialista Párt, Seres Mária Szövetségesei, Fidesz–KDNP, A Haza Nem Eladó Mozgalom párt, Jobbik, Lehet Más a Politika, Együtt–PM, Demokratikus Koalíció. A megszerezhető mandátumok száma megegyezik az Európai Parlamentben Magyarország számára fenntartott képviselői helyekével; a májusi választáson 21 képviselői helyre küldhet képviselőt Magyarország.

Pelczné Gáll Ildikó április 18-án azt mondta, a Fidesz–KDNP „nemzeti listája” lehetőséget ad arra, hogy a határon túli magyar közösségek is képviseltessék magukat. Ismét hangsúlyozta, a pártszövetség minden jelöltje – ha lehetőséget kap – azért küzd majd, hogy a magyar érdekek maradéktalanul érvényesüljenek az Európai Unióban és az Európai Parlamentben. Küzdeni fognak azok ellen, akik hazánk lejáratására használják fel az EP-t, valamint azok ellen is, akik az EU-ból való kilépés mellett érvelnek – tette hozzá. Bővebben>>>


– Az MSZP-nél érthető a csalódottság. Részletek

– Az Együtt–PM Szövetség Bajnaival indít, aki viszont nem megy ki. Részletek

– Gyurcsány szintén listavezető, de ő is csak a nevét adja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.