Szekeres Imre: Az elnökségnek már vasárnap távoznia kellett volna

Szanyi, Hiller, Gúr viszont nem számít személyi változásokra az MSZP választmányi ülésén.

BM
2014. 04. 12. 9:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szanyi Tibor és Hiller István is kritikus volt, de egyikük sem számít személyi változásokra. Hiller önkritikus, tabuk nélküli vitát vár a választmányban. Személyi változást nem támogat a május végi európai parlamenti választás előtt. Az viszont nem derült ki egyértelműen a volt pártelnök szavaiból, hogy előre hozná-e az ősszel esedékes tisztújítást nyárra.

Gúr Nándor „nem is értette a kérdést”, hogy miért kellene lemondania bárkinek is. Úgy véli: nem lenne helyes, ha Mesterházy Attila lemondana az elnöki posztról, a személyi változások ugyanis szétszakítanák az egységet. Botka László konstruktív vitára számít.Szekeres Imre – aki húsz éven át volt az MSZP meghatározó politikusa, most viszont nem jutott be a parlamentbe – viszont úgy gondolja, hogy az elnökségnek már a választás éjszakáján távoznia kellett volna. Mint fogalmazott: ma egy új baloldalnak kell létrejönnie.

Erről beszélt Baja Ferenc kampányfőnök-helyettes is. Ő azt mondta az újságíróknak: a választási vereség oka, hogy nem találták meg az utat a szegény emberekhez, a valóban baloldali szavazókhoz. Ennek sok politikai és kevés személyi konzekvenciája kell, hogy legyen. Megjegyezte: mindegy, ki vezeti az MSZP-t, ha nem tudnak alternatívát állítani a Fidesszel szemben, visszatalálni a baloldali váltópárt szerepéhez.

Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes ezzel szemben azt mondta újságíróknak, az alulról felfelé menő rendszerű tisztújítás több hónapot vesz igénybe, és nem volna hatékony az önkormányzati választási kampányt ezzel tölteni. Hozzátette: a választási eredmények elemzését nem lehet személyi kérdésekre egyszerűsíteni, a fő probléma az, hogy üzeneteik nem jutottak el a vidéki emberek többségéhez, a falvakban pedig alig voltak jelen.

Horváth Csabát, az MSZP főpolgármester-jelöltjét arról kérdezték, hogyaz Együtt–PM nem tartja megfelelő jelöltnek Budapest élére. Szerinte erről az EP-választás után érdemes beszélni. Annyit mondott még: a szocialista párt döntött a jelöléséről, ő azonban nem ragaszkodik ahhoz, ahogy másnak sincs joga erre. A jó jelölt az, aki bizonyított várospolitikusként – tette hozzá az MSZP fővárosi frakcióvezetője.

A választmányi ülés másik témája a felkészülés a május 25-i EP-választásra. A tanácskozáson történtekről délután tájékoztatják a sajtót.

Kritikus felszólalások igen, tisztújításra vonatkozó komolyabb indítvány nem valószínű az MSZP mai választmányi ülésén a párt politikusai szerint. A testület tanácskozását a balliberális ellenzék tragikus választási eredménye után hívta össze Botka László választmányi elnök. Az eseményen Mesterházy Attila pártelnök tart majd részletes értékelést, utána pedig vélhetően órák hosszat szólalnak majd fel a választmányi tagok.

A baloldal veresége után Mesterházy kijelentette: nem készül lemondani pártelnöki tisztségéről, azt pedig, hogy megpróbálnák elmozdítani a helyéről, a Magyar Nemzet által megkérdezett szocialista politikusok szinte kizártnak tartják.

Botka László az ATV Egyenes beszéd című műsorában nem kívánta kommentálni pártelnöke döntését, de szerinte a választmányi ülésen ez a kérdés is szóba kerülhet. A politikus ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a tervek szerint az őszi önkormányzati választások után tartanak tisztújítást. Önkritikusan nyilatkozott pártja teljesítményéről, amikor arról beszélt: vagy azzal volt probléma, hogy nem a valós társadalmi problémákra, az emberek mindennapi életét leginkább nehezítő kérdésekre adtak választ, vagy pedig azzal, hogy ha ez így volt, akkor nem elég hitelesen vagy nem megfelelő módon tették ezt.

– Én elhiszem, hogy sok mindenkibe sok minden szorult, de szombaton elsődlegesen arra kell választ találnunk, hogy mi vezetett a Fidesz győzelméhez – így kommentálta a lap megkeresésére Szanyi Tibor azokat az értesüléseket, miszerint várhatóan sok résztvevő fog kritikusan megnyilvánulni. Mint az MSZP elnökségi tagja közölte: várhatóan a párt vezetése is kap kritikákat, szó lehet arról, hogy a nyolcpontos program megfelelő volt-e, nem jött-e túl korán vagy éppen túl későn az ellenzéki szövetség megkötése. Jelezte: „mérgelődés” biztosan lesz, de konkrét indítvány tisztújításra nem várható, nem látja, hogy bárkinek „nekimennének”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.