A miniszter az MVM Partner Zrt. konferenciáján – ahol az energiatudatos vállalkozásokat díjazták – közölte: az ipari rezsicsökkentéshez szükséges közszolgáltatási törvény elfogadását követően nonprofit közműszolgáltatókat hoznak létre. (Korábban erről beszélt a Lánchíd Rádióban a Fidesz rezsicsökkentésért felelős képviselője, Németh Szilárd is.)
„Alacsony energiaárakat kell kínálnunk ahhoz, hogy Magyarország megőrizze versenyképességét” – fogalmazott a nemzeti fejlesztési miniszter. Hozzátette: szeretnék elérni, hogy a villamos energia a háztartások és az ipar területén is egész Európában Magyarországon legyen a legolcsóbb. A lakossági rezsicsökkentést követően megkezdjük azokat a lépéseket, amellyel meg tudjuk teremteni az ipari rezsicsökkentés alapjait – mondta Németh Lászlóné.
Közlése szerint a hazai energiafüggetlenséghez szorosan kapcsolódik a paksi atomerőmű bővítése, amely hosszú távon biztosítja az ország versenyképességét. Fontos szempontnak nevezte, hogy az energiafelhasználás csökkentése jelentősen növelheti a versenyképességet, így az olcsó energia válik meghatározóvá a jövőben. Szólt arról is, hogy az energiatudatos gondolkodásmód határozott uniós cél, így a 2014–2020-as uniós költségvetési időszakban jelentős források állnak rendelkezésre az energetikai kutatási-fejlesztési területen megvalósuló beruházásokra.
A források a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) energiahatékonysági lépéseit is jelentősen megkönnyítik majd, és a kormányzati pályázati lehetőségek is ezt kívánják biztosítani. Ismertetése szerint szerdán azokat a hazai vállalkozásokat díjazták, amelyek az energiahatékonyságot és energiatudatosságot a legfontosabb feladatuknak tekintik. A kormány 2010-óta elkötelezetten támogatja a vállalkozások törekvéseit, ennek része az MVM Partner Zrt. által meghirdetett pályázat.
Az energiatudatosság a magyar gazdaság egészét tekintve fontos cél, ennek megvalósításához el kell érni, hogy a magyar vállalkozások mindennapi működését ez jellemezze – mondta. Szólt arról is, hogy az energiatudatosság határozottan megfogalmazott uniós cél. A 2014–2020 közötti projektekre jelentős források állnak rendelkezésre, amelyek megkönnyítik majd a hazai vállalkozások energiahatékonyságának növelését.
Orbán Viktor februárban jelentette be, hogy a rezsicsökkentés megvédésének egyik legfontosabb lépése az, hogy a kabinet létrehozza az első magyar nonprofit energiaszolgáltatót. Giró-Szász András a nonprofit közműcégek kapcsán azt mondta: a nonprofit jelleg nem azt jelenti majd, hogy a fenntartás és a fejlesztések kárt szenvedhetnek. A kormányszóvivő egyben rámutatott, hogy ilyen rendszerek működnek Dániában és Franciaországban is.
A témáról a Századvég közvélemény-kutatást is végzet, amelyből az derül ki, hogy megkérdezettek 65 százaléka hallott a kabinet ez irányú szándékáról, s közülük 58 százaléknyian támogatják. A témát ismerők 41 százaléka úgy véli, javítana Magyarország versenyképességén, ha mind a lakossági, mind az ipari energiaszolgáltatók nonprofit alapúak lennének.