A közlemény szerint a testület megtárgyalta és támogatta a fővárosi önkormányzati választási rendszer átalakításáról szóló törvényjavaslatot, amelynek lényege, hogy a kerületi polgármesterek is tagjai lehetnek a Fővárosi Közgyűlésnek.
Az érdekképviselet elnöke szerint a budapestiek által közvetlenül megválasztott városvezetők jól ismerik a fővárosban élő emberek problémáit, a helyi közösségeket érintő ügyeket, amelyeket így közvetlenül meg tudnak jeleníteni Budapest várospolitikájában. Riz hozzátette: az új választási rendszer révén olcsóbb, hatékonyabb, egyszerűbb és demokratikusabb lesz Budapest irányítása, intézményesített együttműködés jön létre a kerületek és a fővárosi vezetés között.
A Fidesz és a KDNP több képviselője múlt pénteken nyújtotta be a javaslatot a parlamentnek arról, hogy a Fővárosi Közgyűlésben a kerületi polgármesterek és a kompenzációs listáról bekerült képviselők foglaljanak helyet. A kompenzációs listára főpolgármester-jelöltek és polgármesterjelöltek kerülhetnek fel, mégpedig azoké a szervezeteké, amelyek legalább 12 kerületben polgármester-jelöltet tudtak állítani.
Az őszi önkormányzati választásokra már az új szabályok vonatkoznának.
A Fidesz szóvivője szerint a baloldalon már most arra készülnek, hogy az őszi önkormányzati választáson is meg fognak bukni. Hoppál Péter hétfői budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a baloldal zsigerből elutasítja, támadja azt „a demokratikus és hatékony struktúrát”, amely az önkormányzati választási rendszer átalakításával jön majd létre.
A Fidesz által kezdeményezett változtatás ugyanis egy demokratikusabban működő fővárosi közgyűlést eredményez, hiszen a budapestiek végre közvetlenül választott képviselőket küldhetnek majd a testületbe – közölte a kormánypárt szóvivője, aki azt is kiemelte, hogy Budapest gyorsabb fejlődési tempóra válthat, mert vége lesz annak, hogy a kerületek és a főváros külön életet élnek.
Az MSZP azt kéri Áder János köztársasági elnöktől, hogy ne írja alá a Budapestet szétverő önkormányzati választási törvényt és forduljon előzetes normakontrollért az Alkotmánybírósághoz (Ab) – közölte Botka László hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
Az MSZP-t irányító országos választási bizottság (ovb) vezetője közölte, az MSZP-frakciója elkezdi gyűjteni az országgyűlési képviselők egynegyedének aláírását, és ha a parlament elfogadja a „Budapest-törvényt”, az államfő pedig aláírja, akkor utólagos normakontrollért fordulnak az Ab-hez.
Botka László azt mondta, hogy az ovb az MSZP-frakció javaslatára döntött ezekről a kezdeményezésekről.