A Fidesz elnöksége a héten tárgyalt az önkormányzati választásra való felkészülésről, a kormánypártok lényegében készen állnak az őszi voksolásra. Ma a fővárosi választmány elfogadhatja a kerületi polgármester- és képviselőjelöltek listáját, jövő csütörtökön pedig az országos választmány hagyhatja jóvá az indulók teljes névsorát.
Lapunk már beszámolt róla, hogy Budapesten kilenc újoncot indíthat a Fidesz. Így például a belvárosban – Rogán Antal frakcióvezető után – Szentgyörgyvölgyi Péter, a XIII. kerületben Bagdy Gábor jelenlegi főpolgármester-helyettes, míg Zuglóban Papcsák Ferenc után Rozgonyi Zoltán méretheti meg magát. A megyei jogú városok közül Szegeden Gyimesi Lászlót indíthatja a polgármesteri tisztségért a Fidesz Botka László jelenlegi polgármester kihívójaként, míg Hódmezővásárhelyen – Lázár János lemondása után – a jelenlegi polgármester, Almási István indulhat ismét a városvezetői székért. Kecskeméten egyhangú szavazással Szemereyné Pataki Klaudia alpolgármester szállhat ringbe a polgármesteri posztért.
A baloldalon ezzel szemben tanácstalanság és káosz uralkodik. A tisztújítás előtt álló MSZP, a belső harcoktól terhelt Együtt–PM és a Demokratikus Koalíció (DK) egyelőre nem tud megállapodni az önkormányzati választásra szóló együttműködésről. Több forrásunk szerint is egyre távolabbinak tűnik a közös indulás ősszel.
A Magyar Nemzet információi szerint a szocialisták korábban kiválasztott budapesti és vidéki polgármesterjelöltjei bizonytalanok, ám hiába kérik a pártvezetés segítségét, felülről ebbe nem akarnak beleszólni. Úgy tudjuk, hogy a tízezer főnél több lakosú városok MSZP-s polgármesterjelöltjei kifejezetten kérték Botka László választmányi elnököt – egyben a pártot jelenleg irányító országos választási bizottság elnökét –, hogy hívjon össze tanácskozást, amelyen egyértelmű iránymutatást kaphatnának, hogy helyben hogyan egyezkedjenek az Együtt–PM és a DK embereivel. Botka azonban elhárította a megkeresést. Informátoraink szerint ugyanis a szocialisták felső vezetése látszólag igyekszik kimaradni az egyezkedési folyamatból. Ezzel egybecseng, hogy Tóbiás József, az MSZP elnöki posztjának várományosa tegnap a Hír TV-nek is azt mondta, hogy helyben kell kijelölni az együttműködés kereteit. – Bízunk abban, hogy a legalkalmasabb emberek, a legmegfelelőbb támogatással bíró jelöltek fognak indulni az őszi önkormányzati választáson – mondta. Tóbiás egyúttal megerősítette lapunk információit, hogy Botkával együtt a napokban leültek egyeztetni a DK-t vezető Gyurcsány Ferenccel és Molnár Csabával. Noha az ott elhangzottakról – például a fővárosban kirajzolódó tervekről – csak később tájékoztatták az érintett MSZP-s vezetőket, Tóbiás szerint az mégsem titkos találkozó, hanem „megbeszélés volt a DK kezdeményezésére”.
Az LMP – ahogyan az országgyűlési és az európai parlamenti választás előtt – most is deklarálta, hogy nem kíván együttműködni az álbaloldal pártjaival. Schiffer András, a párt társelnöke a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy hamarosan elfogadják a végleges jelöltállítási szabályzatukat, ám eközben már országszerte zajlik a leendő polgármesterjelöltek kiválasztása. A fővárosban is önállóan vágnak neki a voksolásnak, így minden kerületben önálló LMP-s induló lesz majd, és a városvezetői posztra is egyedül állítanak jelöltet.
A Jobbik is készül az őszi voksolásra, ám a párt neveket egyelőre nem hoz nyilvánosságra. Szabó Gábor pártigazgató megkeresésünkre elmondta, hogy a héten megkezdődött a helyi szervezetek által javasolt polgármesterjelöltek meghallgatása a választókerületi és megyei jelöltállítási bizottságokban. A főpolgármester-jelölt, a kerületi polgármesterjelöltek és a tízezer főnél nagyobb lélekszámú városok vezetői posztjáért indulókat pedig jövő héttől kezdve a Sneider Tamás által vezetett országos jelöltállítási bizottság is meghallgatja. A pártigazgató abban bízik, hogy a folyamat július végéig lezárul. Szabó Gábor érdeklődésünkre annyit árult el, Budapesten önállóan állítanak főpolgármester-jelöltet, és minden kerületben lesz saját indulójuk.