Bűnösnek mondta ki tegnap a Pesti Központi Kerületi Bíróság Nyári Zsoltot, a Zöld Baloldal nevű szélsőbaloldali párt szóvivőjét önkényuralmi jelkép viseléséért, és az ezért kiszabható legenyhébb büntetésben, megrovásban részesítette. Nyári 2012. május elsején a saját könyvbemutatóján kitűzött magára egy vörös csillagos, sarló-kalapácsos jelvényt. Emiatt a rendőrök felszólították, hogy távolítsa el magáról a tiltott önkényuralmi jelképeket, ám ő ezt elutasította, ezért előállították és eljárást indítottak ellene.
A bíró kiemelte: a büntető törvénykönyv (Btk.) tavalyi módosítása óta az önkényuralmi jelkép viselése akkor tilalmazott, ha az a köznyugalom megzavarására alkalmas. Márpedig a vörös csillagnak a sarló-kalapáccsal együttes viselése sokakban kelthetett rossz emlékeket – mint ahogy például a horogkereszt is hasonló érzeteket kelt sokakban. – A bűncselekményt a vádlott elkövette, ám annak társadalomra való veszélyessége csekély volt, ezért kapta a legenyhébb büntetést – tette hozzá a bírónő.
Előzőleg az ügyész vádbeszédében a megrovásnál egy fokkal súlyosabb büntetést, próbára bocsátást kért a vádlottra. Rámutatott: a korábbi strasbourgi ítéletek csak a vörös csillagról mondták ki, hogy általánosságban nem minősül önkényuralmi jelképnek, ám a sarló-kalapácsról nem. A védelem szerint viszont a reális esélye sem állt fenn a köznyugalom megzavarásának, és május elsején, a munkásmozgalom ünnepén kifejezetten helyénvaló volt a jelképek viselése.
Emlékezetes, 2011-ben a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta és kártérítésre kötelezte a magyar államot, amiért a vörös csillag viselése miatt a Pécsi Ítélőtábla jogerősen elítélte Fratanolo Jánost, a Magyarországi Munkáspárt 2006 tiszteletbeli elnökét.
Előzőleg a strasbourgi bíróság Vajnai Attilának ítélt meg kártérítést ugyanezért. Az Országgyűlés az Alkotmánybíróság döntésével összhangban tavaly úgy módosította a Btk.-t, hogy az követ el bűncselekményt, aki a köznyugalom megzavarására alkalmas módon terjeszti, teszi közszemlére vagy használja a tiltott önkényuralmi jelképeket.