Seszták etikai vétséget követett el?

Újabb gyanús ügyek kerültek elő a fejlesztési miniszter korábbi ügyvédi praxisából.

2014. 07. 29. 2:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lap szerint ezzel a tárcavezető etikai vétséget követett el. Az elektronikus cégtár tanúsága szerint Seszták 1998 és 2001 között a Kisvárdán bejegyzett Nagy és Társa Bt.-ben kültag volt. Ebben az időszakban a bt. számos dokumentumát ellenjegyezte, így például társaságiszerződés-módosításokat.

Ráadásul a cég ügyvédjeként többször saját maga igazolta az általa aláírt papír hitelességét. Seszták Miklós másik érdekeltsége, a Haváz Bt. esetében is ügyvédként jegyezte ellen azt a 2003-as okiratot, amely kültagi jogviszonyának megszüntetéséről szólt, és amelyen kültagként is szerepelt a szignója.

A lap szerint mindez több súlyos aggályt vet fel. A Magyar Ügyvédi Kamara 1999-es szabályzata ugyanis kimondja: „Az ügyvéd nem szerkesztheti és ellenjegyzésével nem láthatja el azt a szerződést, amelyben ő maga szerződő fél.”

Seszták Miklós a lap kérdésére tagadta, hogy a Haváz Bt.-n kívül más cégben is tulajdonos lett volna, noha az elektronikus cégtár szerint a Nagy és Társa Bt.-ben három esztendeig kültag volt. A miniszter az „adminisztrációs hiba” lehetőségét sem zárta ki, és leszögezte, „szándékos tulajdonszerzése” bizonyosan nincs. Ehhez képest a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a Népszabadságnak később mégis elismerte, hogy Seszták Miklós tulajdonos volt a Nagy és Társa Bt.-ben is.

Tokár Tamás ügyvéd úgy vélte: Seszták Miklós megsérthette a Magyar Ügyvédi Kamara etikai szabályzatát. Ugyanakkor szerinte kollégája sok esetben értelmetlenül hibázhatott, mivel jegyzőkönyvekhez ellenjegyzés helyett elegendő lett volna két tanú aláírása is.

A lap által megkérdezett más jogi szakértők is etikai szabálysértést vélelmeztek, és rámutattak: ha még nem telt volna le a három esztendő elévülési idő, és az etikai vétség bárki érdekeit is sértené, fegyelmi eljárást lehetne indítani ellene; most viszont már nem. Rámutattak: ez az ügy nem tűnik súlyosnak. A Nyíregyházi Ügyvédi Kamara közlése szerint Seszták Miklós ellen sosem indult fegyelmi eljárás.

A teljes cikk a Magyar Nemzet keddi számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.