Szanyi Tibor, a párt egyik meghatározó politikusa óvatosan ugyan, de kritikával élt a szocialisták elnöki posztját egyedüliként megpályázó Tóbiás Józseffel szemben. Szanyi az elnökhelyettesi tisztségre készített pályázatában egyértelművé tette, hogy a pártelnök „sajátos” ellensúlya kíván lenni. – Megbocsátom neki, hogy folyó küzdelmében oktalanul elhatárolódott tőlem (egy, az ATV-vel kapcsolatos vita miatt – a szerk.), azt viszont megkövetelem tőle, hogy párttársaival szemben ezt soha többé ne tegye! Ezt az „elhatárolósdi” luxust nem engedhetjük meg magunknak! – közölte.
Szanyi Tibor a Magyar Nemzet megkeresésére úgy fogalmazott, hogy ez a fajta kritikája akár abba is torkollhat, hogy a hét végi tisztújításon nem szavazza meg Tóbiást az elnöki posztra. A politikus lapunknak megjegyezte azt is, „kisebbfajta csoda”, ha Tóbiás vagy bárki egyáltalán össze tudja gyűjteni a rendelkezésére álló szűk idő alatt a szükséges mennyiségű támogató aláírást a párttagoktól. Egyúttal bírálta a párt országos jelölőbizottságának gyakorlatát is, szerinte ugyanis félreértették a feladatukat. Az lett volna ugyanis a dolguk – mondta –, hogy a különféle vezető tisztségekre aspirálók pályázatait vizsgálják aszerint, hogy azok megfelelnek-e a tartalmi követelményeknek, vagyis tartalmazzák-e például az illető eddig elért eredményeit. Szanyi szerint ez nem teljesült maradéktalanul, ráadásul külön kiemelte, hogy az elnöki, az elnökhelyettesi és az alelnöki posztokra aspirálók, vagyis a párt irányításáért ringbe szállók között egyetlen nő sincs. Az MSZP-s politikus szerint ezt egy szociáldemokrata párt egyszerűen nem engedheti meg magának.
Szanyi a párton belül működő országos jelöltállítási bizottságtól – amely az elnöki, elnökhelyettesi, alelnöki és elnökségi helyre aspirálókat hallgatja meg – nem kapta meg az egyharmados támogatást, így a szombati kongresszus sem szavazhat róla. Lapunk is beszámolt arról, hogy az elnökhelyettes várhatóan Gőgös Zoltán lesz, míg három alelnök lehet: Tóth Csaba Budapestért felelhetne, Ujhelyi István a Tisztántúlért, Lukács Zoltán pedig a Dunántúlért. Ugyanakkor többen is versenyben vannak még, ringbe szállhat a pártot korábban vezető, az elmúlt időszakban azonban mindenféle tisztségből kiszorult Kovács László, Nyakó István korábbi szóvivő és a székesfehérvári szervezetet vezető Márton Roland is az alelnökségért.
Egy másik törésvonal lényegesen látványosabb. Lendvai Ildikó aktív közreműködésével a napokban alakult meg a párt élvonalából főként Mesterházy Attila elnöksége alatt kiszorult huszonegy politikusból álló csoport Deák Ferenc Kör néven. Szeretnék háttérbe szorítani a Mesterházy vezetése alatt parlamenti mandátumhoz jutott frakciótagokat és magát a képviselőcsoportot is. Javaslatuk, hogy a pártot vezető elnökség kétharmadát ne a képviselők közül válasszák ki, és az MSZP-n belül működő ellenőrző testületek vezetői se a honatyák közül kerüljenek ki.
A cikket teljes terjedelmében a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.