Teljes tisztújítást ír ki az MSZP

A kongresszust július 19-re hívják össze.

NT
2014. 05. 30. 13:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus az országos párttanács ülése után újságíróknak elmondta, a lehető legkorábbi időpontra, július 19-re hívják össze a tisztújító kongresszust. Közölte: ez az egyetlen alapszabályszerű javaslat, amelyet a választmány szombati ülése elé terjesztenek. A megyei pártelnökökből álló országos párttanács javaslata alapján megújulnak a helyi, a megyei és az országos szervezetek is – ismertette. Botka László azt jelezte, hogy kérdésekre később kíván válaszolni.

Nem akar az MSZP elnöke lenni Ujhelyi István, az MSZP megválasztott európai parlamenti (EP-) képviselője. Ez a politikus Facebook-oldalán olvasható pénteki bejegyzésből derül ki. Ujhelyi István közölte: az elmúlt héten „sokan és sokféleképp igyekeztek meggyőzni arról, hogy legyek az MSZP következő elnöke”. Mint írta, meghallgatva az elvárásokat először arra jutott, hogy – amennyiben ez a párt érdeke – az év végéig, pártelnökként egyfajta hídépítő szerepet vállal. A szocialista politikus utalt arra, hogy az országos párttanács döntése értelmében várhatóan teljes, felmenő tisztújítás következik az MSZP-ben, amely nem átmeneti időre, hanem két évre választja meg a párt következő vezetését. „Ezt a felelősséget pedig elnökként így nem tudom vállalni” – fogalmazott. Közölte: pártja és a választóik is azzal bízták meg, hogy a következő években az EP-ben képviselje a magyar érdekeket. Ujhelyi István szerint ez a két, egymással össze nem mérhető feladat ebben a konstrukcióban szinte teljesíthetetlen. A megválasztott EP-képviselő támogatásáról biztosította az MSZP új elnökét, „legyen végül bárki az”.

Horváth Csaba, az MSZP alelnöke a nap folyamán az újságíróknak már rávilágított, hogy „lemondott annyi elnökségi tag, ami ezt a tisztújítást lehetővé teszi”. Arra a felvetésre, hogy a csütörtöki budapesti párttanács ellenkezőleg foglalt állást, Horváth Csaba azt mondta, hogy az „egy kisebb halmaz”, a hitelesség helyreállításához a teljes felmenő rendszerű tisztújítás a jobb válasz.

Puch László, a párt Baranya megyei elnöke ugyanott újságíróknak szintén azt mondta, hogy tisztújítás lesz az MSZP-ben, és ő azt javasolja, hogy átmeneti elnököt válasszanak, aki a következő két évben stabilizálja a pártot és a baloldalt. Hozzátette: azt is javasolja, hogy a tisztújító kongresszus negyvenöt napon belül meglegyen.

Horváth péntek reggel a TV2 Mokka című műsorában Botka Lászlót, Hiller Istvánt, Tóbiás Józsefet és Ujhelyi Istvánt is lehetséges pártelnökjelöltként említette. Szanyi Tibor csütörtök este azt mondta, hogy július 10-ére lesz új vezetősége a pártnak.

Ismert, a teljes tisztújítást több korábbi vezető szocialista is ellenezte. Lendvai Ildikó a Hvg.hu-nak arról beszélt, hogy túl centralizált párt lett az MSZP. Kovács László pedig kitart amellett, hogy átmenetileg egy testület vezesse a pártot. A szocialisták korábbi elnöke a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta: hiába hivatkozik Mesterházy arra, hogy ez ellenkezik a szocialisták alapszabályával, meg lehet találni ennek a jogszerű módját is.

Mesterházy csütörtökön rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy lemond frakcióvezetői és pártelnöki posztjáról, majd jelezte, hogy nem kíván újraindulni. Bejelentése teljesen váratlanul érte az MSZP vezetőit, szerda este ugyanis még arról volt szó, hogy a csütörtök délutáni budapesti párttanácson elnökként vesz részt. Mesterházy senkit nem avatott be a döntésébe – írta meg az Index.

A Magyar Nemzet forrásai szerint Mesterházy Attila lemondásában szerepe volt annak is, hogy a szövetségeseinek tartott párttársai is ellene fordultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.