Mesterházy Attila csütörtökön rendkívüli sajtótájékoztatón bejelentette, hogy lemond frakcióvezetői és pártelnöki posztjáról, majd jelezte, hogy nem kíván újraindulni. A politikus azt mondta, az MSZP április 6-án és május 25-én jelentős vereséget szenvedett el az országgyűlési és az európai parlamenti választáson. Az MSZP elnökeként ezekért a kudarcokért vállalja a teljes felelősséget – jelentette ki. „Az MSZP-ért érzett felelősségem tudatában hoztam meg ezt a döntést, amely lehetőséget ad arra, hogy alapszabályszerűen, az önkormányzati választások szempontjait figyelembe véve dönthessen most szombaton az MSZP országos választmánya” – jelentette ki Mesterházy. Hozzátette: a maga részéről mindenben támogatni fogja az MSZP megerősítését és az új elnököt.
Az elnök lemondásával új helyzet állt elő, mert az MSZP alapszabálya lehetőséget ad arra, hogy eltekintsenek a felmenő rendszerű tisztújítástól. E szerint ha azért kell soron kívüli tisztújító kongresszust összehívni, mert a pártelnöki tisztség betöltetlenné vált, az MSZP választmánya a kongresszust összehívó határozatában dönthet úgy is, hogy a pártelnök megválasztására összehívott soron kívüli tisztújító kongresszust nem kell megelőznie a felmenő rendszerű tisztújításnak.
Mesterházy távozásával nagy valószínűséggel Hiller István térhet vissza a párt élére, aki 2004-2007 között Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége alatt volt az MSZP vezetője. Az egykori pártelnök előtérbe kerülésével Gyurcsányék befolyása jelentősen megnőhet az MSZP-n belül, így az egykori miniszterelnök visszatérését készítheti elő Hiller.
Gyurcsány már jelezte: ha Hiller nem kerül valamilyen vezető pozícióba, elkezdi átcsábítani a szocialista képviselőket, ami nem is lesz nehéz, hiszen előbb-utóbb mindenki át akar majd szállni valamilyen mentőcsónakba. Gyurcsány előtt már itt hatalmas tér nyílik majd, és csak idő kérdése, mikor falja fel az MSZP-t, ha az nem talál ki valamit. Most mindenesetre azok az előőrsök látszanak gyülekezni, amelyek a bukott miniszterelnöknek csinálják a helyet.
Bejelentése teljesen váratlanul érte az MSZP vezetőit, szerda este ugyanis még arról volt szó, hogy a csütörtök délutáni budapesti párttanácson elnökként vesz részt. Mesterházy senkit nem avatott be a döntésébe – tudta meg az Index.
Az MSZP óriási meglepetésre csak 10,9 százalékos eredményt ért el a vasárnapi európai parlamenti választáson, amivel a harmadik lett a Fidesz és Jobbik mögött. Ekkor jelentette be Mesterházy, hogy az elnökség felajánlotta a lemondását. Ilyen gyengén a párt egyébként utoljára 1990-ben szerepelt. Megerősödött viszont Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciója (9,75 százalék), és a Bajnai Gordon vezette Együtt-PM is (7,25 százalék). Az MSZP a fővárosban már csak a negyedik legerősebb párt, mindkét baloldali riválisa megelőzte.
Horváth Csaba alelnök Mesterházy bejelentése után azt mondta az Origónak, hogy Mesterházy a „legelegánsabb lépést” választotta a lemondással. Így ugyanis nyitva hagyott minden forgatókönyvet, vagyis a választmány ezután szombaton dönthet úgy, hogy elrendeli a teljes tisztújítást, de úgy is, hogy csak elnököt választ, és a tisztújítást később tartja meg. Horváth azt mondta, nem tudni, hogyan dönt majd a választmány, de olyan megoldás kell, „amely jól jelzi, hogy változás van”.
Elemzők szerint döntéséhez az utolsó lökést az adta az eddig a budapesti szervezeteket a háta mögött érezhető Mesterházynak, hogy Horváth Csaba a budapestiek nevében szerda este ellene fordult, és bejelentette, hogy nem támogatják az elnöki poszton – írta a nol.hu.
Az Index forrásai szerint vasárnap este óta napról napra esett Mesterházy belső népszerűsége, főként azt rótták fel neki, hogy a bizalmi válság ellenére is taktikázni kezdett. A gyors lemondásával megkönnyítette volna a helyzet megoldását. Szerdára már egyes helyeken a csalódott tagság körében annyira túlfűtött lett a Mesterházy-ellenesség, hogy volt, aki „lincshangulatról″ beszélt.
Ebben a helyzetben óriási meglepetést okozott Mesterházy húzása, amikor csütörtök délben bejelentette, lemond a pártelnökségről és a frakcióvezetésről, és nem is jelölteti újra magát. Ellenfelei az első diadalhullámok után azonban hirtelen ráébredtek, hogy Mesterházy most újra feladata a leckét – szerepel az Index.hu-n. A budapesti párttanácstól a szombati országos választmányig mindenki arra készült, hogy Mesterházyt kell támadni, és közben ki lehet adni a gőzt. A fővárosiakkal az élen jól meg akarták neki mondani a véleményüket, a lemondás után azonban nincs kinek.
Az elmúlt napokban az MSZP alapszabályához való ragaszkodásával próbált meg a hatalom közelében maradni Mesterházy. A szocialista politikus azt állította, hogy komolyan gondolta az elnökség lemondását, ezért arra kéri majd a választmányt szombaton, hogy fogadják el azt. Ugyanakkor szerinte csak teljes tisztújítást tesznek lehetővé a párt szabályai. Ilyenkor a kisvárosi alapszervezetek vezetőit is újjá kell választani, a folyamat hónapokig tarthat.
„Én is komolyan gondoltam ezt a lemondást. Mindenki, aki ezt bejelentette, szintén komolyan gondolta. Ezért mondtam azt, hogy én is amellett vagyok, hogy fogadja el a választmány a lemondást, és akkor az egy teljesen világos, egyértelmű üzenetet tud küldeni a társadalomnak, hogy a szocialista párt megújul a vezetés tekintetében, és onnantól kezdve újult erővel vagy lendületet véve – ha szabad így fogalmazni – vág neki a következő kampánynak, majd utána a pártépítkezésnek” – mondta Mesterházy.
A teljes tisztújítást több korábbi vezető szocialista is ellenezte. Lendvai Ildikó a Hvg.hu-nak arról beszélt, hogy túl centralizált párt lett az MSZP. Kovács László pedig kitart amellett, hogy átmenetileg egy testület vezesse a pártot. A szocialisták korábbi elnöke a Hír TV Magyarország élőben című műsorában azt mondta: hiába hivatkozik Mesterházy arra, hogy ez ellenkezik a szocialisták alapszabályával, meg lehet találni ennek a jogszerű módját is.