Tóbiás József önálló MSZP-t építene

Lapunknak többen is jelezték, a kongresszusi küldötteken érződött a váltópárti szerep igen távol kerülése miatt érzett elkeseredettség. Politológusok értékeltek.

Katona Mariann
2014. 07. 21. 3:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóbiás Józsefet választották meg az MSZP új elnökének a párt szombati, rendkívüli tisztújító kongresszusán. A küldöttek által érvényesen leadott 285 voksból 263 támogató szavazatot kapott, így 92 százalékos támogatottsággal lett a szocialisták első embere. Tóbiás a megválasztása után mindössze tíz percre állt ki a nyilvánosság elé. Az MSZP önállósága mellett foglalt állást, szemben az elmúlt időszakban – általában Lendvai Ildikó korábbi pártelnök aktív közreműködésével zajló –, a liberális értékrend égisze alatt a többi baloldali párt felé nyitó kísérlettel szemben. – Nem fogom méricskélni, hogy egy kis szabadelvű, netán mérsékeltnek mondott jobboldali vagy épp rendpárti összetevő kell-e egyesek szerint a sikerhez – közölte Tóbiás a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció és a Bajnai Gordon által alapított Együtt–PM említése nélkül. Egyértelművé tette azt is, hogy baloldali pártot építenek, nem pedig „szivárványkoalíciót”. – A szélkakas politikájától, amely csak rombol és a híveit is felemészti, távol kívánjuk tartani magunkat – mondta, hozzátéve, hogy az ő dolga egy erős baloldal megteremtése, „szisztematikus, a hirtelen kanyarok és ötletparádék nélküli építkezés”.

Tóbiás leszögezte azt is, hogy nem fognak versenyezni sem a kormány, sem más gyűlölködők kifejezéseivel, még a legádázabb ellenfelüket sem fogják emberi méltóságában megsérteni. Hozzátette, azt szeretné, hogy az MSZP ne a leghangosabb, hanem a legnagyobb legyen. Tóbiás hosszan érvelt a baloldali értékrend mellett, és még Ferenc pápára is kitért, aki – mint mondta – bátran, nyíltan és őszintén fogalmazza meg a világban zajló negatív folyamatokat, és küzd a szegénység, illetve a megkülönböztetés ellen. Tóbiás igyekezett feloldani a szocialistáknál meglévő generációs törésvonalat is azzal, hogy leszögezte: az életkor nem ütközik a tapasztalattal.

MSZP-s forrásaink szerint Tóbiás megválasztása előtt a zárt ülésen is odamondogatott Gyurcsányéknak és Bajnaiéknak, ám akkor is inkább csak utalásokkal. Az azonban érződött, hogy nincs szándékában semmilyen liberális nyitás, és önálló MSZP-ben gondolkodik, ám tisztában van azzal, hogy a választásokra elkerülhetetlen valamilyen együttműködés a többi baloldali párttal.

Mesterházy Attila korábbi pártelnök a zárt ülésen arról beszélt – összhangban Tóbiással –, hogy a szocialista pártnak össze kell zárnia, mert Magyarországon egy baloldali párt van, és az az MSZP. Azt mondta, hogy ezért fog dolgozni és megad minden támogatást a párt új vezetésének. Őszinte, tisztességes, baloldali emberként jellemezte utódját, majd egy percre fel is hívta Tóbiás Józsefet maga mellé a színpadra.

Szocialista forrásaink felhívták a figyelmet arra, hogy a Lendvai Ildikó és a főként a Mesterházy elnöksége idején a vezetésből kiszorult „nagy öregek” által a napokban életre hívott Deák Ferenc Kör látványosan háttérbe szorult. A liberális értékrend szellemében a Gyurcsányékkal és Bajnaiékkal szorosabb kapcsolat kialakítására törekvők hiába pályáztak, szinte senki sem kapott szerepet az új pártvezetésben. Elvérzett az etikai bizottság elnöki posztjára pályázó Steiner Pál, az elnökségbe készülő Braun Róbert vagy éppen Katona Tamás. Informátoraink szerint az látszik, hogy az önállóságot hirdető Tóbiás és a még mindig erős hátországgal bíró Mesterházy összezárt.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.