A kormánypárti országgyűlési képviselő kiemelte, már a második rezsicsökkentés után sikerült elérni, hogy a magyar fogyasztók fizessék Európa egyik legalacsonyabb villamosenergia-díját. Hozzátette, hogy a gázért pedig már csak Romániában fizetnek kevesebbet a magyar áraknál az Európai Unión belül.
Emlékeztetett továbbá, hogy az idei háromlépcsős rezsicsökkentés részeként októbertől a távhő lesz olcsóbb, 3,3 százalékkal. Első lépcsőben, áprilisban a gáz ára csökkent 6,5 százalékkal.
A harmadik rezsicsökkentéssel egy nyugdíjas házaspár megtakarítása akár az évi 115 ezer forintot is elérheti, de egy többgenerációs háztartásban évente több mint 250 ezer forintot is lehet spórolni – példázta Németh Szilárd.
A fideszes politikus hangsúlyozta, hogy mindemellett az ipari energia árát is lejjebb kell szorítani a magyar vállalkozások versenyképessége érdekében. Szándékai szerint ez akár már jövőre érezhető lesz.
Németh Szilárd arról is beszélt, hogy a kormány döntése értelmében egy társaságcsoportba szervezik majd a villamosenergia-, a földgáz- és a távhő-közszolgáltatásokat. Megjegyezte, az érintett minisztereknek erről október 31-ig kell jogszabálytervezetet és intézkedési tervet terjeszteniük a kabinet elé. A holding létrejöttét firtató kérdésre adott válaszában 2015-öt említette reális lehetőségként.
Arra, hogy mi lesz a mostani szolgáltatókkal, a képviselő azt mondta: reméli, október 31-én a kormányszóvivővel be tudnak számolni erről, de „az államosítás szót felejtsék el, mert azt az elvtársak művelték az 50-es években”.
Most annak a visszavásárlása történt, történik, „amit az előző, rossz állam tulajdonosai” a Gyurcsány–Bajnai-korszakban vagy még korábban, a Horn-kormány időszakában eladtak – fűzte hozzá.
A Magyar Közlönyben megjelent rendelet melléklete a négy áramszolgáltatóra külön-külön tartalmazza az egyetemes szolgáltatásban biztosított tarifák maximális árait. Így például a lakossági felhasználók 1320 kilowattóra/év fogyasztásig kilowattóránként az EDF DÉMÁSZ-nál legfeljebb 14,57, az E.ON Energiaszolgáltató Kft.-nél 13,71, az Elmű Nyrt.-nél 14,43, az ÉMÁSZ Nyrt.-nél 14,26 forintot fizetnek szeptember 1-től, míg eddig 16,35, 15,44, 16,20 és 16,02 forintot fizettek.
A rendeletben hasonló mértékben csökkentek az egyéb lakossági tarifák, változatlanok maradtak viszont a nem lakossági fogyasztók díjtételei.
Orbán Viktor miniszterelnök korábban többször hangoztatta, a kormány célja az, hogy négy-öt éven belül Magyarországon legyen a legalacsonyabb a villamos energia ára az Európai Unióban az üzleti fogyasztók számára. A kormányfő áprilisban megerősítette: álláspontja az, hogy a versenyképesség kulcsa a jövőben az energia ára lesz.
Orbán Viktor még februárban azt mondta, tudták előre, hogy 2014 a rezsiharc éve lesz, mert a rezsicsökkentéssel mint nemzetstratégiával és következetes folytatásával „óriások tyúkszemére léptünk, akiknek nagy befolyása van az unió bürokráciájára”.