Nem voltak tisztában a törvénnyel a végrehajtók?

Korábban a kamara részéről azt mondták, haladéktalanul felfüggesztik a végrehajtásokat, de azóta módosult az álláspontjuk.

MNO
2014. 08. 10. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet több cikkben számolt be arról, hogy a törvény ellenére a végrehajtók július 26-a után, több esetben sem függesztették fel a devizahiteles-mentő csomag által érintett ügyekben az eljárásokat. A végrehajtók úgy értelmezik a jogszabályt, hogy a követelés továbbra is levonható a bérből. A pénzt ugyan nem utalják tovább a banknak, az összeg a végrehajtó vagy a munkáltató számláján parkol.

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara képviselője a Hír TV-nek közölte: szerinte az adósok félreértelmezik a jogszabályt, mivel a végrehajtóknak csak az újabb intézkedések megindítása tilos. Ugyanakkor a törvény kihirdetése előtt a kamara illetékese a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta, hogy haladéktalanul felfüggesztik a végrehajtásokat.

„Mint arról már biztosan hallottak/olvastak, egy bírósági határozat következtében a parlament elfogadta az úgynevezett devizahiteleseket mentő törvényt. Az új jogszabály rajtuk kívül kiterjed a forintban eladósodottakra is, illetve minden olyan fogyasztási kölcsönt igénybe vevőre, aki 2004. május 1. és 2014. július 26. között adósodott el, és nem tudja fizetni a törlesztőrészleteket. Az érintettek köre hatalmas, sokuk ellen végrehajtás is indult. A törvény azonban épp e tömegek védelmében született azzal, hogy ideiglenesen felfüggesztette a végrehajtási eljárásokat, mindaddig, amíg a kölcsönt adók és az adósok pontosan meg nem állapítják, hogy ki mennyivel tartozik a másiknak.” Olvassa el a Magyar Nemzet vezércikkét!

A köztestület azóta módosított álláspontján, amit Császti Ferenc ügyvezető alelnök azzal magyarázott, hogy amikor a Magyar Nemzetnek nyilatkoztak, még nem ismerték a jogszabály szövegét. Szerinte ezeket az ügyeket nem szüneteltetni kell, hanem szünetelőként kell kezelni. Azt mondta, a jogalkotó a szünetelést egyáltalán nem akarta betenni a törvénybe.

„Azt mondtuk, hogy valahogyan kezelni kell ezeket az ügyeket, vagy folyamatban van valami, vagy szünetel. Tehát tegyék bele a szünetelést, mert ha beleteszik, akkor azzal nekem már egyszerű lett volna a dolgom. Azt mondták, hogy nem tehetek intézkedést, és felsorolták, hogy mi az, amit egyébként megtehetek” – fogalmazott némileg homályosan az ügyvezető alelnök. Azt is elmondta: 24 órájuk volt a jogszabály átnézésére. Emellett jogalkotói problémának nevezte a kialakult helyzetet, és azt mondta, hogy ezt jelezni is fogják majd.

A kamarai eljárást jogi szakértők trükközésnek minősítik. Azt mondják, hogy a végrehajtóknak tájékoztatniuk kell az adós munkáltatóját arról, hogy a tartozást átmenetileg nem kell levonniuk a bérből.

„A törvény életbe lépésétől számítottan minden végrehajtói eljárási cselekmény hatálytalan, mindenkire. Az intézkedés érvénytelen, gyakorlatilag a végrehajtási eljárások július 26-ától szünetelnek, nincs kivétel. Teljesen mindegy, hogy ki a végrehajtást kérő: fióktelep vagy külföldi pénzügyi intézmény, hiszen Magyarországon kötötték meg ezeket a szerződéseket, tehát rájuk is kiterjed” – fejtette ki a Hír TV-nek Bihari Krisztina. Az ügyvéd szerint azok, akiktől továbbra is vonják a tartozást, végrehajtási kifogással élhetnek az illetékes bíróságon.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.