Egy komlói adós béréből a törvény hatálybalépése után is levont a végrehajtó. Amikor az adós rákérdezett az okokra, Máté József végrehajtó úgy reagált, hogy félreértelmezi a törvényt, ugyanis a bérből továbbra is levonnak, viszont nem utalják tovább a banknak, hanem a végrehajtó számláján „parkol”. Egy másik végrehajtó, Fogarasi László írásban hívta fel egy adós ügyében annak munkáltatóját, hogy a munkabért továbbra is vonja le dolgozójától, s tartsa letétben magánál. Mindezt augusztus 6-án, vagyis jóval a devizahiteles törvény hatálybalépése után közölte.
A devizahiteles-törvény ellenére nem függesztik fel a végrehajtók azokat az eljárásokat, amelyeket külföldi székhelyű pénzintézetek kezdeményeztek magyar adósokkal szemben.
Akár törvénytelen eszközöket is bevethetnek a követelésvásárlással foglalkozó cégek munkatársai, hogy megszerezzék a kétségbeesett devizahitelesek ingatlanát.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Civil Összefogás Fórum szóvivője szerint jogi trükközésről van szó, ami az új jogszabályba ütközik. Szerinte a végrehajtó magatartása törvénysértésre való felhívást is megvalósíthat, ugyanis a törvény a munkáltatóra is vonatkozik, amely nem tarthatja vissza a bért. Közölte, az adósoknak a törvény alapján meg kell kapniuk a bérüket már augusztusban, a végrehajtóknak pedig jelezniük kell a munkáltatóknak, hogy a tiltást feloldják. Mint mondta, ha ez nem történik meg, az is jogszabálysértő lehet, mivel ezekben az ügyekben a törvény értelmében haladéktalanul lépniük kell a végrehajtóknak. Lomnici úgy látja, azokban az esetekben, amelyekben nem intézkedett a végrehajtó, levélben érdemes kérni a felfüggesztést a törvényre hivatkozva.
Mint arról beszámoltunk, a devizahiteles törvény ellenére egy adóssal szembeni végrehajtást az egyik önálló bírósági végrehajtó arra hivatkozással nem függesztett fel, hogy a számára hitelt folyósító bank székhelye Magyarországon kívül van. Erre a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara kezdett magyarázkodásba, majd tegnap közleményben igyekezett tisztázni a helyzetet. Nyomatékosították, hogy a végrehajtási ügyek a július 26-án hatályba lépett devizahiteles törvény óta szünetelnek. Közölték azonban, nem zárható ki, hogy a több százezer ügy közül egyedi ügyekben ne történjenek téves értelmezésen alapuló végrehajtói tájékoztatások.
A kamara ismételt állásfoglalására azonban több adós is rácáfolt. Lapunknál az ország minden szegletéből jelentkeztek adósok, hogy a velük szemben folyó végrehajtási eljárás nem állt le, munkabérükből továbbra is levonnak a végrehajtók. A kamara közleménye alapján úgy tűnik, tévesen értelmezhette a devizahiteles jogszabályt például a salgótarjáni Gajzágó Aladárné végrehajtó, aki továbbra is levont egy tiszaújvárosi adós béréből.
Hasonlóképpen elnézhetett valamit a miskolci Kiss-Kondás Gusztáv végrehajtó, aki egy miskolci adós béréből vont le a jogszabály ellenére, ugyanitt a Rusz és Társa végrehajtói iroda is elmulasztotta feloldani egy adós a bérletiltását. De egy tarcali lakos is csökkentett bért kapott, erről Dudás Ferenc szerencsi végrehajtó gondoskodott, illetve Fogarasi László végrehajtó két további adós munkabéréből is levont a téves törvényértelmezés miatt.