Rétvári Bence az esti választási fórumot megelőző sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy az elmúlt négy évben 1247 milliárd forint adósságot vállalt át a kormány a településektől, így azok már a település érdekei szerint, és nem az adósságtörlesztés részleteihez igazodva határozhatják meg feladataikat.
Az államtitkár fontosnak nevezte azt a változást, hogy most már nem négy, hanem öt évre választják a helyi önkormányzatok tagjait, vagyis az országgyűlési választásoktól „eltolódik” a helyhatósági választás, az országos pártpolitika tehát sokkal kevésbé befolyásolja mostantól az önkormányzati voksolást. Az összeférhetetlenségi szabályok szigorításával pedig az országos és a helyi politikai szint „időben és személyekben is elválik egymástól”.
Szólt arról is, hogy az önkormányzati választás tétje az összefogás: tudnak-e a települések is osztozni az ország sikereiben, amit a munkahelyteremtés, a gazdasági növekedés vagy a családok támogatása terén sikerült elérni. „Azt szeretnénk, ha az ország nagyszámú sikerei helyi sikerekké is válnának, erre pedig a Fidesz–KDNP jelöltjei jelentenek garanciát” – mondta Rétvári Bence. Az államtitkár úgy vélekedett: a baloldalon „egymással civakodó kis pártok jelöltjei személyi küzdelmeket és presztízsharcot vívnak”, amelyek nem a települések érdekeiről, hanem a pártok helyi pozíciószerzéséről és egymás közötti erőviszonyairól szólnak.
A Jobbik esetében pedig „a Kovács Béla-ügy is bizonyítja, hogy senki se tudja, hogy ha a Jobbik jelöltjeire szavaz, akkor kire szavaz valójában”. A Jobbik két cikluson keresztül is olyan embert tudott Brüsszelbe juttatni, „akinek a múltját nem hiába akarták elfedni”, ugyanis nem a magyar érdekek, hanem „Oroszország érdekének szolgálatába szegődött” – jelentette ki Rétvári Bence.
Szászfalvi László országgyűlési képviselő, a Fidesz választókerületi vezetője szerint fordulóponthoz érkezett az ország, hiszen a most következő ötéves önkormányzati ciklus az új, hétéves európai uniós fejlesztési ciklussal együtt indul. Emlékeztetett arra, hogy az európai uniós forrásoknak most már a 60 százalékát fogják gazdaságfejlesztési célokra fordítani, s ebből jutni fog Kadarkútnak is, ahol az elmúlt négy évben jelentős építkezések indultak el.
Karsai József (Fidesz–KDNP) polgármester, aki ismét indul a posztért, arra hívta fel a figyelmet, hogy az eltelt négy év alatt több mint kétmilliárd forint forrás érkezett a városba. Egyebek mellett szennyvízcsatorna-hálózat épült önálló tisztítórendszerrel, kistérségi „gyermekesély” programot indítottak, felújították a város útjainak 90 százalékát, illetve jelentős közmunkaprogramot működtettek. Ez utóbbihoz kapcsolódóan szociális szövetkezetet szeretnének alapítani, de tervezik egy sportcsarnok és új egészségház építését is, miközben munkahelyteremtő beruházások megvalósítását is támogatják – jelezte a polgármester.