Bajnai hátraarca

Mondjon bárki bármit is az Együtt–2014 Bajnai Gordon alapította választási pártról, a főnök nyilvánvalóan megunta az eredménytelenséget.

Torkos Matild
2014. 09. 04. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

...és hátat fordított a honi belpolitikának. Inkább visszatér az üzleti világba, ahol mindig is sokkal magabiztosabban mozgott. Bajnai a jövőben ingázni fog Budapest és Párizs között; elég nehéz elhinni, hogy a hétvégi szabadidejét megosztja a gyerekei és a Falus Ferenccel terhelt Szigetvári Viktorék között. Bajnai Gordon, amint az most kiderült a Meridiam-cégcsoportnál elvállalt ügyvezető igazgatói állása kapcsán, legalább két éve előkészítette a távozását a politikai pályáról, amikor felügyelőbizottsági tag lett a cégnél olyan befolyásos személyek mellett, mint amilyen Joschka Fischer volt német külügyminiszter, Joe Clark volt kanadai kormányfő, Wesley Clark egykori NATO-főparancsnok vagy Hervé de Carmoy a Bilderberg-csoporttal együtt emlegetett Trilaterális Bizottságból. És ne feledkezzünk meg Bajnai jövőbeni főnökéről, a Meridiam befektetőcéget 2005-ben megalapító Thierry Déau vezérigazgatóról sem!

Az infrastrukturális fejlesztésekre alapított Meridiam-csoport kétmilliárd eurós tőkebefektetéssel eddig több mint harminc beruházást hajtott végre 24 milliárd euró értékben Európában és Észak-Amerikában. A gyors és látványos üzleti sikerhez nyilvánvalóan hozzájárult az a kapcsolati tőke, amellyel a Meridiam rendelkezik. Amikor pár hónapja megjelent a hír, hogy Bajnai Gordon volt miniszterelnököt is meghívták a titkos háttérhatalmi szervezkedéseiről elhíresült Bilderberg-csoport találkozójára, sokan kerestük a választ arra, hogy vajon minek köszönheti a magyar üzletemberből lett politikus a meghívást. A Meridiam-csoporthoz való két évvel ezelőtti csatlakozása is lehet ok éppenséggel arra, hogy beválogatták a bilderbergesek befolyásos táborába. Nem kizárt, hogy Bajnai sokkal inkább a társaság üzleti érdekeit képviselte azon a háttéregyeztetésen, mint Magyarországéit. A cégcsoporthoz egyébként olyan nagyszabású projektek kapcsolódnak, mint amilyen a dél-európai gyorsvasútvonal franciaországi szakasza, a szlovákiai R1-es autópálya, az írországi Limerick alagút, a kaliforniai Long Beach igazságügyi központjának megépítése vagy éppen a Montreali Egyetemi Kórház kutatóközpontjának létrehozása.

Felvetődik a kérdés: vajon miféle kapcsolatrendszert tud a Meridiam-csoport érdekeinek megfelelően aktivizálni és felhasználni Bajnai Gordon? A jelenlegi magyar kormányzattal a felszínen látszó viszony alapján nem úgy tűnik, hogy Magyarország számára is gyümölcsöző lenne Bajnai új pozíciója. Ugyanakkor az Európai Fejlesztési Banknál (EBRD), ahol korábban a volt miniszterelnök is dolgozott, jelenleg igen fontos pozíciót tölt be Simor András, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke, akinek a hatáskörébe éppen olyan projektek finanszírozása tartozik, mint amilyen infrastrukturális beruházásokkal a Meridiam foglalkozik. Nincs kizárva azonban az sem, hogy a volt kormányfőt a Soros Györgyhöz fűződő kapcsolata miatt hívták a Meridiamhoz a háttérhatalom „jeles” képviselői. Ha csupán a „négycsillagos” Wesley Clark volt NATO-fõparancsnok civil életben befutott karrierjének néhány állomását tekintjük, köztük a Koszovó miniszterelnökéhez, a korábban az Interpol által terrorizmus miatt körözött Hashim Thacihoz fűződő barátságának gazdasági hasznosítását, inkább csak megkönnyebbüléssel fűszerezett ámulattal figyeljük Bajnai pályafutásának külhoni alakulását a Meridiamnél.

Neki is jó lesz majd az övéinél, minden bizonnyal megtalálja majd számításait, és nekünk is sokkal jobb lesz nélküle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.