A Vakok Állami Intézetének (VÁI) felújítása azt mutatja, hogy az állam lehet jó gazda, és a fenntartó megbecsüli a szakmában dolgozókat – mondta Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a mintegy 600 millió forintból megújuló épület átadásán. A mostani beruházás csak része egy 4 milliárd forintos programnak, és nemcsak a nyolcvanezer látássérült embernek, hanem mindenkinek azt kívánják vele üzenni, hogy a következő években az állam javítani fog az ellátás színvonalán, az épített és a humánstruktúrán egyaránt. A tárca vezetője a hamarosan kormány elé kerülő szociáliséletpálya-modellre utalva hangsúlyozta: a kabinet nemcsak béremeléssel kívánja kifejezni a szociális szakma megbecsülését, hanem azzal is, hogy kiszámíthatóvá, stabillá teszi a hivatást, és ahhoz méltó munkafeltételeket is teremt.
A körülbelül 600 millió forintos beruházás eredményeként az épület egy része új szintet kapott. A megújult épületben a VÁI olyan új funkciókat tud elhelyezni, mint az Országos Módszertani Központ, az Országos Látásvizsgáló és Állapotfelmérő Központ és a vakok elemi rehabilitációját segítő modern gyakorló apartman, s új tornateremmel és informatikai oktatóteremmel is gazdagodott a látássérült embereket segítő központ. Emellett az épületet teljes egészében akadálymentesítették, így mozgássérült emberek számára is lehetővé vált az önálló közlekedés a szintek között is.
„Régi álmunk vált valóra, hiszen a beruházás új perspektívákat nyit meg a látássérültté váló emberek problémának megoldásában” – mondta lapunknak Berta Irén, az intézmény vezetője. Mint fogalmazott: a VÁI az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektetett az elemi rehabilitációs tevékenységének kibővítésére, és ebben nagy szerepet kaphat a látásvizsgáló központ, az új oktatótermek és a készségfejlesztés egyik helyszínéül szolgáló apartman. „Az elemi rehabilitáció során az önálló életvitel technikáinak elsajátítását oktatják erre szakosodott szakemberek a látássérülteknek. A látás teljes vagy részleges elvesztésével évente mintegy 4000-6000 embernek kell megküzdenie Magyarországon. Sokan közülük egyedül vagy a családtagok bevonásával próbálnak meg alkalmazkodni az új helyzethez, de ezek a próbálkozások sokszor nem igazán sikeresek. A családtagokkal szemben elvárássá merevedik a segítség, az érintett pedig nem vagy nem jól tanulja meg az olyan egyszerű hétköznapi feladatok megoldását, mint a kávéfőzés vagy a bevásárlás. Ezen a helyzeten segít az elemi rehabilitáció, amelynek keretében tapasztalt – gyakran szintén vak vagy aliglátó – szakemberek oktatják az ügyfeleket” – fejtette ki az igazgató. Berta Irén szerint ez a sajátos képzés kapott most vadonatúj létesítményeket a VÁI épületében. „Az új apartmanban tanulhatják az érintettek az otthoni életvitel legjobb praktikáit, az informatikai teremben pedig elsajátíthatják azoknak a hardveres és szoftveres eszközöknek a használatát, amelyek megkönnyítik az életüket, és lehetővé teszik, hogy megőrizzék pozíciójukat a munka világában.”