A bővítés Bakut, Kolozsvárt és Ljubljanát érinti, a megnyitással és fenntartással járó feladatokat és költségeket a 2015-ös központi költségvetés tervezésénél figyelembe veszik – ismertette az államtitkár. Balatoni Monika elmondta, hogy az új helyszínek jól illeszkednek a keleti nyitás politikájába, valamint a közép- és délkelet-európai regionális szerepvállalás erősítésébe, s a nemrég megnyílt pekingi, belgrádi, zágrábi és isztambuli intézetek után jól mutatják a kulturális diplomácia elkötelezettségét.
Az államtitkár arról is beszámolt, hogy a Balassi intézeti rendszer fenntarthatósága és hatékonyságának növelése érdekében komoly szerkezeti és szervezeti átalakításokra készülnek.
Szavai szerint fontos látni, hogy a fogadó ország „mire rezonál”, mire befogadó a magyar kultúrából. Van, ahol az innováció, a tudomány, a technológiai fejlesztés, a startupok lesznek a legfőbb hívószavak a fogadó ország részéről, és lesz, ahol a klasszikus kultúrdiplomáciai, művészeti elemek, képzőművészet, formatervezés, animáció, színház, komolyzenei kultúra – sorolta Balatoni Monika.
Fontosnak nevezte azt, hogy Magyarország mit kíván magáról sugallni ezekben az országokban. Hozzátette: minden területen egyetértés van abban, hogy nemcsak a múltban van számos érték, hanem a jelenben is, és a fiatal magyar tehetségek megállják a helyüket mind a művészet, mind a tudomány területén a világ bármely „piacán”. (Balatoni Monika államtitkár a Magyar Nemzetnek azt mondta, eddig nem tudtunk igazán mit kezdeni azzal a szellemi tudástőkével, amelyet magunkénak mondhatunk.)
Az intézményeknek a nagykövetséggel együttműködésben fórumokat kell teremteniük az adott országban lévő lehetőségek kiaknázására, és Magyarország nemzeti és külgazdasági érdekeit kell képviselniük – fogalmazta meg várakozásait az államtitkár. Jelenleg 21 országban 23 magyar intézet működik.