Az amerikai nagykövetségen szerette volna megismerni az adóhatóság elnöke a korrupciós vádat megalapozó bizonyítékokat. Vida Ildikó előzetes értesítés nélkül, jogi képviselője, Futó Barnabás kísértében érkezett délelőtt az Egyesült Államok diplomáciai kirendeltségére. Az iratbetekintés előtt emlékeztetett: neve hamarabb megjelent a sajtóban, mint ahogy a nagykövetséget ideiglenesen vezető ügyvivő hivatalosan tájékoztatta volna a magyar nyilvánosságot a kitiltási ügyről.
Vida Ildikó megerősítette a Hír TV-nek, hogy az amerikai beutazási tilalom másokat is érint az adóhatóságnál, de neveket ezúttal sem mondott.
Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, így a NAV elnökét is – jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter az amerikai kitiltási üggyel összefüggésben. Varga Mihály reggeli kijelentéséről bővebben ITT.
– Megdöbbentő számomra, hogy egy jogállamban ilyesmi lehetséges, valakire ujjal mutatnak, és nem a bizonyítékokat követeljük, ami alapján bármilyen eljárás indítható lenne, hanem az érintett személyeket mocskoljuk – adott hangot véleményének a NAV elnöke, hozzátéve, ő és a munkatársai állnak bármikor bármilyen szakmai vizsgálat elé.
Az amerikai ügyvivő éppen távozott volna a nagykövetségről a NAV elnökének érkezésekor, de végül visszafordult, és irodájában fogadta Vida Ildikót. André Goodfriend amerikai ügyvivő azt mondta, nem számított a látogatásra, amikor pedig felismerte az adóhatóság elnökét, azt gondolta, nem őt, hanem valaki mást kereshetnek az amerikai nagykövetségen. „Most volt egy kis szabadidőm, ezért jöttem ki, most kellemes egy kicsit kint lenni. Ha találkozni akartak velem, akkor arra most jó ez az időpont, mert most van egy kis időm” – fogalmazott az ügyvivő.
Az 1 óra 20 perces találkozó után az derült ki, nem kapott hitelt érdemlő választ Vida Ildikó arra nézve, hogy miért tiltották ki az Egyesült Államokból. Vida Ildikó és jogi képviselője a Hír TV-nek elmondta, semmilyen iratanyagot nem kaptak, az amerikaiak nem voltak hajlandóak tényekkel, bizonyítékokkal alátámasztani a kitiltás alapjául szolgáló vádakat. Az amerikai nagykövetség azt az információt adta, hogy egy vízumkérelmi ügyről van szó, ami azt jelenti, hogy a NAV elnökének vízumkérelmet kell beadnia, és meg kell várnia, hogy a beutazáshoz szükséges vízumot megkapja-e. Vida Ildikó arról tájékoztatta a Hír TV-t, hogy még konzultál jogi képviselőjével a vízumkérelem beadásáról.
A NAV-elnök jogi képviselője még azt is elmondta, egy úgynevezett „fordított bizonyítási eljárásról van szó”, amelynek során Vidának kéne bizonyítania, hogy nincs része korrupcióban, ez pedig nonszensz.
„Semmilyen iratanyagot nem kaptunk, tudniillik hiába kértük, hogy valamilyen tényekkel, bizonyítékokkal támasszák alá azt, hogy miért lenne érintett korrupcióval az én ügyfelem. Ők erre nem voltak hajlanadók, azt mondták, hogy folytassunk le egy vízumeljárást. Fordított bizonyítás van, mint Magyarországon, szerintük mi bizonyítsuk be azt, hogy tulajdonképpen hogy nem lehet ilyen bűncselekménnyel gyanúsítani vagy vádolni az én ügyfelemet. Őket az úgy látszik, különösebben nem érinti, hogy a legfőbb ügyész is nyilatkozott, hogy semmiféle eljárás nincsen az ügyfelemmel szemben”” – fogalmazott Futó Barnabás a Hír TV-nek.
Vida Ildikó a nagykövetségről kijövet hangsúlyozta, hogy konkrét bizonyítékokat nem kaptak az amerikai nagykövetségen. Azt mondta: a megbeszélésen Horváth Andrásról is szó volt, aki korábban azt állította: az adóhatóság elnézően bánik az ellenőrzéseknél a nagy cégekkel, amelyek szerinte évi ezermilliárd forint adót csalnak el. Vida Ildikó hozzátette: az amerikai ügyvivő tőlük értesült arról, hogy a volt adóhatósági dolgozó feljelentése alapján nyomozás indult a rendőrségen.
„Nem tudtunk meg semmit, annyiról tájékoztattak minket, többször is elmondta az ügyvivő úr, hogy ez egy vízumügy, és egyébként utalás volt a Horváth András-dossziéra. Meglepetéssel tapasztalta az ügyvivő úr, hogy ott egy rendőrségi nyomozás folyik, ő úgy tudta, hogy nekünk volt csak egy belső vizsgálatunk, ezen kívül semmi” – fogalmazott Vida Ildikó.
Októberben derült ki, hogy az Egyesült Államok kormánytisztviselőket, illetve a kormányhoz közel álló személyeket tiltott ki korrupció gyanújával, de részleteket azóta sem hajlandó közölni az amerikai diplomácia. A kitiltás jogi alapjául egy 2004-es proklamáció szolgál, amelyet az akkori amerikai elnök, George W. Bush hozott.