Megszokott volt a HM-ben a „hálapénz”?

Erre utaltak Huszti András dandártábornok, a bűnszövetségben elkövetett vesztegetés ügyében folyó per negyedrendű vádlottja mondatai a Debreceni Törvényszéken.

2014. 11. 26. 5:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Olyan részegek voltunk, hogy azt sem tudtuk, mit csinálunk – mondta a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa előtt Huszti András nyugállományú dandártábornok, a tábornokper negyedrendű vádlottja azzal kapcsolatban, hogy vett-e át vesztegetésből származó pénzt egy szekszárdi borospincében, ahogy azt korábbi vallomásában elismerte. A főtiszt 2001 és 2005 között a Honvédelmi Minisztérium (HM) protokoll és nemzetközi rendezvényszervező igazgatóságot vezette. A vád szerint ezen időszakban egy vesztegetési hálózat alakulhatott ki a HM-ben, amely több száz millió forinttal károsíthatta meg az államot.

A pernek 16 vádlottja van, köztük tábornok, tisztek és tiszthelyettesek, egykori minisztériumi cégvezetők és Fapál László volt közigazgatási államtitkár. Huszti András korábbi bírósági meghallgatásán többször is hangsúlyozta, kezdetben nem tudta, hogy bűncselekményt követ el. A tegnapi tárgyaláson megerősítette: azért nem volt tisztában azzal, hogy mit tesz, mert megszokott volt, hogy bizonyos állami megbízások teljesülése után „hálapénzt” fogadott el, például Oláh János dandártábornoktól, aki a vád szerint a minisztériumban működő vesztegetési hálózat kulcsfigurája volt a szaktárca egykori védelemgazdasági főosztályvezetőjeként. Arra a kérdésre, hogy mégis mennyi pénzt kapott, korábbi vallomásában Huszti öt- és tízmillió forintra becsülte az összeget.

Előző bírósági vallomásában a nyugállományú tábornok közölte: 2005 őszén azért vállalta el a tatai dandárparancsnoki beosztást, hogy „e körből” ki tudjon lépni. Ezt tegnap úgy módosította, a protokoll igazgatóság működése nem tetszett neki, ezért változtatott munkahelyet. Huszti korábban azt is elismerte: féltette a beosztását, a családját, jobbnak látta „beállni a sorba”, ezért fogadott el és adott tovább pénzzel teli borítékokat. A Debreceni Törvényszék katonai tanácsa előtt viszont már úgy fogalmazott: nem emlékszik, hogy bárkitől kapott volna és bárkinek adott volna pénzt, a vesztegetésről pedig nem tudott, abban nem vett részt. Állította: korábban azért vallotta, hogy a bűnszövetség részese volt, mert nem akart előzetes letartóztatásba kerülni. Az ügyészség pedig a büntetlenséget is kilátásba helyezte, ha megerősíti az Oláh János vallomásában elhangzottakat.

A tárgyaláson tagadta bűnösségét az ötödrendű vádlott, Koltai Gábor is, akit szintén milliós kenőpénzek elfogadásával vádolnak a HM vagyonkezelő cégének volt vezérigazgatójaként. A vád szerint kaphatott pénzt a szaktárca delegációs szállításait ellátó, a balatonkenesei honvédüdülőt felújító, a gödi csapatpihenőt üzemeltető és a kecskeméti repülőnap-lebonyolító cég képviselőitől is. Koltai közölte: nemcsak ő, de az érintett vállalkozók is cáfolták ezt. Molnár István hatodrendű vádlott, a HM Rekreációs Kht. volt igazgatója idézés ellenére a tárgyalásra nem jött el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.