Nálunk csökkent legnagyobb mértékben – minden hónapban – a nők szezonálisan kiigazított munkanélküliségi rátája az elmúlt nyolc hónapban az uniós tagállamok közül. A harmadik negyedéves adatok szerint már 1,9 millió nő dolgozik, ami 56,5 százalékos foglalkoztatási rátát jelent – mondta lapunknak Szalai Piroska, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős volt miniszteri biztos. Hozzátette: ilyen sokan még soha nem dolgoztak, emellett pedig jelentősen, 160 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma. A szakember szerint az első három negyedévből jól látható, hogy a 2014-es teljes éves adatok is kimagaslóak lesznek, a becslések szerint várhatóan meghaladnak minden eddigit. – Már az is jelentős eredmény, hogy a második negyedévben az unió tagállamai közül Magyarországon nőtt legnagyobb mértékben a nők foglalkoztatási rátája, és hazánkban csökkent legjobban a munkanélküliségi rátájuk és az inaktivitási arányuk – emelte ki Szalai Piroska.
Egy uniós országban sem jellemző akkora emelkedés, amelyet hazánk az elmúlt időszakban elért. – Igaz, hogy az unióban a foglalkoztatási rátát tekintve abszolút értékében nem mi vagyunk a legjobbak, de 2009-ben és 2010-ben még a legrosszabbak között voltunk. A mostani növekedéssel gyors ütemben közelítünk az átlaghoz, főként a nők esetében, ahol korábban 8,5 százalék volt a lemaradásunk. Az utóbbi két negyedévében ez az elmaradás már csak 3,9 százalék volt, ami 170 ezerrel több nőt jelent a munkaerőpiacon – mondta a szakember. Rámutatott: a tavalyi és idei adatokat összevetve csaknem 3,3 százalékos növekedést várhatunk. Ilyen nagy foglalkoztatásiráta-bővülés az uniós országok egyikénél sincs, Magyarországon a leggyorsabb a fejlődés, a javulás üteme is nálunk a legjobb. Arra a kérdésre, hogy minek az eredménye a jelentős emelkedés, a szakember közölte: az elmúlt három évben bevezetett kormányzati intézkedések hatására e téren is sok minden változott.
– A munkahelyvédelmi akcióterv vagy a gyed extra mind hatékony, jól célzott, sokakat érintő intézkedés volt. Szeptemberben a munkahelyvédelmi akció keretében csaknem 415 ezer nő után vettek igénybe a munkáltatók járulékkedvezményt, ami az összes igénybevétel 47 százaléka. Ez 67 ezerrel több, mint egy évvel korábban. Ugyanebben a hónapban már 40 766 gyesről, gyedről visszatérő vagy ezek mellett foglalkoztatott szülő után vettek igénybe a munkáltatók járulékkedvezményt, ami a múlt évi létszámnál 33 százalékkal több – sorolta az eredményeket. Mindezen felül a gyed extra hatására az ősz első hónapjában már majdnem 14 800 nő dolgozott gyed, illetőleg gyes mellett 30 órát meghaladó időben, s az év első nyolc hónapjában 1600-zal több gyermek született, mint az előző év azonos időszakában. Az adatokból kitűnik az is, hogy a szeptemberi 3,4 százalékos női foglalkoztatási bővülésben a közfoglalkoztatási arány nem nőtt jelentősen, tehát nem e területről jön az emelkedés, a külföldön munkát vállalók száma pedig még csökkent is pár ezerrel.
Szalai Piroska hangsúlyozta: a magyar gazdaságban is jelentős növekedés zajlik. – 2012–13-ban még nem volt olyan jelentős a GDP-növekedés, mint most. A klasszikus gazdasági tankönyvekből azt tanultuk, hogy a gazdaság bővülését követi a foglalkoztatás növekedése. A magyar példa most ezt megfordította, és kiderült, azzal is lehet növelni a gazdasági mutatókat, ha a foglalkoztatási problémák kezelésével, a munkanélküliség felszámolásával kezdünk – hívta fel a figyelmet a szakember.