Jogában áll az Egyesült Államoknak lemondania alkalmazottja diplomáciai mentességéről, és így ország-világ előtt kiderülhet az igazság – írta tegnap a kitiltási ügy kapcsán Orbán Viktor a Blikk olvasóinak egyik kérdésére válaszolva az interneten. A miniszterelnök – utalva André Goodfriend amerikai ügyvivő bizonyítékokkal eddig alá nem támasztott korrupciós vádjára a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke ellen – kiemelte: „Magyarország nemcsak a szabadság, de a felelősség országa is, szavainkért és tetteinkért itt vállalni kell a felelősséget.” A kormányfő megismételte, amit hétfőn a parlamentben is elmondott: a NAV elnökének be kell perelnie az ügyvivőt, „mert másképp nem bizonyíthatja a becsületességét”, Goodfriendnek pedig kiváló lehetősége lesz a bíróságon arra, hogy a vádjait megismételje. Hozzátette: reméli, az ügyvivő nem bújik a diplomáciai mentesség mögé.
Egy másik olvasó kérdésére Orbán Viktor úgy válaszolt: „Az amerikaiak a barátaink. Szó szerint a Jóbarátaink, ezért már nincs is szükségünk ellenségekre. Kérem, bízzon bennem!”
A távirati iroda kérdésére, hogy az adóhatóság elnöke tett-e vagy tervez-e feljelentést tenni André Goodfriend amerikai ügyvivő ellen, a NAV tegnap úgy válaszolt, Vida Ildikó az ügyben „megteszi a szükséges intézkedéseket”. Orbán Viktor a parlamentben hétfőn azt mondta: ha Vida Ildikó nem perel, akkor leváltja.
Eközben kiderült, az Egyesült Államok másfél hónapja nem válaszolt a magyar ügyészség jogsegélykérelmére a kitiltási ügyben. Mint azt Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője hétfőn az M1 Híradójának elmondta: Polt Péter legfőbb ügyész már október 27-én jogsegélykérelemmel fordult a magyarok ellen elrendelt amerikai beutazási tilalom miatt az amerikai igazságügyi miniszterhez egy 2008-as egyezmény alapján. Ráadásul erről a legfőbb ügyész levélben is tájékoztatta André Goodfriendet. Ez azért is érdekes, mert az amerikai ügyvivő egy hétfői internetes bejegyzésében úgy reagált Orbán Viktor parlamenti szavaira: a két ország között kiváló a jogi együttműködés, beleértve a kölcsönös jogsegélyegyezményt. Goodfriend a bejegyzésben nem említette, hogy ha olyan kiváló a jogi együttműködés, miért nem kapott még választ a magyar ügyészség.
Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke tegnap hazugsággal vádolta meg Polt Pétert, szerinte ugyanis a legfőbb ügyész nem küldött jogsegélykérelmet az amerikaiaknak, csupán informális tájékoztatást kért. Az ellenzéki politikus azt nem közölte, hozzá is eljutott-e a szóban forgó dokumentum, és ha nem, akkor honnan tudja, az mit tartalmaz. Az Együtt politikusa mindenesetre felszólította a legfőbb ügyészt, hogy indítson átfogó nyomozást az állítólagos korrupciós ügyekben.
Szijjártó Péter külügyminiszter tegnap a köztévé reggeli műsorában megerősítette, hogy a bécsi nemzetközi szerződés alapján a küldő állam lemondhat bizonyos ügyekben a diplomáciai mentességről. Így tehát van rá lehetőség, hogy André Goodfriend magyar bíróság előtt tárja fel bizonyítékait, és védje meg álláspontját a beutazási tilalom kapcsán. A tárcavezető kiemelte: ha egy magyar nagykövet nyilvánosan súlyos vádat fogalmazna meg fogadó államának egy kormányzati tisztségviselőjével szemben, arra biztatná, hogy diplomáciai mentességéről lemondva a fogadó ország bíróságai előtt bizonyítsa be igazát.
Kovács Zoltán kormányszóvivő tegnap a kitiltási ügyről azt mondta: a kormány a rendelkezésre álló kereteket, eszközöket nagyjából kimerítette, s eddig nem tártak eléjük olyan tényeket, amelyek alapján lépni tudnának.
Hétfőn egy amerikai konzervatív portál élesen bírálta John McCain republikánus szenátort, amiért neofasiszta diktátornak nevezte a magyar miniszterelnököt. A The American Conservative szerint nevetséges így minősíteni az Egyesült Államok egyik szövetségesének demokratikusan megválasztott kormányát. A cikk szerint az ilyen McCain-féle megnyilvánulások nem segítenek abban, hogy a nyugati államok rábírják a magyar kormányt viselkedése megváltoztatására. Megjegyezték: McCainnek igaza volt abban, hogy a Magyarországra küldött nagykövetjelölt „siralmasan képzetlen”, ám szavai többet ártottak a magyar– amerikai kapcsolatoknak, mint amennyit egy alkalmatlan nagykövet valaha ártani tudna Budapesten.