Ügyesen ki fogják kerülni a magyar kisvállalkozások a német munkaerőpiacot védő intézkedést, azaz a kötelező órabérminimum megfizetését – nyilatkozta lapunknak egy névtelenséget kérő alkalmazott. A rendszeresen németországi városokba fuvarozó vállalkozás sofőrje elmondta, január 1-je óta a német hatóságok ebből a szempontból is ellenőrzik az útjaikon közlekedő kamionokat.
A fuvarozócégek a német vámigazgatási hatóságnál kötelesek bejelenteni a munkavállalóikat, és az erre adott visszaigazolással szerelik fel a sofőröket. Ezzel a cégek formailag eleget tesznek a német előírásoknak. Az óránként bruttó 8,5 eurós minimálbért – forintban – bérszámfejtik is a dolgozóknak, azonban a jövedelem végösszege mégsem emelkedik majd – mondta informátorunk. Ez úgy lehetséges, hogy a sofőrök fizetése több elemből áll. Ennek egy része a bér – ezt növeli a német óradíjminimum –, de jelentős részt képvisel benne az üzemanyag-megtakarítás és a napidíj. Ezeket azonban nem kötelező kifizetni. A sofőr szerint a kiegészítő juttatásokat fogják olyan mértékben csökkenteni, ahogy a bér nő.
A január 1-jén életbe lépett német törvény szerint a minimumként meghatározott 8,5 eurós összeget minden olyan munkavállalónak meg kell fizetni, aki Németország területén munkát végez, beleértve azt az esetet is, ha nem német cég a munkáltató, vagy ha a dolgozó csak áthalad Németország területén, mint például a gépkocsivezetők. Az intézkedés jelentős többletköltséget jelent a kelet-európai fuvarozóknak. A németországi minimálbér-rendelkezés a nemzetközi közúti fuvarozás versenyképességét veszélyezteti – nyilatkozta Dittel Gábor, a NiT Hungary ügyvezető főtitkára. Az érdekképviseletek mellett a magyar kormányzat is tiltakozott. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium szerint a német szabályozás jelenlegi formájában nem egyeztethető össze az Európai Unió egységes belső piaci politikájával. Az intézkedés jelentős és szükségtelen adminisztratív terhet ró a tagállamok fuvarozóira, rontja a vállalkozások nemzetközi versenyképességét. A tárca ezért szorgalmazza a visegrádi országok közös uniós fellépését. A V4-államok EU-nagykövetei a napokban tárgyalnak majd a szóba jöhető megoldásokról.