Lapunkat csaknem egy tucat adós kereste meg azzal, hogy autóhitelük után nem akar elszámolni velük a Lombard, mert a pénzintézet szerint az adósok egy csoportja nem tartozik az elszámolási törvény hatálya alá, mivel nem minősülnek fogyasztónak. A törvény viszont csak a fogyasztókra vonatkozik, vagyis akik magán-, és nem gazdasági célból vettek fel hitelt.
Márpedig a pénzintézet érvelése szerint azok az adósok, akik például kishaszongépjármű, így kisbusz vagy platós terepjáró megvásárlásához igényeltek hitelt, csakis gazdasági tevékenységet végezhetnek. Tehát az adósok hiába magánszemélyként kötöttek szerződést, a Lombard ezzel mit sem törődik.
Ugyanakkor a lapunknál jelentkező adósok egytől egyig arról számoltak be, hogy magáncélra használják a vásárolt gépjárművet, magánszemélyként kötöttek hitelszerződést, és eddig soha nem kérdezte meg tőlük a Lombard, milyen célra vásárolták autójukat. A pénzintézet ügyfelei közt akadt olyan, aki saját háza építkezéséhez vette kishaszongépjárműnek minősülő kisbuszát. Volt, aki vidéki telkére jár ki autójával, s többnyire szerszámokat és fűnyírót szállít vele. Egy, a Lombarddal perben álló adós arról számolt be, hogy egy platós terepjárót családi használatra vásárolt vidéken. Mint mondta, vállalkozása sosem volt, így például az autó után az általános forgalmi adót sem igényelte vissza. Ezért nem érti, miért nem számol el vele a pénzintézet. Értetlenül áll a Lombard tájékoztatása előtt egy másik budapesti adós is, aki hitelre vásárolt egy Ford kisbuszt, amelynek a teljes vételárát megfizette már. Szerinte egyértelmű, hogy a Lombard „meg akarja úszni” a pénz-visszafizetési kötelezettségét.
Különös módon a pénzintézet tájékoztatóleveleiben azt is elismeri, hogy az adósok természetes személyként vettek fel hitelt, mégsem számolnának el velük, ugyanis – mint írták – a gépjármű jellege egyértelműen „nem fogyasztói célt szolgál”.
Az ügyben megkerestük a Lombardot, ahol egyebek mellett arról érdeklődtünk, miért nem számolnak el az adósokkal a törvényi kötelezettségnek megfelelően. Anderle Ádám, a pénzintézet igazgatósági tagja kérdésünkre kifejtette a levélben foglaltakat. Úgy érvelt, hogy kishaszongépjárműveket gazdasági célra lehet használni, de mint mondta, aki ezzel nem ért egyet, forduljon az ügyfélszolgálatukhoz. Megkérdeztük azt is, ha a Lombard maga is elismeri, hogy adósai természetes személyként vettek fel hitelt, akkor visszamenőleg miért akarják ezt megváltoztatni. Anderle Ádám úgy reagált, korábban még nem tudták, hogy ennek a kérdésnek ekkora lesz a tétje, vagyis hogy nagy összegeket kell majd visszafizetni az ügyfeleknek. A pénzintézeti vezető szavai felérnek egy vallomással. Úgy tűnik, hogy a Lombard, számára kedvezően, „hasraütésre” változtatja az adósok minősítését, vélhetőleg azért, hogy ezzel elkerülhesse az elszámolást.
– Beindult az a nem várt folyamat, hogy egyes pénzintézetek megpróbálnak kihátrálni az elszámolási kötelezettség alól. – Ezt már Bihari Krisztina ügyvéd nyilatkozta lapunknak, akinek számos ügyfele kapott hasonló levelet a Lombardtól. Szerinte egyértelmű, hogy a természetes személyként kölcsönt felvett adósokkal a törvény alapján el kell számolni. A devizahiteles ügyekben jártas jogász a minap a köztelevízióban hívta fel az adósok figyelmét: annak ellenére, hogy a pénzintézeteknek automatikusan el kell számolniuk, érdemes levélben fordulni a bankhoz. Nem biztos ugyanis, hogy a pénzintézetek maguktól intézkednek, ahogy ez a Lombard esetében is látszik.
Az ügyben a Magyar Nemzeti Bank is megszólalt, ám a jegybank nem az egyes pénzintézetek magatartását vette górcső alá. Sajtóközleményükben azt írták, hogy egyes téves ügyvédi sajtónyilatkozatokkal ellentétben az elszámolás a törvény erejénél fogva automatikusan, az elszámolás általános szabályai szerint történik. Vagyis a jegybanknál úgy látják, papírforma szerint zajlik az elszámolás.