Tizenhat év után kapta vissza otthonát a hajléktalan férfi

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

Az egyik napról a másikra utcára kerülő apát két gyermeke ösztönözte, hogy harcoljon igazáért.

Kuslits Szonja
2015. 05. 31. 8:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrségen tett első feljelentés eljárási nyomát 1999-ben nem találták, és a 2007-es újabb próbálkozás sem hozott eredményt. Végül az önkormányzatnál némileg segítőkészebb józsefvárosi gyámhivatal Minda Zoltán és Sipos Anett kérésére segített perre vinni az ügyet, a tárgyalást 2008-ban tartották a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Érdekesség, hogy az önkormányzat ott egyáltalán nem képviseltette magát. A lakás-visszafoglaláson dr. Smidelik Péter, Kutrucz ügyvédje, aki a jogi hercehurca során évekig segítette a férfit, arról is tájékoztatott, hogy a perben bőven akadtak furcsaságok, például nem mindennapi, hogy az önkormányzatnál a bérleti szerződés felmondásának keltezése korábbi, mint hogy arra a bérlő az ügyvédnek felhatalmazást adott volna. Sőt, valaki ennél is korábban Kutrucz László nevében rendezte az összes közüzemi tartozást. A lakáscserét 2011 júniusában végül semmissé nyilvánította a Legfelsőbb Bíróság, így T. B. Józsefnének ki kellett volna költöznie, de ez nem történt meg. Az ítélet ellenére az önkormányzat nem lépett, így csupán a hölgy halála után kaphatta vissza lakását a család.

Kutrucz László neve ismerősen csenghet, mivel szereplője volt a 2001-ben indult, később Siemens-botrányként elhíresült csalássorozatnak is, melyben 2001 és 2005 között közel másfél milliárd forintot utaltak át nem létező fantomcégek számláira. Ekkor Schrödl András könyvvizsgáló közbenjárására hajléktalanként ügyvezető igazgatója lett egy kft.-nek, mely többek között a Siemensnek is vállalt megrendeléseket. Kutrucz könnyű pénzkereseti lehetőségként tekintett az üzletre, ezért gondolkodás nélkül aláírta az elé rakott iratokat, formanyomtatványokat. Alkalmanként 2000-5000 forintért Schrödl utasítására másfél-kétmillió forintot vett fel a számlavezető bankfiókokban, a pénzt aztán átadta a könyvvizsgálónak. Idővel több hajléktalant is beszerveztek, így egyre szaporodtak a fantomcégek, melyek tanácsadóként vagy pályázatíróként részt vettek nagyobb állami közbeszerzésekben is – tudtuk meg a lakás-visszafoglaláson. Ilyen volt például, mikor a kártyás személyi igazolványok gyártásához szükséges berendezések szállításhoz írtak ki 90 milliárdos pályázatot, melyet a Siemens magyarországi leányvállalata nyert el. Az ügy kirobbanását követően, 2007-ben az adóhatóság adóhiány, késedelmi kamat és bírság címén mintegy félmilliárd forint befizetésére kötelezte a Siemens hazai cégét. Kutruczot és társait a bírósági perben végül felmentették.

Az önkormányzatot ugyanaz a – neve elhallgatását kérő – hölgy képviselte a lakás átadásakor, akivel az elmúlt évek során Kutrucz és ügyvédje már többször került összetűzésbe. Az újabb találkozásnál elmondásuk szerint a hölgy rendkívül udvariasan úgy üdvözölte a férfit, hogy: „Maga még mindig él?!”

Kutrucz Lászlót megrohanták a családi emlékek is, mikor ismét a nikotintól megsárgult tapétás, egyszerű kislakás falai közt állt. Könnyes szemmel mesélt édesapjáról, és arról, mi hogyan volt berendezve, mikor a családjáé volt a lakás. A kulcsok átvétele után megölelte gyermekeit, akik kitartásra ösztönözték, és hálás szívvel mondott köszönetet azoknak, akik támogatták és segítették ezen a hosszú úton. „Egész más életet szeretnék élni, nem egy hajléktalan életét, hanem egy családcentrikus édesapáét” – mondta a meghatott Kutrucz László.

Néhány nappal a lakás visszafoglalása után kaptuk az információt, hogy Kutrucz Lászlónak és lányainak az elmúlt tizenhat év sérelmeiért a bíróság négymillió forintos kártérítést állapított meg. Azonban a Kúria döntése alapján nem az önkormányzatnak, állami pénzből kell ezt az összeget kifizetnie, hanem T. B. Józsefné örökösének, aki pedig csak saját öröksége erejéig lenne felelős, így várhatóan a család nem sokat lát majd a pénzből. Ha az örökös például megtagadja örökségét, akkor egyetlen forintot sem kapnak. Ettől függetlenül a történet tizenhat év után véget ért, és Kutruczék példaértékű ügye remélhetőleg másokat is arra ösztönöz, hogy ne adják fel, törvényes eszközökkel harcoljanak azért, ami fontos számukra.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.