Egymillióan visszaküldték a menekültekről szóló kérdőívet, és „majdnem mindenki” egyetértett, hogy a kérdésben határozottabb fellépés szükséges – számolt be róla a Honvédelmi Minisztérium és a Belügyminisztérium csütörtöki, mórahalmi sajtótájékoztatóján Kovács Zoltán kormányszóvivő. Már a nyolcvanezres számot is elérte a migránsáradat Kovács szerint, aki ismét elmondta: „egy kerítés nem megoldás”, de jelen esetben szükséges és elkerülhetetlen lépés.
Pintér Sándor arról beszélt: a Belügyminisztériumra rendkívüli feladat hárul, januártól a mai napig több mint 81 300 illegális határátlépés történt. Közölte: azok az országok, ahol ilyen jelentős migrációs hullám van, kerítésépítéssel is próbálkoztak, így ők is emellett döntöttek. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ideiglenes határzárról van szó. Bár a korábban négy méter magas kerítésről szóló hírek után már arról beszéltek, hogy csak háromméteres lesz, Pintér Sándor most megint négy métert emlegetett. Közölte továbbá, hogy jövő hét kedden dönt a kormány, melyik kerítésrendszert használja. Az alapanyagot a büntetés-végrehajtási intézetek adják, ők állítják össze, és a felállítást is államilag oldják meg. Kiemelte ő is: ideiglenes határzárról van szó, amit bármikor el lehet majd bontani.
Hende Csaba kifejtette: a Magyar Honvédség katonái négy különböző technológiával építik a mintahatárzár-szakaszt, ezek közül választanak majd egy vagy több rendszert. Elmondta, hogy november 30. a munka elvégzésének határideje. Mint közölte, 10-12 szakaszon, 900 fő bevonásával látják el a feladatot.
Pénteken beszámoltunk róla, hogy a kerítés aljára és tetejére pengés drótot feszítenek majd, de Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő szerint nem valószínű, hogy ezek megsértenék majd a menekülteket. A 6,5 milliárdos költségek kapcsán egy kerítésépítő cég vezetője úgy vélekedett: a reális méterár akkor kikövetkeztethető, ha már egy-két kilométert megépítettek, és az anyagáron felüli járulékos költségek fogalmába sok minden belefér.