Magyarország nincs egyedül, a szolidaritás az EU egyik fontos alapelve – jelentette ki a Szijjártó Péter külügyminiszterrel és Pintér Sándor belügyminiszterrel tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján Dmitrisz Avramapulosz menekültügyi biztos csütörtök délelőtt. Mint mondta, közösen kell dolgozni az EU külső határai megvédésének érdekében. Megjegyezte: nem mindig értenek egyet a Magyarország által alkalmazott módszerekkel, a „falak” ideiglenes megoldást jelentenek, mert azt a célt szolgálják, hogy más irányba tereljék a bevándorlók áramlatát. Nincs olyan fal, amelyen ne lehetne átmászni, és nincs olyan tenger, amelyen ne lehetne átkelni, ha az ember erőszakkal néz szembe – fogalmazott. Azt mondta, akinek szüksége van rá, annak nemzetközi védelmet kell nyújtani, ez keresztényi kötelesség is.
Szijjártó Péter szerint bizarrok és megdöbbentőek azok a nemzetközi nyilatkozatok, amelyek megfogalmazódtak a Röszkén szerdán történtek után. Szerinte ezzel sokan olyanok oldalára álltak, akik kövekkel dobálták a magyar rendőröket órákon át, és ezeket az embereket bátorítják hasonlókra az efféle mondatokkal. „Felelőtlen nyilatkozatokkal tele a padlás” – mondta. Kijelentette, hogy ilyen agresszív embereket soha nem fognak Magyarországra beengedni. Szijjártó kifejtette, hogy masszív népvándorlásról van szó, és míg Irakban hétmillióan, addig Szíriában több mint 12 millióan szorulnak humanitárius segítségre. A külügyminiszter szerint a közös menekültügyi rendszer nem volt felkészülve – bár nem is lehetett – a népvándorlásra, arra, hogy egyszerre érkeznek menekültek és gazdasági bevándorlók, köztük olyanok, akik elutasítják a nemzetközi jogszabályokat és az együttműködést.
Úgy látja, elhúzódó válságról van szó, amelynek kimeríthetetlen tartalékai vannak, emberek több tízmilliós nagyságrendjéről van szó.
Két javaslatot fogalmazott meg Szijjártó: elsőként, hogy az EU hozzon létre olyan európai erőt, amely képes Görögország határait megvédeni. Mint hozzátette, készen állnak, hogy rendőröket, katonákat és pénzt adjanak erre, „itt lenne értelme kvótának”. Másrészt szerinte a háborús zónákból menekülők érdeke, hogy hazájukhoz a legközelebb maradjanak, ezért át kell vennie Európának a török, libanoni, jordán és iraki menekülttáborok finanszírozását, és ha kell, jöjjenek létre új táborok is.