A kormányzat nagy hangsúlyt fektetett a kötelező szünidei gyermekétkeztetés bevezetésének kommunikációjára: a jövőre életbe lépő intézkedést áttörésnek nevezték a gyermekéhezés felszámolásában. Ám a valóságban alig néhány ezerrel több gyerek jut ingyenebédhez jövő nyáron, mint eddig. 2016-tól ugyanis csak a halmozottan hátrányos helyzetű és a hátrányos helyzetű gyerekek lesznek jogosultak szünidei étkeztetésre, ám ez csak a harmadát teszi ki az évközben óvodában, iskolában ingyenesen étkező, szegénysorban élő gyerekeknek.
Az ingyenes szünidei étkeztetésből mintegy 300 ezer gyereket kizáró passzust a kabinet egy kormányrendelet-tervezetben rejtette el. A „trükk” lényege, hogy az iskolákban és az óvodákban mások mellett a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyerekek jogosultak a tanév közben ingyenes menzára, viszont közülük – egy korábbi törvénymódosítás miatt – csak kevesen minősülnek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetűnek. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermekek havi átlagos száma 2014-ben
494 311 fő volt.
Ezzel szemben mindössze 77 800 hátrányos helyzetű és 118 ezer halmozottan hátrányos helyzetű gyereket tartanak nyilván, vagyis a közel félmillió, a tanév folyamán ingyenesen étkező, szegénysorból származó gyerekből csupán 195 ezer lesz jogosult az őszi, a téli, a tavaszi és a nyári szünetben is az ingyenes étkezésre. Idén nyáron egyébként, amíg nem volt kötelező a szünidei étkeztetés, csupán pályázati lehetőséget biztosítottak a települések számára, hogy pénzt igényeljenek az általuk önkéntes alapon megszervezett ellátáshoz, összesen 142 ezer gyerek kapott ingyenebédet, azaz az étkeztetés kiterjesztése korántsem hoz majd olyan áttörést a gyermekszegénység elleni küzdelemben, mint amilyenre számítani lehetett.
A meghökkentő mutatók hátterében az áll, hogy a jogalkotók az elmúlt években szigorították azokat a feltételeket, amelyek alapján valaki jogosult lehet a hátrányos, illetőleg halmozottan hátrányos helyzetű besorolásra. Míg 2012-ben még 395 ezer hátrányos helyzetű gyereket tartottak nyilván, addig 2015-re ez a szám 77 800-ra csökkent, tehát közel 320 ezer gyerek eltűnt a rendszerből. A halmozottan hátrányos helyzetűek száma 165 800-ról 118 ezerre, 47 ezerrel csökkent.